m 2s/ '53 ■- Hiernaast drukken we een nooit eerder gepubliceerde plattegrond van Leeu warden af, die in een hoek van het ge meentearchief werd gevonden. Het is een van de laatste plattegronden waar op Leeuwarden staat afgebeeld met de zuidelijke dwingers en ook de alleroud ste binnenstadsgracht is hierop nog te zien. Buiten het bestek van de kaart staat de begraafplaats aan de Span jaardslaan afgebeeld, zodat we de kaart omstreeks 1835 dateren. Straten, die toen nog een gracht kenden waren de Tweebaksmarkt en Turfmarkt, de Nieu- weburen en de Heerengracht over het Zaailand. Door de Bagijnesteeg, de St. Antonystraat en het rechte vervolg, dat de Grote Kerkstraat kruiste, loopt de westelijke gracht van Nijehove. De molens op de westelijke en zuide lijke dwingers bepaalden toen nog in belangrijke mate de sky-line van de stad. Buiten de gracht, langs het Vliet, is de allereerste uitbreiding van Leeu warden in kaart gebracht. Helemaal rechts is de grote lap tuin gelegen, die behoorde tot het buiten van de heer Dirks. Het was „Welgelegen", recht tegenover het tichelwerk, dat eigen dom was van deze Dirks. Tegenover de kazerne is de zoetwatervijver getekend, die nu nog achter de Vijverschool in het parkje terug is te vinden. In het oosten buiten de stadsbuiten- gracht ligt Camminghaburg en vlak daarbij Schoppershof. Zo zijn er op deze plattegrond nog tal van details te herkennen, die uit het huidige stadsbeeld zijn verdwenen. Of ficiële straatnamen waren er in die tijd ook nog niet, zodat alleen omschrijvin gen van straten, vaak ontleend aan belangrijke gebouwen, op de kaart staan geschreven. 13 MI 1

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 13