Rasechie Amsterdamse huisvrouw in Leeuwarden „Ik geloof niet dat ik weer in Amsterdam zon willen wonen" Enkele vooraanstaande Leeuwarders hebben we in de vorige nummers van de Leeuwarder Gemeenschap aan het woord gelaten in de rubriek „Im port-Leeuwarders Zij allen zijn Leeuwarder geworden door vestiging en bij veel bewoners van de Friese hoofdstad bekend door hun werk. Een veel grotere groep nieuwe Leeuwarders timmert minder aan de weg. Huisvrouwen bijvoor beeld, die hun woonplaats verlieten om een Leeuwarder te trouwen, of hele gezinnen, die van elders naar Leeuwarden kwamen omdat de man hier zijn werk vond. Impori - Leeuwarders 5 Zo'n gezin is dat van de heer en mevrouw Veen, die in het zevenhoog-flatblok in De Bird wonen. Drie en een half jaar terug reisden zij, vader, moeder en vier kinderen, vanuit Am sterdam, waar zij allen geboren en getogen zijn, naar het noorden. Hoe voelen pure Amster dammers zich in onze stad? Mevrouw R. Veen- Brouwer (die niet op de foto wilde) vertelde haar ervaringen. ,,We woonden in Amsterdam in Osdorp in een flat, die eigenlijk net zo was als deze. Mijn man was zelfstandig televisiemonteur en was in Amsterdam altijd op stap. Vooral 's avonds natuurlijk. Hij kwam toen ook al wel eens in Leeuwarden en had hier contacten gelegd met een zaak. Van het één kwam het ander. Hij zou hier vast in dienst kunnen komen, we zouden een goed huis erbij krijgen en zo be sloten we naar Leeuwarden te verhuizen. In het najaar van 1964 kwamen we hier aan. We kwamen in een huis in de Grote Hoog straat. Verschrikkelijk! Wist ik in Amsterdam veel waar de Leeuwarder Grote Hoogstraat is en wat voor straat dat zou zijn? Ik wilde daar geen dag langer wonen dan nodig was. De onderhandelingen met de zaak waar mijn man bij kwam werken liepen helemaal mis. Inmid dels was ons flatje in Osdorp alweer door een andere Amsterdammer betrokken natuurlijk. Mijn man had van zijn vroegere werk nog de contacten met de KIM in Amsterdam overge houden en die vroegen hem: „Kun je niet voor ons komen werken?" Hij heeft toen gezegd: „Waarom komen jullie hier niet heen?" en dat hebben ze gedaan. Allemaal erg snel. Toen het eenmaal zover was, zijn we natuurlijk in Leeuwarden gebleven en naast het werk voor de KIM is mijn man ook nog zelfstandig werk zaam. Ook nu is hij weer van 's morgens acht tot 's avonds elf op pad, dat wel. De eerste indrukken die het gezin Veen van Leeuwarden opdeed, waren niet zo gunstig. In de binnenstad wilden ze niet blijven wonen en het werk waarvoor zij naar Leeuwarden waren gekomen, ging niet door. In die eerste dagen zullen ze er menigmaal aan gedacht hebben maar weer terug te keren naar Amsterdam, waar al hun familie en vrienden wonen. Maar toen het werk van de heer Veen op gang kwam vlotte het ook in het gezin veel beter. „We verhuisden uit de grauwe binnen stad, waar mijn kinderen tot schoffies zouden zijn opgegroeid, naar de Mozartstraat voor tijdelijk, in afwachting van het gereedkomen van deze flat in De Bird. Aan het eind van het jaar hopen we naar die Outinord-eengezins- woningen te verhuizen. Het zijn prachtige wo ningen. Dat is hier een groot voordeel: je kunt nog een keuze maken wat de woning betreft. In Amsterdam moet je blijven zitten waar je zit. Heb je daar een woning, dan kom je niet meer in aanmerking voor een andere! Mevrouw Veen is ongemerkt aan het vergelijken gegaan: Am sterdam en Leeuwarden. Voor haar als geboren Amsterdamse blijft er natuurlijk maar één stad, maar ze zegt nu al: „Als je er nu komt en dat gebeurt ongeveer eenmaal in de maand zie je Amsterdam toch wel als een mensen pakhuis. Nee, ik geloof niet, dat ik weer in Amsterdam zou willen wonen". Dat betekent evenwel niet dat ze Leeuwarden het „einde vindt. „Ik vind het hier eigenlijk helemaal niet zo leuk. Het is hier maar een- zaam. Kijk, we wonen hier naast de lift. Naast ons wonen twee onderwijzeresjes, die ik nooit spreek. De andere buren lopen voor je deur langs naar de lift en verder zie je ze nooit. De mensen, die rechts wonen zijn zo bij de t' dus die zie je helemaal niet. Mijn man kan hier ook niet erg wennen hoewel hij de hele dag onder de mensen is, vreemd hè." Maar voor de kinderen vindt zij Leeuwarden ideaal. Het gezin Veen telt twee meisjes van 11 en van 6 jaar en twee jongens van 9 en 3 jaar. Het meisje van 6 is geestelijk wat achter op bij haar leeftijdgenootjes, maar van de aan haar bestede zorg vertelt mevrouw Veen vol lof: „Dat is nou iets wat in Amsterdam niet had gekund. Hier heeft het kind zeer goede medische zorg en de artsen hebben haar meteen naar de school gestuurd die het meest geschikt voor haar is. Die scholen zijn hier ook en dat is enorm fijn." De oudste dochter gaat het volgend jaar naar de hbs; ze is erg goed op school. Voor de kinderen is het woord „eenzaam" vreemd. Ze hebben in Leeuwarden, net als ze dat in andere steden zouden hebben, veel vriendjes gemaakt. Zij willen niet meer weg en daardoor de ouders eigenlijk ook niet. Bijenkorf „De binnenstad is een beetje klein hier. Het is jammer dat je hier maar één warenhuis hebt De Bijenkorf mis ik wel erg", zegt huisvrouw Veen, „maar ik kan hier alles wel krijgen hoor de hele inrichting van het huis is in Leeuwar- Hier woont de lamilie Veen

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 6