Instructief koorconcert 15 De firma Bölger en Zoon te Bolsward, handelend in koffie en thee, gaf per advertentie blijk van haar grote vreugde, die ook het in het koninklijke reisplan op genomen Bolsward had bevangen. Maar bij haar was de vreugde duidelijk vermengd met het zakelijke be lang. Van de drie coupletten nemen we het eerste en het laatste: Skieik scil Wilhelmina komme, Dén scill' d'Aldhou's klokken bromme, Sang'rich troch it leestgedrüs Wolkom, wolkom hjir by ós. By de hopen rislewaesjes Feest-kemisjes, redenaesjes, Optocht, pronk en ilmenaesjes, Halde w'üs reclameré For dy lekkere Bölger's thé. Of het op grond van deze betuiging van aanhankelijk heid was weten we niet, maar vast staat, dat Hare Majesteit en haar gemaal het eerst Bolsward bezoch ten. Ze kwamen in de ochtend van maandag 25 sep tember met de boot in Staveren aan en reisden daarna met een speciale trein salonrijtuig, twee eerste en twee tweedeklasrijtuigen en twee bagagewa gens naar Sneek, vanwaar een nerveus puffende stoomtram het gezelschap naar Bolsward bracht, 's Middags ging de reis over Sneek (tram) naar Leeu warden (trein). Om vier uur was de aankomst op het Leeuwarder station, waar tot ieders vreugde bleek, dat de koningin in Fries costuum was gekleed, 's Avonds bood het provinciale bestuur een diner aan in het stadhuis en de avond daarna deed het gemeen tebestuur hetzelfde. De drie dagen van het bezoek waren gevuld met allerlei feestelijkheden en het ko ninklijk paar bezocht het Fries Museum, de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek aan het Nieuwe Kanaal, een tentoonstelling van Friese kunstnijverheidsprodukten en de nieuwe ambachtsschool. Ringrijden op de Mar- sumerstraatweg en volksspelen brachten verder de fleur in de rijk versierde en 's avonds feestelijk ge- illumineerde stad, die door koningin en prins op de avond van de tweede dag tijdens een rijtoer werd bezichtigd. Op 27 september, 's morgens om elf uur, vertrokken koningin Wilhelmina en prins Hendrik uit Leeuwar den. Hun laatste bezoek gold Harlingen. Ook deze reis ging met de trein, maar niet langs de nog bestaande lijn via Franeker. Het hoge gezelschap maakte gebruik van de diensten van de toen pas geopende Noord Friesche Lokaal Spoorweg, die over Stiens, Sint Anna- parochie en Sexbierum voerde en nu al lang voor het personenvervoer is verdwenen. De terugreis ging langs de voor ons gebruikelijke spoorroute, naar Sta veren, met een oponthoud te Hindeloopen. De drie prentbriefkaarten herinneren op verschillende manieren aan dit koninklijke bezoek. De bovenste toont koningin Wilhelmina in Fries costuum, bij haar aankomst op het Leeuwarder station. Achter de ko ningin, met steek, prins Hendrik. Op de tweede kaart een fotomontage, met koningin en prins en twee beel den van feestend Leeuwarden. Tenslotte de fraaie kast, die de koningin ten geschenke kreeg van de vrouwen van Friesland. De drie kaarten zijn een greep uit de uitgebreide collectie, die bij deze gelegenheid is verschenen. Hoogst merkwaardig is, dat een dezer kaarten twee door boeren voortgeleide koeien toont, met als onderschrift: „Bezoek van H.M. de Koningin aan LeeuwardenErg complimenteus lijkt dit niet, maar iedereen werd toen geacht te weten, dat ook een demonstratie van het Friese vee tot het program ma behoorde. Het pad van onze zangverenigingen gaat niet over rozen. Er is een onvoldoende aanwas van jonge leden, die de vergrijzing kunnen bestrij den. Daar komt nog bij, dat een koor met hoofd zakelijk vrij oude leden niet aantrekkelijk is voor de weinige jongeren, die toch ambities in deze richting hebben. Treden zij tot het koor toe, dan verdwijnen ze vaak na korte tijd, om dat het milieu hun minder goed ligt. Dat is een verdrietige zaak, die wel in het bij zonder de „Federatie van Zangverenigingen in de gemeente Leeuwarden" raakt. Men worstelt daar met de vraag wat de oorzaak is van het tekort aan belangstelling voor de koorzang, speciaal bij de jongeren. Gebrek aan muzikali teit kan het niet zijn. Het moet dus liggen aan een te geringe belangstelling voor deze vorm van muziekbeoefening in het algemeen, of aan een gebrek aan waardering voor de gebruike lijke repertoirekeus. En dan kan het natuurlijk ook nog liggen aan het feit, dat de koren te weinig werfkracht ontwikkelen om de mensen tot zich te trekken. Hoe dit zij, de Federatie wil binnenkort een poging wagen om de koorzang nader tot het publiek, speciaal het jongere publiek, te bren gen. Daarom zal een subsidie-restje van de gemeente worden besteed aan een optreden van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel op maandag 21 april in de Doopsgezinde kerk. De dirigent zal een toe lichting bij de uit te voeren werken geven, zo dat de avond een duidelijk instructief karakter krijgt. De leden van de koren zullen zoveel mogelijk belangstelling voor deze avond trach ten te kweken. Mocht u niet een koorlid binnen uw gezichtskring hebben en toch deze avond willen bijwonen, dan staat de heer Tj. Munster man, voorzitter van de Federatie, u graag te woord via telefoonnummer 30035. De voorver koopadressen worden met raambiljetten bekend gemaakt. Om de kosten hoeft u niet weg te blijven, want u betaalt slechts een toegangsprijs van 1,25. Wilt u zich aansluiten bij een van de koren van de Federatie, dan is er een ruime keus. Een dozijn verenigingen is aangesloten en hier onder volgt daarvan een opsomming, met de namen en adressen van de secretarissen/secre taressen. Nederlandse Vereniging voor Volkszang; secretaresse: mevr. Bontekoe, Schrans 127. Toonkunstkoor „Concordia"; secr.: mevr. Feenstra-Goverts, Oostergrachts- wal 27. Ljouwerter Kritekoar; secr.: mej. J. Broersma, Bern. Bumastraat 9. Geheelonthouderszangvereniging „Excelsior"; secr.: mevr. De Bruin-Braaksma, Beethoven- plantsoen 6. Onthouderskoor „Huizum"; secretaris: L. Ynema, Ruysdaelstraat 44. Chr. gemengd koor „Patrimonium"; secr.: F. Gijsen, Warmoezenierstraat 30. Gereformeerd Evangelisatiekoor; secr.: J. van der Meulen, Cronjéstraat 19. Chr. Oratoriumvereniging; secr.: S. Visser, KL Schavernek 18b. Gemengd dubbelkwartet „Bel Canto"; secr.: F. Gijsen, Warmoezenierstraat 30. Chr. mannenkoor „Patrimonium"; secr.: B. Klein, Obrechtstraat 11. Gereformeerd kerkkoor Leeuwarden-West; secr.: J. Leenstra, De Gealanden 19. „De Leeuwarder Cantorij"; secr.: J. J. Gramsma, Cl. Bockes Balckstr. 17. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 15