üXklES het zover is moet er nog wel wat gebeuren. Het zal werk voor jaren zijn." De mensen, die nu deze producten maken, zijn bijna allemaal lichamelijk gehandicapten. Door uitbreiding van de gebouwen zal nu ook het probleem van de geestelijk gehandicapten in volle omvang kunnen worden aangepakt. In het Ericadorp was een volledige begeleiding niet mogelijk. In de nieuwe werkplaats zal dat wel kunnen. De groep van 50 tot 60 geestelijk gehandicapten zal binnen een aantal jaren groeien tot ongeveer 90. Voor allen zal dan passend werk te doen zijn. Deze groep eist een grote begeleiding. Staat op vijftien lichamelijk gehandicapten één werkleider om het werk te coördineren, voor de geestelijk gehandicapten mag deze groep niet groter zijn dan acht. We vangen ze hier op, proberen vast te stellen voor wat voor werkzaamheden zij het geschiktst zijn en leiden hen daarna op tot een hoge mate van vakmanschap is bereikt, zo vertelt de heer Kas. Het gebouw, dat ruim tweemaal zo groot is als de houten barakken aan de Troelstraweg, heeft een zeer ruime outillage. Alle afdelingen kun nen worden uitgebreid en hebben een gezamen lijk magazijn. Éindelijk kan de leiding van de sociale werkplaats het werk aanpakken op de manier van een modern bedrijf. Scholing, oplei ding en vorming zijn woorden, die men op Eri cadorp niet bezigde, want er waren geen ruimte en personeel voor. Iedere morgen worden de werknemers met bus sen naar het industrieterrein gebracht. Ook lo pen enige combi's naar buitendorpen, waar on geveer 20 °/o van hen woont. Iedere, avond wordt de route nogmaals gereden. Zij blijven tussen de middag allemaal over en daarom is er in het hoofdgebouw van twee verdiepingen, naast directie- en administratieruimten, een ruime kantine gebouwd. Ook hier het moderne comfort van een modern bedrijf. De werkne mers werken in vier hallen, door brede gangen met elkaar verbonden. Een electrotruck zorgt hier voor het interne vervoer. De modernste apparatuur staat in de afdeling houtbewerking, waar de meubels worden gefa briceerd. Hier lijkt de sociale werkplaats het meest op een industrieel bedrijf. Maar ook de bind- en cartonnageafdeling is goed geoutil leerd. Nog steeds heeft de sociale werkplaats een goede naam op het gebied van boekbinden. Deze naam is al in Ericadorp opgebouwd. En kele grote bedrijven uit de stad hebben een groot aantal werkzaamheden, voornamelijk as semblage, uitbesteed aan de werkplaats. Op die manier worden er heel wat half-fabricaten gebruiksklaar afgeleverd. Verpakkingswerk zaamheden is een andere tak van de activiteiten. Hieraan zitten meestal de geestelijk gehandi capten. Langzamerhand hoopt men ook voor hen ander werk te krijgen. De orderportefeuille is nog lang niet leeg, maar door acquisitie hoopt men bij de dienst op nog meer werk. „We hebben het meeste belang bij een grote order. Hoe langer het werk kan worden gecon tinueerd hoe liever wij het hebben," zegt de heer Kas. „ALs men eenmaal op het werk is Ook bij de D.S.W. zaagt men van dik hout planken. Meubelmakerij van de Dienst Sociale Werkvoorziening. ingeschoten, draaien we hier volwaardig. Om schakeling op nieuwe werkzaamheden is nogal tijdrovend. Daarom hopen we ook straks zoveel mogelijk eigen producten te maken en op de markt te brengen." De werknemers krijgen voor hun werk bij de Dienst Sociale Werkvoor ziening loon naar werken. Er bestaat een lan delijke G.S.W.-regeling, die de beloningen nauwgezet regelt. En dan is daar de grote doel stelling, waarvoor deze dienst alles over heeft, de werknemers te re-socialiseren en te re habiliteren: de werknemers zo goed begeleiden, dat ze op den duur weer een volwaardige plaats in het vrije bedrijfsleven kunnen gaan in nemen. Dat is voor velen van hen niet weggelegd, maar voor een aantal wel. Door de moderne opzet van dit splinternieuwe bedrijf aan de James Wattstraat is een goede stap in de richting van die doelstelling gedaan. De Sociale Werkplaats vervult een belangrijke taak in de maatschap pij en een moderne uitrusting helpt die taak verlichten. „We moeten alleen van de Ericadorp-image af," besluit de heer Kas. „Laat de Leeuwarder bedrijven maar eens een kijkje komen nemen. Uw nieuwe Het* «I bromfiets staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Gazelle Beste service Honda Enorme keuze Solex U is hartelijk welkom bij N.fV. R.A.P. Puch Typhoon en andere voorstreek 65-67 - Tel. 24596 fabrikaten W&M ti' '4

Leeuwarder Gemeenschap | 1968 | | pagina 9