AFSCHEID VAN AMICITIA Wirdumtisenlijk Leeuwarden Amicitia, Lcenward A 361*8 Ucl-Mr J «.kdMttoc. Deze keer drie prentbriefkaarten, die (min of meer) gewijd zijn aan hotel Amicitia, waarvan het gebouw thans wordt afgebroken. Daarmee verdwijnt een bouwwerk, dat, althans in zijn oorspronkelijke gedaante, een schepping was van architekt Th. Romein, die omstreeks het midden van de vorige eeuw veel aan het stads beeld heeft bijgedragen. Amicitia is niet ge bouwd als hotel, maar als een sociëteit. Als vereniging werd deze sociëteit opgericht in 1837 en kwam in 1840 het ge bouw tot stand, dat 26.700, had gekost. Er waren toen meer dan honderd leden. De bloei van de sociëteit kwam tot uiting in verschillende uitbreidingen; voor de komst van de Harmo nie had Amicitia een belang rijke plaats in het uitgaansleven van de stad. Het was niet alleen het gebouw voor het samen treffen van rustige, notabele heren, maar ook voor congres sen, vergaderingen, bals en concerten. Die functie werd la ter overgenomen door de Harmonie, die aan vankelijk ook als sociëteit fungeerde. Toen dit gebouw in 1881 werd geopend, liep de belang stelling voor Amicitia snel terug. In 1902 werd de sociëteit opgeheven en het gebouw kreeg daarna de bestemming van hotel-restaurant, die het bijna tot het eind van zijn bestaan heeft gehad. Leeuwarden heeft met Amicitia een typisch stukje van zijn stadsbeeld en van zijn stads leven verloren. Drie prentbriefkaarten kunnen hier de herinnering aan het gebouw vasthou den. Twee zijn uit het begin van deze eeuw, de derde uit de dertiger jaren. Daarop zien we overigens van Amicitia niet veel meer dan het gebouw dat de oostelijke gevelwand afsluit. iij (Jtv nieuwe liet* ol bromfiets» staat voor 11 klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere voorstreek 65-67 - Tel. 24596 fabrikaten

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 11