'BÏBlW' TOU'OU» 'Vt'JRt na vomr MÏSSÏÏ In het midden van de vorige eeuw heeft de Fransman Emile Souvestre een hoogst merk waardige futuristische roman geschreven, die „Le monde tel qu'il sera" (De wereld zoals ze zal zijn) heet en het toekomstbeeld van het jaar 3000 schildert. Dat gaat middels het aan doenlijke verhaal van Maurice en Marthe, jong gehuwde Parijzenaars. Zij blikken op een avond uit het raam van hun zolderkamertje. De ro mantiek van het ogenblik wordt vertroebeld door het voortdurend zuchten van Maurice. Al hoewel in de romanliteratuur van de vorige eeuw onafgebroken wordt gezucht, valt het Marthe toch als iets verontrustends op en zij vraagt wat er aan schort. Wel, het blijkt dan, dat Maurice zeer begaan is met het lot van de zeer velen, die door het veelvormige leed in de wereld worden geteisterd. Konden we maar over een aantal eeuwen leven, want dan zit de maatschappij ongetwijfeld veel prettiger in el kaar als vrucht van de technische ontwikke ling, die nog maar in zo'n pril stadium is en dus nog geen kans heeft gezien het leven opti maal te verfraaien. Wel, op dat ogenblik verschijnt voor het raam een mannetje op een stoomluchtfiets. Het is de heer John Progrès, die de macht heeft de wens der gelieven in vervulling te doen gaan. Hij laat de jongelui schijnbaar sterven, maar in werkelijkheid vallen ze in een eeuwen durende slaap, waaruit ze precies in het jaar 3000 ont waken. De wereld is dan wel veranderd. Parijs en heel Europa zijn tot een puinhoop vervallen, waar hongerende wolven de enige levende wezens zijn. Centrum van de aarde is het eiland Tahiti en daar kunnen Maurice en Marthe hun leven onder bijzonder merkwaardige omstandigheden vervolgen. De techniek heeft nu inderdaad het grootste woord, zelfs de kindertjes worden in fabrieken tot stand gebracht. Verkeer en ver voer hebben een geheel nieuwe gedaante ge kregen. Over rivieren wordt men geschoten met behulp van holle kogels, de luchtballon geeft de mens de gelegenheid zich in elke rich ting door het luchtruim te bewegen en in de wereldhoofdstad is de passer monumentaal ver heven tot symbool van wetenschap en tech niek. De krant tenslotte wordt op een eindeloze band afgedrukt en men kan op straat (waar de mensen zich op stoompaarden voortbewegen) van de inhoud kennis nemen. We hebben een paar plaatjes uit dit curieuze, ons door het gemeentearchief ter inzage ver strekte, boek gereproduceerd. Emile Souvestre was geen Jules Verne. Alleen heeft hij de ,,top- less"-mode voorzien, want in het jaar 3000 lo pen volgens hem de mensen met bloot boven lijf. Dat kan natuurlijk wel op Tahiti

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 11