Nieuwe sociale werkplaats is modern industriebedrijf geworden Ericadorp maar gauw vergeten Veel Leeuwarders zullen zich ongetwijfeld nog de, met bezems en borstels, volgeladen bakfietsen van de Leeuwarder Werkgemeenschap herinneren. De mensen, die met deze wagens de buitenwijken doorkruisten, trokken aan iedere bel met de bedoeling de huisvrouwen hun koopwaar te verkopen. Ook zullen de stadgenoten zich de met een tank warm water beladen bakfietsen nog wel voor de geest kunnen halen, die achter de vuilniswagens van de gemeentereiniging aanreden. Wie er per jaar een paar kwartjes voor over had, kreeg zijn asvat tweemaal per week schoongemaakt terug op de stoep. Ook hier waren het de gehandicapten van de L.W.G., die op deze wijze emplooi von den. Zij hoorden thuis aan de Mr. P. J. Troelstraweg in de houten barakken van „Erica dorp De Leeuwarders, die zich dat beeld nog voor ogen kunnen halen zouden hun ogen niet geloven als zij eens een kijkje konden nemen in een gloednieuw gebouw op het industrieterrein aan de James Wattstraat. Dezelfde mensen, die vroeger achter bakfiet sen door de stad sjouwden vindt men in dit gebouw terug. Niet langer houden zij zich bezig met een soort werkverschaffing: voor hen is een bijna volwaardige arbeidsplaats gecreëerd. De experimenten van de Leeuwarder Werkge meenschap zijn door de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Werkvoorziening voortgezet. Eerst nog, van 1 januari 1965 af, in Ericadorp, maar sinds het gereedkomen van de sociale werk plaats op het industrieterrein, medio septem ber, in een ultra-moderne industriehal. De naam Ericadorp is door de werknemers van deze so ciale werkplaats al vergeten en als het aan bedrijfsleider Kas ligt vergeten alle Leeuwar ders die naam zo gauw mogelijk. Want wat er in dit nieuwe gebouw gebeurt heeft niets meer te maken met die eerste vor men van werkvoorziening. Voorlopig 187 werk nemers vinden hun plaats in dit bedrijf. „We zijn eindelijk een bedrijf geworden", zegt de heer Kas, „als geen andere tak van dienst in de gemeente streven wij naar een concurrentie positie met het bedrijfsleven. En al is de werk plaats aangepast aan de mensen die er moeten werken, ik geloof toch dat we tot volwaardige producten kunnen komen." Het gaat de leiding van de dienst in de eerste plaats om kwalita tief goede producten .De aanpassing aan de mensen bestaat hieruit, in tegenstelling tot het bedrijfsleven, dat alle handelingen aan produc ten arbeidsintensief zijn. Arbeidsintensief, maar zonder al te grote lichamelijke inspanning. Dat vereiste een vrij grote investering aan ma chinerieën. Al het werk, waarbij lichaamskracht noodzakelijk is, wordt op de sociale werkplaats verlicht door een pneumatische mechanisatie. Door alle afdelingen van de fabriekshal zijn leidingen voor luchttransport aangelegd. De menselijke handelingen worden door lucht on der hoge druk vergemakkelijkt. Lieren, persen en zaagmachines worden op die manier aange dreven. De werknemers behoeven de appara ten alleen maar te sturen. Dat is overigens moeilijk genoeg en vereist een degelijke vak opleiding. Ook daarvoor zorgt de dienst zelf. Op de werkplaats wordt het tegendeel van de, bij het bedrijfsleven zo noodzakelijke automa tisering toegepast. Mechanisatie is op de werk plaats de term, waarmee veelvuldig wordt ge werkt. De heer Kas beseft dat het uitvoeren van werk zaamheden voor derden, bedrijven uit de stad, bij een conjunctuuromslag vrij riskant is. De orderportefeuille bestond voor het werk aan de Troelstraweg alleen maar uit werk voor derden, maar door de ingebruikname van de nieuwe industriehal kan hierin langzamerhand verandering komen. Een groot project is al van de grond. In een van de hallen is een com plete meubelfabricageafdeling van start gegaan. Er worden tafels en stoelen en bijzonder mooie kasten gemaakt van massief eikenhout. Terwijl de meubelindustrie zich steeds meer toelegt op meubels van gefineerde materialen komt van de James Wattstraat een degelijk, ouderwets sterk product. Deze meubelfabricage is een volwaardig en eigen product, dat zich al een concurrentiepo sitie op de markt heeft veroverd. „In die rich ting zoeken wij het voor de toekomst," zegt de heer Kas, „met eigen producten zijn wij niet meer afhankelijk van het bedrijfsleven. Voor Overzicht van de cartonnageaideling van de D.S.W.

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 8