Fa.Adema's Bouwbedrijf Vragen staat vrij bij de BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK zijn van hee gaa: mer wel De Frie de Er hou het en met „To in de ver; We dat Vli. als alle de de De Hat wet alle woi nie doe gee Bui en wei Lee de Nei lijk reit VV voc aid An mo dat moeten we waarmaken. Als er dan plotse ling een telefoongesprek in het Frans tussen komt is het wel even verwarrend." Klanten aan de balie bij V.V.V. „Gekke vragen en gekke mensen krijgen we veel en frissen je geest weer even op. Dat is heel nuttig", zo vertelt de heer Lok. Hij is evenals de informatrices veel aan de balie te vinden als de „klanten de deur uit staan". En dat kan gauw in het betrekkelijk kleine kan toor aan het Stationsplein, dat buiten een kleine wachtruimte geheel volgepakt staat met bureaus en kasten, waaruit duizenden folders steken. De vakantieganger, de buitenlander, die bij de V.V.V. aanklopt heeft graag alles zwart op wit. „Om wegwijs te worden in de enorme voorraad schriftelijke informatie in de vorm van folders, kaarten en adreslijsten en om dan tegelijk je werk snel en zakelijk te doen, dat is een op gave. Ik geloof wel dat we er goed in slagen." De heer Lok is vooral de coördinator van de Friese V.V.V.'s. Hij onderhoudt de belangrijke contacten met de andere V.V.V.-kantoren in de provincie. Iedere week, zelfs iedere dag is er contact met de Algemene Nederlandse V.V.V. in Den Haag en met de V.V.V.'s in Friesland, die hun gegevens, hun logiesmogelijkheden naar Leeuwarden doorbellen, opdat hier een zo juist mogelijke informatie kan worden ver strekt. De informatrices aan de balie hebben het lang niet altijd gemakkelijk. Welk gezicht moet je trekken tegen een Duitser, die onomwonden vraagt waar de bekende lichte buurt van Leeu warden is? Wat moet je antwoorden op de vraag van een verontruste moeder, die denkt met de Vreemdelingendienst te bellen en vraagt wat voor soort man die Marokkaan is, waarmee haar dochter nu al enkele maanden omslaat? „We vinden het ook vervelend", zegt de heer Lok, „om mensen weg te sturen, die hier bin nenstappen en op een bankje gaan zitten met de armen over elkaar en die, als ze aan de beurt zijn, zeggen dat ze alleen op de auto rij schoolhouder zitten te wachten. Maar ja, het is hier te druk om de kleine ruimte als wacht kamer te gebruiken." Druk heeft de informatie-afdeling van de Friese V.V.V. het vooral op mooie dagen. Druk be tekent dat de mensen de deur uitstaan en dat de informatrice voortdurend staat aan te kijken tegen een rij mensen, die maar niet slinkt. Maar als het druk is aan de balie, dan is het ook druk in Leeuwarden. Nu, midden in de va- kantiedrukte heet Leeuwarden iedere avond vol. En al zal lang niet iedere Leeuwarder merken dat zijn stad 's avonds vol zit, toch is dat de term als de hotels geen overnachtingen meer kunnen aannemen. „Vol betekent niet dat we buitenlanders of Nederlanders teleurstellen als ze hier aan de deur komen. We hebben naast de hotels nog een hele lijst met adressen van particuliere pensions. Die raadplegen we echter pas, wanneer de hotels vol zitten. Jonge Skandinaviërs vragen nog wel eens direct naar zo'n adres en dat kunnen we dan wel verschaffen". De taal speelt op dit kleine stukje Leeuwarder grond een heel belangrijke rol. Toch staan de informa trices wel eens met de mond vol tanden. Dat is dan niet hun schuld, maar die van de buiten landers, die inlichtingen komen vragen. „Er „Ja juffrouw, weet u misschien ook waar me vrouw Dijkstra woont. Vroeqer woonde ze in Anjum, maar ze is verhuisd. Weet u waarheen?" Dit is een vraag, die telefonisch werd gesteld aan een van de vijf informatrices van de pro vinciale Friese V.V.V. aan het Stationsplein. Informatie geven over de balie, via de telefoon en schriftelijk stelt hen zelden voor onoplos bare problemen. Alleen mevrouw Dijkstra uit Anjum opsporen kostte te veel tijd. „Juffrouw, nou ga ik volgende week op vakan tie naar Duitsland. Ik ben verloofd, maar zou den we wel in één tent op vakantie kunnen? Ja het is een bungalowtent, dus we slapen in afzonderlijke ruimten. „Zulke vragen kunnen de informatrices aan de V.V.V.-balie midden in de vakantietijd lachbuien bezorgen, die het zware werk verlichten. „Je kunt natuurlijk niet in lachen uitbarsten", zegt adjunct-directeur A. Lok, „maar ik neem het de meisjes niet kwalijk als het gebeurt. Het werk is zeer inspannend. We draaien in de vakantietijd onder hoogspanning. Steeds moet je snel kunnen omschakelen van het Duits op het Engels en dan weer in het Nederlands. De mensen verwachten veel van de V.V.V. en

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 8