m^KOEIt 15 Bij pagina s 12 en 13 Historische optochten zouden hedentendage, ondanks televisie, bioscoop of schouwburg, in Leeuwarden ongetwijfeld vele duizenden men sen op de been brengen. In vroeger eeuwen was volksvermaak op straat een heel wat vaker voorkomend verschijnsel dan tegenwoordig. Een soort kroningsfeest beleefden onze voor vaderen on 24 juli van het jaar 1773. Het was de dag van de inhuldiging van Willem de Vijfde ais erfstadhouder van Friesland. Dat ging met de nodige feestelijkheden gepaard en zo werd ook een historische optocht gehouden. Eén fragment daarvan werd vastgelegd in een gra vure, die samen met een schriftelijke verdui delijking door uitgever Jellema uit de Post- straat werd uitgegeven. De prent stelt voor: „de zeven vrije kunsten begeleid door kennis en naarstigheid, voorop de eere gevolgd door de duurzaamheid". De uitgever schrijft in zijn voorwoord: „schoon de kunsten met hare gezellinnen als ook haar ge leidster, volgens de regelen onzer alle vrouwen moesten zijn, doen we echter, welvoeglijkheids- halven dezelve hier als mannen voorkomen" en over deze heren: „burgers van de stad, die de kunsten dagelijks hetzij uit liefhebberij dan wel als kostwinning oefenen". „Het zevental van kunsten op een rij (gedost in oud-Batavische kleedij)" zijn van links naar rechts: 1. de dichtkunst, gekleed in het hemelsblauw met zilveren sterren. Op de helm een krans van lauwerbladeren en een gevleugeld paard. Hij draagt een papieren rol met schrijfpennen en een trompet. Op de gordel het woord poësis. 2. De wiskunst, gekleed in een wit gewaad, doorweven met cijfers en driehoeken. Op de helm de propositie van Euclides. Hij draagt een passer en een „wereldkloot" in de hand. Op de gordel het woord methamatica. 3. De sterrenkunst, in een zwart gewaad met zilveren sterren. Op de helm een zevenster en twee vleugels. In de handen draagt hij een graadboog en de „sphera". Op de gordel lezen we het woord Astronomia. 4. Bewijs- of Redeneerkunst. Deze in rood ge klede held draagt een gouden helm met palm takken met daarop de balans met twee weeg schalen. In de hand draagt hij een open boek en een zandloper. Op zijn gordel onderscheiden we het woord logica. 5. De Bouwkunst. Op de helm van deze, in het bruin gekleed gaande, man is een schaaf aan gebracht. In de hand draagt hij een maatstok en een loodlijn en aan de gordel, waarop het woord architectura staat, hangt een tekenbord. 6. De Zangkunst. Hier zien we op de helm zeven glinsterende sterren. Hij is geheel in het wit gekleed met een bandelier over de borst, waarop muzieknoten zijn geborduurd. Hij draagt een muziekinstrument mee en op zijn gordel komt het woord musica voor. 7. De Schilderkunst. Deze in een blauw ge waad met gevlamde kleuren, geklede man heeft op zijn helm de zon en de maan. In zijn hand draagt hij de professionele attributen als het palet en penselen. Op zijn gordel het woord pictura. De stoet van de zeven kunsten wordt vooraf gegaan door de eere, die op de gordel het woord honor heeft staan. Links achter volgt de kennis, intellectus en rechtsachter de naarstig heid of diligentia. De groep wordt gecomple teerd door de geduurzaamheid of memoria. De erfstadhouder wordt verondersteld opge steld te staan op het Waagplein. De gravure brengt namelijk het begin van de Nieuwestad in beeld. De tekenaar kijkt in de richting van de Peperstraat. uli De nieuwe commissaris van politie, de heer H. Postma, in de Frieslandhal ge- installeerd door burgemeester Brandsma. uli De heer A. Houwing, tot deze dag commissaris van politie, adviseur en plaats vervangend hoofd van de dienst Bescherming Bevolking in de A.-kring Fries land-Noord), 21 gemeenten omvattend, gaat heen. uli Leeuwarder politie arresteert in St. Nicolaasga de 25-jarige werkloze hofmeester M. C. C., die verdacht wordt van oplichting in verschillende plaatsen, o.a. Leeu warden. Daarmee was ongeveer 30.000,gemoeid. uli Wirdumerpoortsbrug en Prins Hendrikbrug gesloten voor de scheepvaart. uli Zevenjarige Marga Wielenga 100.000ste van dit seizoen in het zwembad Nijlan. uli „Open dag" op de Leeuwarder vliegbasis, ter gelegenheid van het 55-jarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht. Aantal bezoekers op deze dag onge veer 5000. uli De heer O. Santema, administratief hoofdambtenaar bij de provinciale biblio theek, recipieert in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij de bibliotheek. uli Burgemeester Brandsma opent in de Prinsentuin de zomerexpositie „Binnen en Buiten". uli Laatste van de plm. 1100 palen geslagen voor het verpleeghuis voor chronische zieken, dat samen met het nieuwe stadsziekenhuis één complex zal vormen aan de Borniastraat. uli Op 80-jarige leeftijd te Leeuwarden overleden de heer Arjen Nannes Wassenaar, bekend veefokker. uli Duitsers C. Rumkorf (43) en huisgenote M. C. Nielsen (57) na auto-ongeluk per helikopter van Terschelling naar Leeuwarden. uli Vakantieontspanning gestart. uli Wethouder J. Tiekstra opent in Tivoli aan de Huizumerlaan het internationale Turkstra-damtoernooi. uli W. Wits (70), van 1921 tot 1958 direkteur van Wits' Schildersbedrijven N.V. overleden. uli Kollekte voor hogerend Biafra. Opbrengst bijna ƒ10.000, uli Begin bouwvakvakantie. uli Leeuwarder kermis start voor het eerst op zaterdag. uli Bij broei in een silo van de C.A.F. aan de Snekertrekweg gaat voor 25.000, aan veevoer verloren. Zestig tot zeventig ton moet worden verwijderd. uli Harm Wiersma en de Rus Tsjegolev spelen remise in een openlucht-damwed- strijd met „levende stukken" op de Korfmakerspijp. Als schijven fungeren kinderen. uli Begin van het Skutsjesilen. uli Elfstedentocht te water bij de Prinsentuin gestart, uli N.T.M. hervat de stadsrondritten. uli Begin van de opruiming. uli Concours-hippique op het terrein bij de Frieslandhal. uli Vakantieontspanning besloten met de traditionele optocht. uli Arie Kamminga (20) per step van Leeuwarden naar Amsterdam. Vertrek 4.10 uur, aankomst op de Dam te Amsterdam 16.15 uur, met een pauze onderweg van drie kwartier. uli In de nacht van 24 op 25 brandt de bovenverdieping van het pand Nieuwe- buren 16 uit. De brand blijkt te zijn gesticht door de 30-jarige Leeuwarder typograaf J. v. d. M., een vriend van de tijdelijke bewoner. uli Mr. P. S. Bakker geïnstalleerd als rechter in de rechtbank te Leeuwarden. uli Vijfjarige Paul Zagt uit de Jan Evenhuisstraat 50.000 bezoeker in dit seizoen van de kinderboerderij. uli Begin van opgravingswerkzaamheden op het Oldehoofsterkerkhof. Het zoeken is naar sporen van de oude St. Vituskerk. uli Mej. dra. A. M. Michell neemt afscheid van de provinciale bibliotheek als wetenschappelijk hoofdassistente wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. uli Mr. A. Hannema (74), wonend aan de Julianalaan, overleden aan de gevolgen van een aanrijding op 25 juli. Hij aarzelde toen bij het oversteken op een ze brapad op de Julianalaan. De heer Hannema is vice-voorzitter geweest van de Friese Christelijke Boeren- en Tuindersbond. 30/31 juli Zweedse volksdansers uit Uddevalla op bezoek bij de Ljouwerter Folksdoun- sers. Op 31 juli geven de gasten een demonstratie op de Lange Pijp.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 15