m - Op 16 november viel cle eerste sneeuw: kort maar hevig en zeer tot ongenoegen van het zaterdagmiddagpubliek in de binnenstad. 2 Dat men de vreemde Woorden moet ver staan die dikwijls in de Couranten gebruikt worden. 3 Dat men ten minsten moet weten, in wat Landschap de Voornaamste Steden en Plaat sen leggen, die in de Couranten gemeld worden. 4 Dat men, om de Courant met vrugt te lezen een goede order daar by in agt neemen, en dezelve van tyd tot tyd aan een houden moet. Opm. Dat men dezelve van vooren af moet beginnen te lezen, als men den zin en het op malkander volgende wel bevatten en niet in verwarring raken wil. 5 Dat men een goed Vertrouwen op den Schrijver of Uitgever der Courant hebben moet. Opm. Het is waar, zommige Menschen zeg gen wel, de Courant liegt, of kan liegen. Dit kan ook wel in zommige gevallen ge beuren, jedog dit is als dan niet de schuld van den Schrijver of Uitgever der Courant, maar komt vandaan van onzekere of onware Berigten. 6 Dat men vervolgens met een goed Oordeel over de Courant redeneeren en spreken moet. 7 Verder Algemene Nuttigheden. Aan de J. H. Knoopstraat liggen twee onder wijsinstellingen, namelijk de Willem de Zwij- gerschool en de Buitenschool. Ook wat dit aan gaat is de naam Knoopstraat goed gekozen. In Amsterdam verscheen in 1764 van de hand van Knoop: Jongmans onderwyser leerende op een korte, dog klare, en bevattelyke wijze, de voornaamste Wetenschappen, die voor een Jongman, van een goede educatie, voor eerst 't nodigst om te weten te leeren zyn. In twee dikke delen heeft Knoop een zeer grote hoeveelheid „nuttige" kennis gepropt voor de Jongman. Over een Jongvrouw wordt met geen woord gerept. Knoop heeft in zijn leven veel geschreven, maar blijkbaar was het leven van de pen in zijn tijd even moeilijk als nu. In ieder geval moest hij in Leeuwarden door de Diakenen van de kerk ondersteund worden. Toch is Knoop, in zijn armoede, de vrouw die hem ontsloeg niet gaan aanvallen. In 1763 verscheen een van zijn belangrijkste werken, namelijk Tegenwoordige staat of Historische Beschrijvinge van FRIESLAND In dit werk komt ook een beschrijving voor van de Friese stadhouders en hun vrouwen. Over Prinses Maria Louise schrijft hij: „Een Vorstin zynde ('t zij ons geoorloofd te zeggen) die in der Waarheid, in Groot heid, Grootmoedigheid, Deugden, Standvas tigheid in Wederwaardigheden en Ongeval len, Godsdienst oeffening, Medelyden met ieder een en inzonderheid met de Noodruf- tigen c, weinig Hares gelyken in geheel Europa heeft". Misschien was Knoop zelf een van de „nood- ruftigen" waarover hij spreekt. Blijkbaar heb ben zijn strijkages de verkoop van zijn boeken toch niet genoeg bevorderd, of van het ver kregen geld is er een te groot deel omgezet in het aan Knoop wel bekende geestrijke vocht. Wie zal het zeggen? In ieder geval stierf hij in 1778, arm en berooid, in het Diakoniehuis in Leeuwarden. H. TEN HOEVE

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 20