L.D^fffelES De goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het SUPER BENZINE q |j \m NORMAAL BENZINE D.H.V. AUTO DIESELOLIE service-station Kwaliteit en service 1 00% aan de Oostersingel Onze smeerbrug en auto-wasserettes (f.2- per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden 13 Drie lange jaren werkte hij 's zomers, maar ook 's winters bij soms 20 graden vorst in de open lucht op de bouwprojecten, die het re giem aanwees. Er kwam aan deze periode een eind toen een vrachtwagen een bouwstelling van zeven meter hoogte omver reed en dr. Küh nel en zijn vriend van die hoogte naar beneden stortten. Hij brak beide polsen en was daarmee ongeschikt voor de bouw geworden. Na maan den, toen het gips werd verwijderd, was er voor hem al weer een nieuw baantje bedacht. De Tsjech kwam in de staalindustrie als program meur, een baan die hij tegen zijn zin nog drie jaar moest uitoefenen. De contacten met vroegere collega's, hooglera ren en andere intellectuelen waren ook in deze afschuwelijke zes jaren gebleven. Zij bleven elkaar ontmoeten in Praag, maar alles verliep langs illegale weg. In het jaar 1966 wisten deze mensen de liberalisatie op gang te brengen. Nu waren het de oud-communisten, die uit hun functies werden gezet. Deze ommezwaai, die nu weer andere groepen van de Tsjechoslo- waakse bevolking raakte, deden bij dr. Kühnel toen al afkeergevoelens voor zijn geboorteland opkomen. Ook toen al wilde hij eigenlijk wel weg. Toen de liberalisatie op gang kwam werd dr. Kühnel als psycholoog verbonden aan het ste delijke verkeersbureau van de stad Praag. De ongelukken met het openbaar vervoer waren legio. Door het selecteren van de chauffeurs en onderzoeken naar een veiliger verkeer bespaar de dr. Kühnel met zijn staf in die jaren een mil joen kronen voor de stad. Hij werd benoemd tot hoofd van het verkeersbureau en had het in die twee jaar wel naar de zin. Hij woonde met zijn gezin in een ruime flat, die goed inge richt was, bezat een omvangrijke bibliotheek en kon vrij kennis nemen van de vakliteratuur Uw nieuwe liet* oi bromfiet-M staat voor U klaar! Uitsluitend de beste merken Beste service Enorme keuze U is hartelijk welkom bij N.^V. VOORSTREEK 65-67 - Tel. 24596 zoals die elders in Europa werd geschreven. Zo kon het ook dat hij in augustus van het vo rig jaar op het congres in Amsterdam zijn dienst vertegenwoordigde, vele mensen leerde kennen, die hij voordien alleen uit hun publicaties kende. „Toen we het besluit hadden genomen in Ne derland te blijven", zo vertelt dr. Kühnel nu, „hadden we meteen vele vrienden. Zij stelden mij ook in staat terug te reizen naar het be zette land en om veilig met mijn dochters terug te keren. Die eerste maanden waren het moei lijkst. We logeerden bij vrienden. Ik reisde langs alle universiteiten om kennis te maken met vakgenoten en we keken intussen uit naar een betrekking voor mij in Nederland." Het meeste contact had dr. Kühnel die laatste maanden van het vorig jaar met de voorzitter van de sectie schoolpsychologie van het Neder lands Instituut voor Psychologie. Zij praatten veel over de testmaterialen voor het onderzoek op de Nederlandse scholen en zo ging de be langstelling van de Tsjech steeds meer uit naar de schoolpsychologie. Uit een aantal vakatures in het land heeft hij tenslotte voor Leeuwarden gekozen. „Mejuffrouw Schippers in Amsterdam, bij wie wij toen logeerden en die zelf uit Leeuwarden kwam, heeft ons deze stad erg aanbevolen. Voor mij en mijn gezin stond eigenlijk voorop dat we zo gauw mogelijk een goede woning wilden hebben. Ik moet zeggen dat Leeuwar den erg vlot was met een aanbieding. Wethou der Ten Brug en dr. Van Driel van de G.G.D., met wie ik hier heb gesproken, hadden die wo ning zo voor elkaar. Bovendien was de dienst in Leeuwarden nog jong en dat betekende voor mij, dat ik alles van de grond zou kunnen op bouwen. Dat trok me geweldig aan." De afspraken waren spoedig gemaakt en de fa milie Kühnel kreeg een eengezinswoning in De Anjen toegewezen. Toch waren er nog vele moeilijkheden te overwinnen. Zij waren uit hun geboorteland gevlucht en bezaten buiten de kleren die ze aan hadden en een koffertje met persoonlijke bezittingen verder helemaal niets. In Praag hadden zij een compleet ingerichte flat. die hun eigendom was en een dure biblio theek achter gelaten. Dr. Kühnel schat het be drag in geld dat zij hierdoor waren kwijtge raakt op 80.000 gulden. Alles wat door vluchte lingen in Tsjechoslowakije wordt achtergelaten vervalt aan de staat. Vooral door toedoen van het Fries Vluchtelin gencomité en met name de heer Hazenberg, werd er voor gezorgd, dat het gezin het huis kon inrichten met de meest elementaire levens behoeften. Een andere moeilijkheid was de taal, die dr. Kühnel zo snel mogelijk wilde leren. Het is hem gelukt. In de drie maanden dat hij nu in Leeuwarden woont en werkt heeft hij onze taal onder de knie gekregen. Hij spreekt ze werkelijk voortreffelijk. Een enkele zin draait hij nog wel eens in een verkeerde volgorde, maar converseren en telefoneren gaat hem nu al gemakkelijk af. De maatschappelijk werkster van de dienst brengt elke week vele uren door in het huis aan De Anjen. Mevrouw Muis leert hier niet alleen haar chef maar meteen diens hele gezin het moeilijke Nederlands. Voor beide dochters, Marta en Vlasta, gaat het allemaal ook gemakkelijk. Zij zitten op de ge meentelijke scholengemeenschap Atheneum aan Achter de Hoven. Rector dr. Smit heeft de beide meisjes graag op zijn school genomen. Toen dr. Kühnel met hem ging praten over de mogelijkheden voor zijn dochters, bleek dat de beide mannen elkaar al eens eerder ontmoet hebben. Beiden wisten zich dat wel niet meer te herinneren, maar toen in 1947 in Frankrijk de jamboree van de padvinderij werd gehou den, waren zij daar beiden. Dr. Kühnel als pad vinder, dr. Smit als vertegenwoordiger van de UNESCO. De beide dochters hebben elk een fiets van de school gekregen, spelen gitaar en hebben zich in korte tijd vrienden en vriendinnen gemaakt. Met Tsjechoslowakije houdt de familie Kühnel contact door middel van brieven. Meestal wordt die post langs andere wegen dan het normale postverkeer vervoerd. Langs deze kanalen kon dr. Kühnel ook zijn diploma's, zijn geboorte bewijs en zijn doktersbul terug krijgen. Dankzij velen hebben de Kühnels in Leeuwarden een nieuw leven kunnen opbouwen. Met een mandaatverklaring van de Verenigde Naties en een verblijfsvergunning voor Nederland voor alle gezinsleden is de familie gevrijwaard voor druk uit hun geboorteland. Leeuwarden zal voor de familie Kühnel, ook al zullen ze nog eens naar elders in Nederland verhuizen, een bijzondere stad blijven. Voor Leeuwarden is dr. Kühnel en zijn gezin een heel bijzondere import-Leeuwarder. Gazelle Honda Solex R.A.P. Puch Typhoon en andere

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 13