o&gkl zijn er bij, die werkelijk geen woord kennen van een andere taal dan hun eigen", zegt de heer Lok, „dan moeten de meisjes maar over gaan tot het meest primitieve contact tuscen mensen: gebarentaal. Toch komen we er altijd wel uit." De Friese Waddeneilanden zijn voor onze Friese V.V.V. de recreatieplaatsen, waarover de meeste informatie moet worden gegeven. Er wordt dan ook een nauw contact onder houden met de V.V.V.'s op die eilanden, want het is sneu wanneer mensen er naar toe reizen en dan merken, dat er in het geheel geen plaats meer is. „Toch komt er nog een groot aantal mensen in deze zomertijd weer onverrichter zake van de Waddeneilanden terug. Ze hebben gewoon verzuimd eerst even bij ons langs te komen. We hadden hun immers al kunnen vertellen, dat ze net zo goed niet naar Terschelling of Vlieland hoefden te reizen, want wij weten het als er geen plaats meer is. En dat geldt niet alleen voor zomerhuisjes en pensions. Ook van de situatie op de kampeerterreinen zijn we op de hoogte." De heer Lok vertelt dat de A.N.V.V. in Den Haag wekelijks en dan meestal vlak voor het week-end een lijst doortelegrafeert, waarop alle belangrijke kampeerplaatsen in Nederland worden genoemd met erachter of men wel of niet nieuwe kampeerders kan toelaten. Hier door voorkomt de toerist veel zoeken en ver geefs aankloppen. Buiten de gegevens over de Waddeneilanden en de verkoop van bootkaarten, die dit jaar weer een recordomzet heeft gehaald in het Leeuwarder kantoor, kunnen de informatrices de mensen helpen aan hotelruimte in heel Nederland. Dat geldt speciaal voor de noorde lijke buitenlanders, die via Leeuwarden de reis zuidelijk voortzetten en zich hier bij de VVV melden om logies te bespreken in bij voorbeeld Amsterdam. „Dat lukt ook altijd", aldus de adjunct-directeur, „maar je moet in Amsterdam niet aankomen met logies voor morgen. Men leeft daar bij de dag. Het is altijd mogelijk om 's avonds in Amsterdam of in de nabije omgeving een plaats te krijgen, maar voor de volgende avond neemt men daar niet aan. Met onze Hotel Informatie Dienst is een goed systeem opgebouwd om gemakkelijk overal in Nederland te reserveren." Dat de watersport in Friesland, na de Wadden eilanden, het meest informatie vraagt heeft de Friese V.V.V. vooral dit jaar gemerkt. Evenals met de situatie op logiesgebied is men hier op de hoogte met de verhuur van alle mogelijke schepen. De meeste verhuurbedrijven houden nauw contact met de V.V.V. en de beschik bare botenvoorraad is dan ook in Leeuwarden steeds bekend. Overigens kan men in de maan den juli en augustus niet meer aan een boot komen. Alles is dan verhuurd. Van kano's uit Wartena tot superkruisers, die tot 1500 gulden in de week kosten uit Sneek. Ieder jaar valt er in het vakantiegedrag van buitenlanders weer iets anders op. Amerikanen komen steeds meer naar Friesland. Fransen zitten dit jaar veel meer dan andere jaren op de Waddeneilanden. Alleen het vakantiepa troon van de Duitser is al jarenlang stabiel, al wordt de groep, die ieder jaar hier komt, steeds groter. Uw nieuwe fiets «f bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N \J. Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere VOORSTREEK 65-67 - Tel. 24596 fabrikaten De oude Potmargebrug verdwijnt De Friese V.V.V. houdt al enkele jaren een bezoekerslijst bij, waarop de aan tallen toeristen, die inlichtingen komen vragen aan de balie staan. In de maand mei van dit jaar werden 1229 mensen „over de toonbank" gehol pen. Nederlanders vormden veruit de grootste groep met de Duitsers op de tweede plaats (61). Er kwamen 45 Engel sen, 23 Fransen, 20 Amerikanen, Zweden, Belgen en Zwitsers. In die maand werd de telefoon 765 keer bediend voor het geven van inlichtingen. Op 465 brieven werd een antwoord te ruggeschreven. In juni kwamen er 1006 mensen naar het kantoor aan het Stationsplein. Het waren 825 Nederlanders, 51 Duitsers, 43 Engel sen, 12 Fransen, 11 Belgen, 22 Skandina- viërs en 29 Amerikanen. 13 anderen be hoorden tot een ander land. In die maand moesten 776 telefoontjes afgehandeld worden, terwijl 366 brieven om inlichtingen binnenkwamen. Ook die werden alle beantwoord.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 9