IfilJ II KT KLOKHUI* B.H.V. (IROETEiV UIT HET VERLEDEN De goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het SUPER BENZINE f. 0.552 NORMAAL BENZINE f. 0.522 AUTO DIESELOLIE f. service-slation Kwaliteit en serv|ce 10Q% aan de Oostersingel Onze smeerbrug en auto-wasserettes (f.2- per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden 9 O 03 omstreeks de eeuwwisseling grote beroering heeft gewekt. We zien hoe op 28 september 1905 Wi- bren Hogerhuis (de spelling van de naam op de kaart is onjuist) uit de gevangenis werd ontslagen en opge wacht door enkele van zijn vele vrienden. De Hogerhuis-zaak (wel de Friese Dreyfus-affaire ge noemd) begon in de Sinter klaasnacht van 1895, toen ingebroken werd bij de gar denier Gabe Haitsma. Als verdachten werden gearres teerd de gebroeders Wibren, Marten en Keimpe Hogerhuis, die op sterk aangevochten gronden werden veroordeeld tot respectievelijk 12, 11 en 6 jaar gevangenisstraf. Terwijl zij in de ge vangenis zaten werd daarbuiten sterk geijverd voor revisie. Beetgumers meenden drie van hun plaatsgenoten als de daders te kunnen aan wijzen en de zaak raakte op het politieke vlak, omdat men meende, dat de gebroeders Hoger huis als socialisten het slachtoffer waren ge worden van „klassejustitie". In het bijzonder mr. P. J. Troelstra beijverde zich voor de ge broeders Hogerhuis. Opzettelijke belediging van de officier van justitie kostte hem een maand gevangenisstraf. Justitie bleef evenwel doof voor alle argumenten tegen de schuld van de Hogerhuizen, maar de veroordeelden kregen wel reduktie van straf. Keimpe kwam in 1901 vrij, Marten in 1902 en Wibren, zoals gezegd, op 28 september 1905. Deze keer drie oude prentbriefkaarten van Blokhuisplein en Tweebaksmarkt. De foto van de Tweebaksmarkt dateert van omstreeks de eeuwwisseling. De gracht is verdwenen, maar in deze tijd kon er midden op de straat nog wel groen af, ten profijte van de notabele be woners dezer straat. In die tijd woonde in het huis waarin nu de openbare bibliotheek is gevestigd de president van het gerechtshof mr. R. A. Fockema. Zijn buurman te linker zijde was ds. M. L. Deenik, doopsgezind predi kant, en aan de andere kant woonde de be kende arts dr. O. Schreuder, die in 1905 is overleden. De kaart van het Blokhuisplein brengt een beeld uit dezelfde tijd. Linksaf komen we terecht op de Druifstreek, rechtdoor op de Keizersgracht. Het torentje daar hoort bij het pand van de keuringsdienst voor vee en het laboratorium van de Zuivelbond. Het gebouw had vroeger een heel andere bestemming. Het was namelijk het Liefdegesticht van de Zusters van Tilburg. Kaart nummer 3 brengt niet alleen de ingang (of uitgang en dat is hier meer van toepas sing) van de gevangenis in beeld, maar ook het ontslag van een gevangene, wiens zaak Tweebaksmarkt Blokhuisplein Ontslag van Wiaberen HoogerhuL uit de gevangeni te Leeuwarden op 28 Sept. 1905

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 9