©ybo sporf- Legerctag bracht in Leeuwarden duizenden op de been drills „FEDDE DIJKSTRA Bij de foto's op pagina 12 en 13 Terwijl buiten Nederlands landsgrenzen in 1917 de eerste wereld oorlog woedde en in eigen land de troepen waren gemobiliseerd, beleefde Leeuwarden op 17 augustus 1917 een soort demonstratie oorlogje. Onder auspiciën van de Nederlandse vereniging „Ons leger" bevonden zich op deze vrijdag enkele honderden soldaten in de Friese hoofdstad. Op het Wilhelminaplein voor het gerechts hof was een tentoonstelling van allerlei oorlogstuig ingericht. Niet alles konden onze stadgenoten meemaken. Slechts enkelen behoorden bij de gelukkigen die de officiële ontvangst ten stad- huize bijwoonden. Hier maakte de minister van oorlog, generaal Kleynkens, zijn opwachting bij Frieslands goeverneur, baron van Harinxma thoe Slooten en Leeuwardens burgemeester Patijn. In het gevolg van de minister stapten vele officieren om, die zowel de plaatselijke als bezoekende compagnieën vertegenwoordig den. Van deze gebeurtenis en vele andere op deze dag werden kiekjes genomen, waarvan u er vier op onze dubbele binnen- pagina vindt. Op het Zaailand, waar de attributen voor oorlogsgebruik ston den, waren zeer uiteenlopende belangstellenden aanwezig. Tus sen de werkelijk geïnteresseerden, die met open mond naar de wijde vuurmonden staarden, waren daar ook de anti-militaristen, die vlijtig allerlei, tegen de oorlog gekante, pamfletten en kran ten uitdeelden aan een ieder die ze maar wilde aanpakken. Een oudere schipper merkte op (zo vertelt ons de Leeuwarder Cou rant): „Der moesten ook nog een duuzend dooden legge, hier op het plein." 's Middags om twee uur kwamen nog veel meer Leeuwarders en „buitenlui" naar de Wilhelminabaan om de demonstratie van de soldaten bij te wonen. „Ook de twee kwartjes- en dubbeltjes rangen waren goed bezet." De hoofdtribune aan het rechte eind van de renbaan was overvol met notabele Leeuwarders. Mili taire muziek schalde over het terrein terwijl de soldaten zich gereed maakten voor „de slag". Allereerst toonde een gloed nieuw onderdeel zijn kunnen: de motordienst. Gewapend met vervaarlijke mitrailleurs reden de soldaten in gesloten gelid langs de eretribune. Daarna volgde het wielrijderskorps met als klapstuk de muzikanten op de fiets. Hun ererondje over de ren baan ging vooraf aan een „gevecht" met in loopgraven gelegerde soldaten. Het ging er heet aan toe, met als gevolg dat de wiel rijders „spoorslags het terrein verlieten", daarmee hun verlies duidelijk demonstrerend. Met het gooien van granaten en het afschieten van talloze geweren werd de demonstratie besloten. Met tuitende oren zochten de bezoekers hun haardstede weer op. De drukte was zo groot, dat bij het pontje tussen Westersingel en Westerkade een oudere vrouw te water raakte toen zij met één been op de overvolle pont en het andere op de kade stond. Ze kwam er met een nat pak af. Grote Hoogstraat 9 Telefoon 23938 Voor kwaliteits gereedschap, boor- en hobbymachines, ijzerwaren, hang- en sluitwerk, etc., Th. H. v. d. MEULEN'S IJZERHANDEL n.v. Offset Drukkerij Telefoon 26684 DRUKWERK dagelijks stereo demonstratie Radio Soepboer 14 1 ^ktTPAia^n kunt U goed slagen, ook ZATERDAGS, bij: EEWAL 50-52 LEEUWARDEN TELEFOON 30745 De zaak met parkeerruimte pal voor de deur! WIRDUMERDIJK 41 - TEL. 24713 - LEEUWARDEN Voot sportief genoegen! Alles voor sport en vrije tijd. li J. J. T O U W E N Eewal 51b - Leeuwarden 0«t danste t»illtetsm«rte 0'u,Hh depot Friesland In onze showroom Ook 's avonds op aanvraag Weerd 5 telefoon 24630 LEEUWARDEN

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 14