ATARAXIA H.T.S.-ers hebben eigen sociëteit: Aan de vele gelegenheden die Leeuwarden op het gebied van de Horecaf momenteel rijk is, werd onlangs nog een toegevoegd. Dat ver wondert niemand tegenwoordig meer, want er opent bijna iedere maand wel een café of kof fiebar. Ataraxia, zo heet de zaak die we be doelen, is niet zomaar een barbedrijf. Het is geen zaak die op het programma voor een „elf kroegentocht" kan worden gezet. Ataraxia is de wat wonderlijke naam van de H.T.S.-socië teit. Een sociëteit voor leerlingen, die elkaar ook wel eens anders willen zien dan op de schoolbanken. De organisatie lijkt op die van een studentensociëteit met dit verschil dat er geen beroepskrachten zijn ingehuurd. Met het idee van een eigen onderkomen heb ben de leerlingen (studenten) van de Hogere Technische School al lang rondgelopen en vo rig jaar moest het er dan maar van komen. Een groepje leden van de schoolvereniging stapte bij elkaar en daarna naar de gemeente om de eerste plannen te bespreken. Er was nogal wat geld nodig voor er een socië teit zou staan. Dat kon ook de schoolclub L.T.V. niet voorschieten. Door gemeentelijke en rijks subsidies en een eigen inbreng door het zelf uitvoeren van de vele werkzaamheden vond het plan toch doorgang. Van de stad werden twee pandjes in het Maria Annastraatje, tussen St. Jacobsstraat en Heerenwaltje gehuurd en begin oktober werden de eerste ontwerpen op papier gezet. Mensen en technische kennis genoeg! De bouwkundeafdeling leverde een bestekklaar pand. De verbouwplannen werden aanbesteed en gegund aan.... de leerlingen zelf. Een Ook de barkeepers zijn leerlingen van de H.T.S. Er zijn er zoveel, dat niemand meer dan één avond in de veertien dagen hoeft op te draven. groep jongens met genoeg theoretische kennis ging nu bewijzen dat ze er in de praktijk ook wel wat van konden. Half december werden de eerste gereedschap pen ter hand genomen en werden in de school werkplaatsen „panklare" stukken voor de so ciëteit gemaakt. Vlak voor de kerstvakantie was het breekwerk in de twee pandjes achter de rug en begon in de vakantië de opbouw. Al het werk werd door de toekomstige leden zelf gedaan en zo kon op 7 februari de socië teit met een uitgelezen, uitgenodigd bezoek wor den geopend door H.T.S.-directeur ir. C. Klomp. Hij onthulde een gipsen buste van de Griekse schrijver en wijsgeer Epikuros. Diens lijfspreuk ATARAXIA werd immers de naam van de so ciëteit. Sinds de openingsdag is de sociëteit van drie uur 's middags tot 's avonds 12 uur open. Alleen voor leerlingen met lidmaatschapskaart en le raren. Een grote bar, een ruime zit en een ex positiezaaltje moeten ervoor zorgen dat de stu denten ook nog iets anders krijgen dan lees voer. Exposities en lezingen moeten zorgen dat ook het niveau gehandhaafd blijft. Ataraxia is inmiddels helemaal in bij de H.T.S.-studenten. Pijprookwedstrijden worden afgewisseld met bierdrinkwedstrijden: typisch een sociëteitsbeeld.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 11