ZILVEREN RAADSEL 18 Op mooie dagen kan men hen zien staan ol zitten, de mensen die op de stoep van het stadhuis de trouwstoeten afwachten. Een ileurig bruidje oi een wat zenuwachtige bruidegom zijn het bekijken zeker waard. Een hali uurtje wachten en een nieuwe trouw- stoel dient zich aan. Een hangertje of insigne van zilver, eigendom van een onzer lezers, stelt ons voor een raadsel. We geven hierbij een getekende afbeelding, die de vorm, de afmetingen en de gegraveerde inscripties weergeeft. Maar wat betekenen in dit verband „Greate Pier", „Vada" (misschien ook „Gada") en waarop heeft de datum 16 december 1882 betrekking? De eigenaar van het kleinood weet het niet en wij hebben het evenmin kunnen achterhalen. Bij het Fries Museum kent men dit soort dubbele hangertjes als verenigingsinsignes, maar van dit exemplaar weet men verder niets te vertellen. De stoere naam „Greate Pier" kan in die tijd door tal van verenigin gen zijn gedragen en een extra complicatie is, dat dit niet beslist een Leeuwarder vereniging hoeft te zijn. „Gada" of „Vada" maakt ons ook niet wijzer. De datum 16 december 1882 levert geen aanknopingspunt op, wanneer we de Leeuwarder Courant uit de tijd opslaan Niets van „Greate Pier" of van „Gada" dan wel „Vada". We meenden toen een goede haal te doen door eens in Sneek te informeren, op grond van het feit, dat men daar sinds jaar en dag de gymnastiekvereniging „Thusnelda Greate Pier" kent en in 1882 dus wellicht een aparte vereniging, „Greate Pier" geheten, bezat. Maar ook de archieven van de' „Sneeker Courant" van weleer konden geen uitkomst bieden. Wie van onze lezers kan ons op de goede weg helpen?

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 18