Oosterkade Oostcrorar litswal B.H.V. y:y u**z De goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het ,1 ir *1 SUPER BENZINE NORMAAL BENZINE AUTO DIESELOLIE service-station aan de Oostersingel Kwaliteit en service 1 00% Onze smeerb.ug en auto-wasserettes (f.2- per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden s&ji ii tt it Ook in deze maand weer een paar prentbrief kaarten van omstreeks 1900, toen Leeuwarden nog een rustige stad was met alleen verkeers problemen op het water. Belangrijke vaarwegen waren omstreeks de eeuwwisseling de stads grachten zoals twee van de kaarten tonen. Op de Oosterkade waren de honden op straat tal rijker dan de voetgangers. Over de kinder hoofdjes ratelden af en toe de houten spaakwielen van een handkar, maar daarmee is het verkeer wel opgesomd. Langs de waterkant heerste meer drukte. Tjalken lagen in lange rijen af gemeerd en werden bij vertrek direct weer vervangen door andere, volgestouwde schepen. Een brug lag er aan het eind van de vorige eeuw nog niet ter hoogte van de Oosterstraat. De Leeuwarders konden worden overgezet met de gemeentepont. Op de middelste prent ligt het pontje voor de wal van de Oostergrachtswal, waar later de doorbraak naar de Wybrand de Geeststraat kwam. Een markant gebouw op deze kaart is ook verdwenen: de vishal aan het eind van de Oosterkade bij de Keizersgracht. De fotograaf mocht even op het terrein van de gevangenis om zijn prent te maken. Een zomerse prent met veel sfeer is de onder ste ansichtkaart, waarop ook de pont bij het stadsziekenhuis nog lustig vaart. De drentelaars op de Potmargebrug zagen toen nog heel wat meer boten uit de Potmarge de gracht op va ren dan de laatste jaren het geval was. Nu is de vaart helemaal stilgelegd omdat men een nieuwe brug in aanbouw heeft.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 15