In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv u u weer in Wet gareel loopt Zuiderplein 35. Leeuwarden - Tel. 26041 jJk SHV energiegroep namen van alle bewoners staat dan ook geschreven: „diaconiekamer en alimentatie Zij komen niet toe aan de kwalificatie: „kan ordentelijk de kost winnen", „wint reedelijk de kost" of „wint seer goed de kost". Een inventaris. Uitgebreidere informatie over Luilekkerland geeft een inventarislijst van bezittingen van de diakonie uit 1779: „Staat en Inventaris van de Profijte lijke Effecten der Diaconie van de Gerevormeerde Gemeente binnen Leeu warden. Nog heeft de Staat 63 kamers, de welke hoewel niets inbrengen, egter voor pro fijtelijk kunnen aangemerkt worden, en zijn als volgt: Vier kamers staende in het Leuilekker- land, waarvan één beswaerd is met drie Flor enen. Twee voorzien met twee Bed steeden. Ses kamers zijnde het zogenoemde Pan- werk in Leuilekkerland, waarvan vier voorzien zijn met twee bedsteeden. Twee kamers. Staende op de Breede plaats, waarvan de eene gebruikt word tot een Woning voor de Diaconie Bode, in der tijden genoemd, het Pakhuis. van de twaalf klassen van bedeling onderge bracht. De armsten konden dan voor een klein bedrag een woning van de diakonie huren. Het toezicht op de woningen berustte bij een bouwkommissie, die er op lette: a. Dat de Vastigheden zindelijk worden bewoond, en hiertoe zoo nodig, de be woners ernstig aansporen. b. Dat alle gebreken en noodzakelijke verbeteringen, dadelijk worden gerepa reerd. c. Dat de bewoners geene andere lieden bij zich laten inwonen, dan na bekomen toestemming. Onder deze voorwaarden woonde b.v. in januari 1880 in een woning in het Luilekker land, Antje Schuurhof, weduwe van H. Westra. Zij kreeg van de diakonie de volgende steun: - Vaste trek 0,80 - Winter trek 0,30 - Een half brood in de week. Van de vaste trek werd voor huur van de woning 0,55 afgetrokken. Zo werd voor haar het „totaal ontvang" 0,55 plus een half brood. Uit de bedelingsboeken blijkt, dat het in de 19e eeuw al gewoonte is, dat de woningen in een prooi voor de jeugd, die van de ramen weinig heel liet en op een van de zolders een brandje stichtte, dat door de brandweer geblust moest worden. De diakonie besloot tot verkoop en plaatste een advertentie. De onderhandelingen met gegadigden werden echter bemoeilijkt, toen in januari 1961 de woninkjes, op verzoek van het gemeentebestuur van Leeuwarden, op de monumentenlijst werden geplaatst. Ondertus sen onderhandelde de gemeente zelf met de diakonie over de aankoop. Deze onderhande lingen leidden tot resultaat. Bij raadsbesluit van 26 juli 1961 werd de koop van Luilekker land voor de som van 6800 goedgekeurd. Iedereen realiseerde zich wel, dat het met deze 6800 niet klaar was. Architect Baart, bekend door verschillende restauraties in Friesland, kreeg opdracht voor een restauratieplan. Hij maakte er twee. Het gemeentebestuur koos tenslotte voor het plan, Luilekkerland weer een woonfunctie te ge- ven. Het heeft tot 1968 moeten duren voor er geld loskwam voor de restauratie. Nu zijn deskun dige mensen van aannemer De Vries uit Eestrum bezig met de restauratie, die histo risch verantwoord moet zijn, maar tegelijker tijd de woningen geschikt moet maken voor moderne bewoning. Uit de, ook door architect Baart en aannemer De Vries gerestaureerde woning in de Bagijnestraat, blijkt dat het heel goed kan. Van de oorspronkelijk veertien woningen en de portierswoning zullen nu zes kleine woningen gemaakt worden. Voordat de eerste nieuwe bewoners dit oude complex zullen betrekken, zal er echter nog wel anderhalf jaar voorbij gaan. Restauratie kost veel tijd en daardoor ook veel geld. Hopelijk kunnen we eind 1969 zeggen, dat het geld goed besteed is en dat er weer iets van het oude Leeuwarden op verantwoorde wijze is gecon serveerd. H. TEN HOEVE. (Genoten in Italië? Fijn!) willen we u even vertellen dat wij in ons vorig nummer enige losse exempla ren van de jaargangen 1965, 1966 en 1967 ten verkoop aanboden, a 30 ct. De huisjes van Luilekkerland zoals ze een paar jaar geleden nog werden bewoond. Een hoqe schutting onttrekt de pandjes nu aan het nieuwsgierig oog. Nog een hall /aar en ze zullen als herboren een bezienswaardigheid gaan vormen aan de Nteuweburen en de Breede Plaats. Ses kamers. Staende bij de Nuwebuiren, alle voorsien met twee Bedsteeden Aldus gedaen en Geinventariseert bij de yseren kiste in het Diaconie Huis. Den 26 Juni 1779 in kennisse Onser gewoone Handteekening". De negentiende eeuw. Uit „het reglement over de bedeeling voor de diakony der Nederduitsche Gereformeerde Gemeente te Leeuwarden" uit 1822, blijkt dat het in de 19e eeuw niet zo gemakkelijk was, om voor een diakoniewoning in aanmerking te komen. Bovendien moest er huur betaald worden, zodat het: „wordt pro deo bewoond" voor Luilekkerland zeker niet meer opging. Maar de huur was niet hoog. Kandidaten voor een woning moesten bij de diakonie „een verzoek tot onderhoud" indie nen. Nadat ze het „Billet van onderzoek" naar waarheid hadden ingevuld, werden ze in een Luilekkerland uitsluitend bewoond worden door vrouwen. Verouderd. In de loop van de jaren zijn de sociale voorzieningen beter geworden. Ook de be woonsters van het Luilekkerland kregen het beter. De eisen werden echter ook hoger gesteld en zo kwam het, dat omstreeks 1950 veel vrouwen geen genoegen meer namen met de woonmogelijkhedien van het hofje. In de tijd van stichting was gratis wonen plus onderhoud misschien voor de buitenstaander een reden om van een Luilekkerland te spreken. Nu neemt niemand meer genoegen met één kamer van vier bij vier meter, waarin gewoond, geslapen en gekookt moet worden en waarvan de bewoonsters gebruik moeten maken van een „masaal secreet". De bewoonsters verdwenen dan ook en Luilekkerland kwam leeg te staan. Het werd per nummer. Voor hen die met de laatste trein zijn thuisgekomen, houden we nog een dag of veertien de gelegenheid open hun incomplete jaargangen aan te vullen. Ons kantoor, Voorstreek 103, is ge opend van 8.30 uur tot 5 uur; s zater dags gesloten.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 7