via de hal het gebouw vanaf de Tweebaksmarkt binnenkwamen werden volledig vrijgelaten. Wanneer ze wat te vragen hadden was er steeds deskundig personeel in de buurt, maar het personeel had kennelijk de opdracht zich niet opdringerig ten opzichte van het publiek te gedragen. De manifestatie Open Huis heeft overdag nogal wat scholen, vooral technische, op bezoek ge had. De instructie over de telefoon was boven dien nog uitgebreid met het geven van infor matie over de nieuwste taak van de afdeling telefonie van de P.T.T., de telecommunicatie. Filmpjes en televisieapparatuur met straalzen ders toonden welke belangrijke rol de P.T.T. vervult bij de t.v. De telefoon en de installaties daaromheen heb ben bij Open Huis echter voortdurend voorop gestaan. Het aanbrengen van een nieuwe cen trale, waarbij duizenden en nog eens duizen den draadjes moeten worden aangesloten en het paneel, waarop voor iedere abonnee een teller is aangebracht, die via een computer voor de uiteindelijke afrekening met de aangesloten abonnee moet zorgdragen, vermochten wel te imponeren. En dat was precies de bedoeling van de direc tieraad uit Den Haag, dat was ook de bedoeling van de directeur, die de primeur voor Neder land kreeg, want „Er is maar één manier om de mensen te doordringen van de gecompli ceerdheid en de moeilijkheden, die daaruit voortkomen, en dat is de mensen erbij te ha len. Hun te laten zien, waar de schoen wringt. Dan pas krijgt men begrip van wat er gebeurt als men telefoneert", zegt directeur Posthuma, die in deze week 4080 bezoekers telde. de afstand van de vingervlugge telefoniste tot de hedendaagse electronica zo groot, dat de technische achtergrond van het telefoneren het niet-gespecialiseerde denkvermogen ver te bo ven gaat. Het „Open Huis" van het Leeuwarder telefoon district was een landelijk experiment. Het stond of viel met de vraag, hoe open het huis van de telefoon zou zijn. Op dit punt heeft niemand te klagen gehad. Men kon kijken waar men wilde en op verschillende plaatsen waren zelfs beschermpanelen weggenomen om de vrije blik niets in de weg te leggen. Er waren overal des kundigen aanwezig, die desgewenst toelichting gaven. Dat „desgewenst" was niet zonder be tekenis, want deskundigen, speciaal op tech nisch gebied, hebben de neiging om op hun eigen niveau bijzonder uitgebreide toelichtin gen te geven, die door dit niveau de gewone man gemakkelijk boven de pet gaan. Maar men kon dus vragen wat men wilde. De directeur van het Telefoondistrict Friesland, de heer ir. J. P. Posthuma, vertelde halverwege de manifestatie, die toen al een succes was ge worden, over de doelstelling van de „Operatie Open Huis". „In Leeuwarden valt het met de telefoon nogal mee. We kennen hier, door een regelmatige uitbreiding van de centrale en een grote capa citeit van kabels door de stad eigenlijk geen wachtlijst. Aanvragers voor een telefoon ko men natuurlijk wel op een lijst te staan, maar dat is de lijst van aanvragers, die in volgorde van aanvraag wordt afgewerkt. Alle Leeuwar ders kunnen dus in principe telefoon krijgen. Maar dit Open Huis, dat in de directiegebou wen van de centrale directie in Den Haag is uitgedacht, heeft als belangrijkste opzet de mensen eens te laten zien, wat er allemaal ge beurt als zij op hun telefoontoestel een num mer draaien. De bedoeling is ook de abonnees begrip bij te brengen voor de moeilijkheden, die we ongetwijfeld ook kennen. Wist de doorsnee Leeuwarder-met-telefoon dat niet, er was nóg een grote groep, die lang niet van alle zaken in eigen huis op de hoogte was. Dat was het personeel van het telefoondistrict Leeuwarden zelf. Voordat de burgemeester de Open Huis-dagen opende, heeft de directie het personeel in staat gesteld een rondgang door het gebouw te maken. Van de 400 personeels leden, die hier hun dagtaak hebben, hebben vele van de mogelijkheid gebruik gemaakt om zelf eens een kijkje te nemen op de afdeling waar de collega's werken. Ze hebben boven dien hun huisgenoten meegenomen om, eens te laten zien waar zij de hele dag doorbrengen. In totaal waren er 450 man personeel en familie op die avond naar het gebouw gekomen om voor te proeven, wat hun stadgenoten straks ook zouden mogen smaken. Open Huis is een groot succes geworden. Niet in de laatste plaats door de formule, die aan de manifestatie werd meegegeven. Touwen en bordjes vormden met elkaar een route van ettelijke honderden meters lang door het gebouw. Bezoekers, die De kabelkelder onder het gebouw van het tele- loondistrict Leeuwarden, waar dikke, goed ge- isoleerde kabels uit de provincie en de stad voor perfecte telefoonverbindingen zorgen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 5