Adema's Bouwbedrijf Krol rn Itrlilrr* GROETEN UIT HET VERLEDEN BUNGALOWBOUW VERBOUW Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 ONDERHOUDSWERK 19 Keltiers, Leeuwarden. A 3883 De Urol, Leeuwarden. A 3*»04 UtMtfr J. H. "m Op deze pagina wederom drie prentbriefkaarten uit het vroegere Leeuwarden. Ze zijn van 1905 of daaromtrent en tonen de Brol, de Kelders en de Voorstreek plaatsen waar Leeuwarden meer zichzelf is dan waar ook. Op de Brol zien wij slechts enige handkarren geparkeerd staan en voor de rest komen we niet onder de indruk van het verkeer. We mogen dus wel stellen, dat Kelders en Voorstreek reeds toen wandel zone waren, met uitsluitend tevreden winke liers, die niet konden bevroe den, dat hun opvolgers door tweedracht zouden worden ver scheurd over de vraag of de straat voor de winkelende wan delaars is bestemd of niet. In middels behoorde in die tijd de gracht nog wel tot de vaarzone, zoals de kaart van staand for maat bewijst. Er liggen verschil lende schepen voor de lage kade van de Kelders en het verschil met de andere foto's zou er, dunkt ons, op kunnen wijzen, dat nummer één op vrijdag is gemaakt. De totaal-indruk van de drie kaarten is, dat de rijkelijk van een pet voorziene Leeuwarders in deze tijd in een mooie, rustige stad woonden. De Brol is door de eeuwen heen een centrum van stedelijke bedrijvigheid geweest. De lage laad- en loswal bij de Kelders heet officieel de Bierkade. Hier werd dus vroeger bier ver scheept, met behulp van de bierdragers, die ook toezicht moesten houden op de inning van het bieraccijns. Hun onderkomen stond op de Brol en daar heeft ook lang de kaak of schand paal gestaan. Aan deze paal werden misdadi gers vastgebonden opdat de Leeuwarders uit dit kwade voorbeeld de moed en de kracht zouden putten om op de Brol en elders het pad der deugd te blijven bewandelen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 19