„OPEN HUIS" BOOD LEEUWARDERS KIJKJE IN TELEFOONKEUKEN DE Landelijke primeur voor telefoondistrict 3 Een oude centrale stond opgesteld op de ten toonstelling over de historie van de telefoon tijdens „Open Huis". Een betere vergelijking tussen het oude en het allernieuwste was niet denkbaar. Het was een goede gedachte van de P.T.T. om het fraaie gebouw van het telefoondis trict voor het publiek open te stellen, om de gewone man in staat te stellen eens te kijken hoe zo'n telefooncentrale werkt. De gewone man immers is zo langzamerhand ook telefoonabonnee geworden en heeft dus met de daar aanwezige apparatuur te ma ken, zij het op een afstand. Met een variant op het bekende gezegde: „Hij heeft de klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt", zou men hier kunnen zeggen: „Hij heeft de telefoon horen rinkelen, maar weet niet waar de kiezer zit". De kiezers van het telefoonbedrijf hebben niets het begeerde nummer draait. Nu begrijpt ieder te maken met ons democratisch staatsbestel. wel, dat deze draaiende schijf niet zonder meer Ze vormen het noodzakelijke vervolg op de in staat is de gevraagde verbinding tot stand kiesschijf van uw telefoontoestel, waarmee u te brengen, maar welke electrische of electro- Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 17e jaargang no. 10 oktober 1968 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden nische reacties dit draaien te weeg brengt, dat ligt in het duister van de centrale verscholen. De P.T.T. heeft daar tot dusver niet zo mee te koop gelopen, evenmin als de kok van een restaurant de gasten uitnodigt om eens een kijkje in de keuken te nemen. In feite heeft het publiek daar ook niet mee te maken. Het betaalt voor de bewezen diensten en hoe deze diensten worden verricht, dat mag zich gerust aan zijn gezichtsveld onttrekken. Daar komt voor de dingen die met elektriciteit te maken hebben nog bij, dat alles zien niet hetzelfde is als alles begrijpen. Electriciteit op zichzelf is niet zichtbaar te maken; een elec trische stroom kunnen we slechts in afgeleide zin door middel van meters en dergelijke zicht baar maken. Nu heeft het oude type van de kiezer in een telefooncentrale nog het voor deel, dat het over bewegende delen beschikt. Men kan zien hoe hij draait en verspringt, naar de op afstand gegeven „vingerwijzingen" van de schijfdraaiende abonnee. Zo'n zaal met duizenden van deze apparaatjes levert een massaal ratelen en tikken op, samenvloeiend tot een amorf geraas, dat de massaliteit van het telefoneren duidelijk aantoont. Het is toch wel goed dat eens te zien en te horen, al was het alleen maar om te beseffen, dat men bij de P.T.T. niet op de verwerking van uw particuliere gesprekje zit te wachten. Natuurlijk is het systeem er op ingesteld, dat er niets mis kan gaan, maar als dat mocht ge beuren, dan ligt het wel voor de hand, dat deze rampspoed ten huize van de P.T.T. niet meteen in volle omvang kan worden onder kend. Wel kan men, ook met het normale leke- verstand, ter plaatse begrijpen, dat het goed is het gewenste nummer (vooral wanneer daar een netnummer aan voorafgaat) snel te draaien, opdat de electrische apparatuur onderwijl niet aan vergeetachtigheid gaat lijden. Beseft men bovendien, dat voor het tot stand brengen van elk gesprek zo'n kiezer moet worden benut, die voor de duur daarvan geblokkeerd blijft, dan is het duidelijk, dat kortheid een deugd is, die andere abonnees van dienst kan zijn. Inmiddels treedt bij de P.T.T. voor dit sub tiele beweeg van de kiezers, veroorzaakt door middel van de traditionele toepassingen van de electriciteit, steeds meer de electronisch op gebouwde verbinding in de plaats. We komen dan terecht bij de transistoren en wat daarbij hoort, ter verhoging van de snelheid, de be trouwbaarheid, maar uiteraard ook van de ge heimzinnigheid. De telefooncentrale van de toekomst werkt geluidloos en ook nu reeds is

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 3