J L. Eerst nog een moord en dan houwen in hel Aldlan 1 'G+AZtfjsa I In de aanhef van ons artikel over het Aldlan schreven wij over de Aldlansdyk, vanwaar men in alle verlatenheid de oude stroopfabriek kan zien staan. „Gebouw en entourage zouden Hitchcock onmiddellijk inspireren tot het maken van een mistroostige misdaadfilm", zo schreven wij. Een reactie hierop ontvingen wij niet van Alfred Hitchcock (die geen abonnement op de L.G. heeft), maar wel van de Friese specialist in „thrillers" Piter Terpstra (een trouw lezer van ons blad). Hij deelde ons mede door de L.G. op de gedachte te zijn gebracht een aantal afleveringen van het Rono-vervolghoorspel met de speurder Thomas Taktyk in de hoofdrol, zich daar ter plaatse te laten afspelen. Het komt „Moard yn 't sjerpfabryk te heten. Zo tegen de zomer zal het worden uitgezonden. Wij meenden onze lezers dit onverwachte effect van ons artikel niet te mogen onthouden. Keren wij thans terug naar de ernst des levens, dan dient het vervolg te worden verteld van ons verhaal over de toekomst van het Aldlan, althans voor zover het gaat om de daar tot stand te brengen woningbouw. Het eerste artikel over dit onderwerp werd geschreven voordat de gemeenteraad zich met deze zaak had beziggehouden en u zult uit de dagbladen hebben vernomen, dat dit een nogal langdurige geschiedenis is geworden. Wilde de raad zich vooralsnog niet binden aan de totale structuurschets met het daarin verwerkte wegenplan, met de door de archi tecten Bonnema en Sterenberg ontwikkelde ideeën omtrent de woningbouw tussen de Wirdumervaart en de weg Leeuwarden Drachten wilde hij wel meegaan. Er kan dus worden voortgewerkt in de lijn van deze plannen, die voor Leeuwarden wel zeer nieuw zijn en nieuwe elementen tot stand kunnen brengen in het woningassortiment dat hier ter stede aanwezig is. Het zullen wel vrij dure woningen worden (hoe duur is nog niet bekend), maar de verwachting is, dat daar voor een markt bestaat. Wethouder K. J. de Jong heeft in de raad de bouw hiervan aangeprezen in een emotioneel betoog, waarin hij ook uiteenzette, dat op deze manier een gezonde doorstroming zou kunnen ontstaan die goedkopere woningen vrijmaakt voor hen die hierop financieel zijn aangewezen. In dit verband spreken van „Jan met de pet op" heeft hem naderhand in een ingezonden stuk in de Leeuwarder Courant een terechtwijzing opgeleverd van iemand, die deze aanduiding van de financieel minder draagkrachtigen minder op prijs stelde. De uitdrukking „Jan met de pet op" is, dachten wij, eerder wat verouderd dan beledigend. De tijd ligt nog niet zo ver achter ons dat een „heer" een deel van zijn status ontleende aan het dragen van een hoed (en aan het meedragen van een wandelstok), terwijl de „gewone man" met een pet op het hoofd (en met ledige handen) door het leven ging. Deze keer brengen wij bijzonderheden om trent een tweede type woning dat men in het Aldlan denkt te bouwen. Voor de plattegrond van de benedenverdieping verwijzen wij naar de hierbij afgebeelde tekening. We zien opnieuw de grote woonruimte, die voor een deel de hele breedte van het huis (9 meter) beslaat. De lengte is 15 meter, maar van deze rechthoekige ruimte moeten een slaapkamer (3,5 bij 5 meter), de aangrenzende badkamer (3,5 bij 2,5 meter), de keuken (2,5 bij 3 meter) en de „patio" (4 bij 4 meter) worden afgetrokken. Deze „aftrekposten" maken het mogelijk een indeling met zithoek, eethoek, werk- of speelhoek te creëren, dit alles naar eigen smaak en behoefte. De „patio" (Romeins voor binnenhof) is een binnentuin, die door glazen wanden van het woongedeelte is gescheiden en zich daar middenin bevindt. Een extreme vorm dus van een bloemetje in huis een bloemetje in de open lucht, want de „patio" is onoverdekt. Met enige fantasie kan men zich voorstellen, dat hierdoor een zeer bijzonder effect kan worden bereikt. De heren Bonnema en Sterenberg worden ook op andere plaatsen in het ontwerp niet moe oas enig Latijn bij te brengen. We vinden ook hier een „atrium" of voorhof, waardoor men de hoofdingang van de woning bereikt, al zal menigeen rechtstreeks gebruik maken van de verbinding van de garage met de woning, waarbij een bergruimte en een portaal worden gepasseerd. En daarnaast vinden we de tweede slaapkamer, die 3 bij 4 meter groot is. Uitgevoerd als bungalow (volgens de tekening) heeft de woning dus twee slaapkamers. De ontwerpers hebben voorzien, dat dit voor velen te weinig is. Daarom kan deze woning ook van een verdieping worden voorzien, met o.m. ruimte voor nog twee slaapkamers. Ook deze woningen hebben vele moderne kenmerken. De zolder van de traditionele eengezinswoning vinden we ook hier terug als berging en garage. Dat deze garage ook andere bestemmingen kan krijgen dan stal lingsruimte voor één auto is duidelijk, wan neer men weet, dat de afmetingen 3 x 5,5 meter bedragen. Voor het verrichten van karweitjes en voor knutselwerk zijn hier ideale mogelijkheden aanwezig, vooral ook omdat hamergeklop en het gillen van een boor of zaag niet gemakkelijk tot het woongedeelte doordringen. Een tweede ken merk is de vrijheid die men heeft bij het inrichten van het woongedeelte. En dan mag er tenslotte op worden gewezen, dat de veelgeroemde, maar in onze moderne woning bouw ook veel gemiste „privacy" in ruime mate door dit woningtype wordt geboden. Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap 18e jaargang no. 1 januari 1969 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Veltenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 40222 Abonnementsprijs 5,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden SLAAPKAMER, RADKAMER KEUKEN PATIO (&&-U PORTAAL SLAAPKAMER ENTREE BERGING ^ATRIUM x CARAGE R *.1w PERGOLA i i i

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 3