Beste radiostudio van het noorden staat in de Prinsentuin Drs. Douwe van Dam, chef van het Friese programma van de RONO, in de nieuwe afluisterruimte, waarin de programma's kunnen worden voorbereid. De regelkamer met de technicus op de voorgrond. Door de dubbele glaswand is de spreekstudio zichtbaar. Fries programma van de RONO eindelijk in Friesland onder dak Oud RONO-redacteur/verslaggever Johan van der Zee is deze maand een paar dagen terug geweest op het bolwerk van de Prinsentuin, op de plaats waar hij vier jaar lang Friese programma's voor de RONO heeft gemaakt. Niet met een draagbare bandrecorder, deze keer, maar met een camera-equipe van de NTS. Voor de rubiek „Van Gewest tot Gewest" maakte Van der Zee een reportage over de RONO-studio in de Prinsentuinschool. Een reden, waarom chef Fries programma, drs. Douwe van Dam een beetje uit zijn normale doen was. Iedereen was trouwens een tikje nerveus, want de makers van het Fries programma ston den aan de vooravond van de opening van een forse uitbreiding van de Prin sentuinstudio. Na bijna vijf jaar wachten is de studio Leeu warden eindelijk compleet. Werd de voorbe reiding voor de Friese uitzendingen tot nu toe vanuit Groningen geregeld, met de ingebruik neming van vele nieuwe ruimten heeft de Friese staf van de Regionale Omroep Noord en Oost in Leeuwarden eindelijk het felbegeerde eigen onderkomen. Het geheel ondergebracht in het oudste gedeelte van de Prinsentuin- school in de voormalige lusthof, vormt nu de beste studio die de RONO, en daarmee de Nederlandse Radio Unie, in het noorden van het land bezit. Drs. Douwe van Dam, chef van het Friese pro gramma en waarnemend hoofd van de RONO, heeft het de laatste maanden druk gehad met de verbouwing van de studio. Aan radiozaken kwam hij nauwelijks toe. Hij vertelt: „Wat we nu hebben is af! De studioruimten waren na tuurlijk al even in gebruik, maar de mensen, die we uitnodigden voor een gesprekje of de muzikanten die moesten optreden, konden we in de studio niet hebben als we aan het op nemen waren. Dan moesten we onze gasten op de tochtige gang laten wachten, zonder koffie, zonder verwarming tot het moment dat ze aan de beurt waren". Toiletten waren er in het oude schoolgebouw nauwelijks. Alleen een paar kinder-w.c.'s (over blijfselen van de b.l.o.-school) stonden de RONO-mensen ter beschikking. De weg naar een ander toilet leidde via binnenplaatsjes en gangen naar het schoolgebouw aan de achter kant aan het St. Jobsleen. Alle voorbereiding van de programma's geschiedde op het Martini kerkhof in Groningen, waar de hoofdstudio van de RONO staat. Dat betekende een voortdu rende pendel tussen de Groningse en de Friese hoofdsteden. Aan alle ongemak is met de opening van de complete studio op maandag 16 september door NRU-hoofd mr. Roosjen een eind gekomen. Alle gasten zullen bij de ingang aan de Prin sentuinkant worden opgevangen door een re ceptioniste/telefoniste, die hen naar een riante ontvangstkamer zal brengen. In de voormalige klaslokalen staan nu comfortabele zitjes en de koffie zal er steeds bruin zijn. Het archief, dat bij het radiowezen bestaat uit een grote hoe veelheid banden en platen, krijgt eindelijk de plaats, waar het recht op heeft. Een lokaal is voor dit doel ingericht. In lange kasten staan de banden met vele programma's van jaren terug opgeslagen. Een systeem van nummering moet er voor zorgen, dat steeds alles bij de hand is. In dat lokaal is ook een kamer getimmerd, die het best kan worden aangeduid als hulpstudio. De redacteuren/verslaggevers die met volge prate banden uit de provincie terugkeren, heb ben hier, zonder dat men gebruik behoeft te maken van de regelkamer, de mogelijkheid om hun banden af te luisteren en al vast te be ginnen met de voorbereiding van de montage. Een platenspeler staat klaar om de bijpassende muziekjes erbij te zoeken. De verbouwing van de oude Prinsentuinschool, die door de gemeente werd uitgevoerd, is zo danig dat men alle ruimten nuttig kan gebrui ken. De holklinkende schoollokalen zijn door middel van akoestisch materiaal en vloerbe dekking tot bruikbare ruimten omgetoverd. Zo goed is de akoestiek, dat de lokalen dienst kunnen doen als repetitieruimten voor hoor spelspelers, maar ook voor een koperensemble. „We willen graag een huisorkest", zegt Douwe van Dam, „en wij zijn bezig uit allerlei korp sen goede muzikanten aan te trekken, om in ons orkest te spelen." De staf van het Friese programma komt einde lijk naar Leeuwarden. Heinze Bakker, Siemen Dijkstra en Douwe van Dam zullen alleen nog naar Groningen reizen voor een bespreking over algemene aangelegenheden en voor de rest zullen ze hun werk van administratieve en radiotechnische aard in de Prinsentuin stu dio doen. „We krijgen hier verder een eigen secretaresse en waarschijnlijk heel gauw een produktie-assistente. Verder", zo vertelt ad- junct-hoofd Van Dam, „hopen we hier ook een soort chef de bureau te krijgen. Dan zouden we een complete bezetting van de studio heb ben". De technicus voor de regelkamer zal uit Gro ningen blijven komen. Er zitten in Groningen drie, waarvan steeds één voor opnamen naar Leeuwarden komt. Verder staat er in Gronin gen een reportagewagen klaar, die in voorko mende gevallen ook voor het Friese program ma kan worden besteld. Dat gebeurt onder meer voor de uitzendingen van de vergadering van de Provinciale Staten, waarmee Douwe van Dam nu al bijna een jaar ervaring heeft. „Er is in Nederland geen omroep, die zoveel zendtijd heeft voor actualiteiten als de RONO", zegt Van Dam trots. „Iedere dag verzorgen wij een half uur reportages uit de regio, die om zes uur de lucht ingaan." Studio Leeuwarden levert daarin een belangrijk aandeel. De studio is overigens niet alleen van regionaal belang. Het is een radiostudio van de NRU en dat betekent dat alle radio-omroe pen er vrijelijk gebruik van kunnen maken. Ook de wereldomroep kan in de studio en in de regelkamer terecht als er uitzendingen uit Friesland of Leeuwarden moeten worden ge maakt. Er is één restrictie: de RONO-program- ma's gaan altijd door. Door onderling overleg is dat best te regelen. De Prinsentuinstudio heeft rechtstreekse ver bindingen met alle radiostudio's in Nederland. Dit betekent, dat een programma a la minute kan worden doorgegeven naar Hilversum. Dat gebeurt ook al. Kapelaan Brandsma bijvoor beeld, die regelmatig meditaties uitspreekt voor de KRO-microfoon, doet dat in Leeuwarden. Er hoeft zelfs niet eens een technicus aan te pas te komen. Men zet de microfoon in Leeu warden maar open en in de KRO-studio neemt men het gesproken woord wel op de band op. Het Friese programma, dat de Prinsentuinstu dio uitzendt, maakt een kleine omweg voordat het via de zender Irnsum de lucht ingaat. Er is namelijk geen rechtstreekse verbinding met de zendmast. Deze loopt via Groningen. Dat heeft alleen een klein nadeel, dat er in de studio Groningen ook een technicus aanwezig dient te zijn. Wellicht wordt er binnen enkele jaren nog wel een rechtstreekse lijn met de zender gerealiseerd. Zo kan er in Leeuwarden doeltreffender wor den gewerkt dan ooit te voren. Nu hoeft de vertelster van het Friese kinderverhaaltje niet meer op een tochtige gang voor het laatst haar tekst door te nemen. De instrumenten van de musici zullen niet meer uitgebreid behoeven te worden gestemd, omdat ze ineens van de kou in de warmte komen. De Prinsentuin studio is nu modern geoutilleerd en dat kan alleen maar leiden tot een verbetering van de Friese programma's.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 19