JAARPROGRAMMA „KUNST AAN ALLEN" gematigde eisen", zoals een courantier daags daarna berichtte. Groot was de drukte op deze dag in Leeuwarden. Het aantal bezoekers werd op 20.000 geschat en het merendeel daarvan was per trein gekomen. Zelfs beestenwagens waren vol reizigers gestopt en op tal van olaatsen moest men mensen op de stations laten wachten op inderhaast ingelaste extra- treinen De Leeuwarders konden eerst driemaal en later viermaal per dag met de trein naar Heerenveen en verder reizen en een even eroot aantal treinen reed in de omgekeerde richting Bijzondere belangstelling genoten in de eerste weken de extra treinen, die gelegen heid gaven de tentoonstelling van Nederland se nijverheid en kunst in Arnhem te bezoe ken Met 22 „waggons", plaats biedend aan ongeveer 700 personen, ging men op zondag b september 1868 naar de Gelderse hoofdstad. Een retour eerste klas kostte 8, tweede klas f 4derde klas 2,—. Men vertrok uit Leeuwarden om kwart voor zes in de ochtend, om half elf kwam men in Arnhem aan, de terugreis werd om acht uur 's avonds aanvaard en om twintig minuten over twaalf kon men, moe doch welvoldaan, de trein op het Leeuwarder station verlaten. Een ander en nog vermoeiender snoepreisje voerde de liefhebbers van dolle pret op 16 september per extra-trein naar de Amsterdamse kermis. Kosten (alleen derde klas) 4,—, vertrek uit Leeuwarden 5.00 uur, aankomst Amsterdam 11.30 uur, vertrek uit Amsterdam 's nachts om 1.00 uur, aankomst Leeuwarden de volgende ochtend 8.00 uur. Maar de trein was er niet in hoofdzaak tot gerief van de feestvierders. De betere verbin dingen met Leeuwarden zouden van grote betekenis blijken te zijn voor de ontwikkeling van de stad. Trekschuit en postkoets hadden hun tijd gehad. De diligence bleef alleen nog van Sneek naar Leeuwarden rijden en dan nog uitsluitend op vrijdagen. De diligences naar Heerenveen, Joure en Gorredijk werden opgeheven, toen de treinen in deze richting gingen rijden. We zien tezelfder tijd en in samenhang hiermee, dat Leeuwarden zich begint uit te breiden, al staan we in 1868 nog maar bij het aarzelende begin hiervan. Wat men in dat jaar hier deed en wat men toen van plan was is het onderwerp voor een apart artikel in dit nummer van de L.G.. Voor het seizoen 1968/69 heeft de vereniging „Kunst aan Allen" een drietal abonnementen series voor toneel, cabaret en ballet samenge steld. Twee series van ieder 5 voorstellingen, bene vens een uitvoering naar keuze van het opera gezelschap Forum, en een serie van 9 uitvoe ringen benevens een uitvoering naar keuze van Forum. Zo komt 27 september het toneelgezelschap Centrum met het stuk „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" met o.a. Allard van der Scheer en Els van Rooden; De Noorder Compagnie speelt 28 oktober drie eenakters van Tsjechow; de musical „Ja, ik wil" met Ene Schneider en Annet Nieuwenhuyzen komt 17 december. Verder staan o.m. op het programma het Nationaal Ballet en het bekende cabaret Pepijn van Paul van Vliet. Inlichtingen en programma's verkrijgbaar bij N.V. Erven Koumans Smeding, Voorstreek 103, en bij „De Harmonie", Ruiterskwartier. Marktdag in Leeuwarden. Sinds jaar en dag is vrijdag voor Leeuwarden de druk ste dag van de week. Niet alleen trekken al heel vroeg in de morgen vele iiles veewagens naar de Frieslandhal, maar ook de traditionele kraampjesmarkt op het Wilhelminaplein trekt veel „boeren, burgers en buitenluiMiddagmalen wor den overgeslagen en vervangen door zakjes patat-met-of-zonder. Opzienbaren de vertoningen als die van Slappe Douwe hebben we de laatste jaren niet meer ge zien, maar toch roert menig koopman nog zijn mond zoals hij dat alleen op de markt kan doen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 5