Koninklijk bezoek in 1905 In het begin van deze eeuw publiceerden de kranten nog geen foto's ter begeleiding van de beschrijving van actuele gebeurtenissen. Toch bestond er bij een breed publiek blijkbaar wel belangstelling voor der gelijke beelden en het waren speciaal de makers van prentbriefkaarten, die daarin voorzagen. Zij wierpen met bekwame spoed fotokaarten van blijde en droeve gebeurtenissen op de markt, die, naast de minder aan tijd gebonden beelden van straten en pleinen, blijkbaar zakelijk hun weg wel vonden. In Leeuwarden is bijvoor beeld een flinke collectie prentbrief kaarten uitgegeven met foto's van het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik aan Friesland op 25, 26 en 27 april 1905 een jaar voordat de koningin hier ,,Us Heit'' zou komen onthullen. Het was het eerste bezoek van de koningin en de prins aan Friesland. Dat de gemoederen der Friezen licht ontvlambaar waren door het vooruit zicht van deze heuglijke gebeurtenis, tonen de verschillende dichtwerken, die bij die gelegenheid aan poëtische pennen werden ontrukt. Al deze dicht regelen overnemen zou teveel van onze ruimte en van uw geestelijke krachten vragen, maar enkele cou pletten mogen we u niet onthouden. Hier is het begin van „Wolkom oan Koaninginne en Prins'' van J. B. Schepers: Nou in fleur ich sank je zongen Wolkom ioar üs Willemyn! Helje nou dy hege Frouwe En hjar man mei sangen yn! Friezen, h&ld dit ioar de geest Beide komme ze en 't is leest. Een zekere I. K. B. rijmde vele coupletten bij elkaar. Ook hier volstaan we met het begin: Friesland is blijde; zachtvloeiend en lieflijk Galmt door het luchtruim het klokkengebrom Plechtig en statig vol krachtigen jubel Uw komst Vorstinne, verkondend alom.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 14