Ziekenverpleging in het begin van deze eeuw Jong en oud op de Lunato, de kermis op hei Cambuurplein waarvan de bezoekers zeggen dai hij gezelliger is dan de grote kermis in juli op hei veemarkiierrein. Toelichting foto's pag. 12 en 13 Ziekenverpleging in het begin van deze eeuw. Zo zouden de foto's kunnen worden aangeduid, die we deze en de volgende maand afdrukken op de binnenpagina's. Eerst enkele interieur foto's van het stadsziekenhuis aan het Blok huisplein omstreeks 1920. Het ziekenhuis was in die dagen nog niet van het steriele wit, dat alle hospitaals in onze dagen kenmerkt. Het stadsziekenhuis wordt hier op de foto's getoond als een keurig doch donker ingericht gebouw, waarin de houten ziekenhuisbedden en het an dere meubilair een betrouwbare indruk maken, maar waarbij de lezer wat vreemd zal zitten aan te kijken tegen het interieur van de opera tiekamer en het laboratorium annex kantoor. De foto linksboven toont de vrouwenafdeling, waarin een zevental bedden staan gegroepeerd om een grote kolenkachel. Het licht, dat hier omstreeks kwart over twaalf volop door de vensters naar binnen valt, komt 's avonds van een tweetal gaslampen. Bedlampjes, elektrische belletjes om de nachtzuster te waarschuwen en koptelefoons om de ziekenomroep te beluiste ren bestonden in die dagen niet. Bezoekers aan deze patiënten brachten geen bosjes tulpen oi narcissen voor hun zieke familieleden mee, maar planten, waarin de groene bladeren sterk over heersten. De zusterkamer kende al een veel gezelliger inrichting. Een bonte vloerbedekking, eigen wandversiering en particuliere bezittingen ken merkten hier het interieur. Gehaakte kleedjes waren kennelijk sterk mode in die dagen, ge zien de bedspreien en de kleedjes over de lam petkan op de nachtkastjes. Op de kast een souvenir aan een pas afgelegd koninklijk be zoek: de gekroonde W. Een zeer decoratieve indruk maakt ook de ka mer van de directrice in het ziekenhuis. Het bloemetjesbehang en de zware overgordijnen, de smeedijzeren kachel en de barokke pendule met bijpassende kandelaars voor een enorme schoorsteenspiegel, het zijn allemaal »raaie staaltjes van interieurskunst uit die dagen. Ook hier weer de bloemenloze planten in koperen potten en de bekende gehaakte kleedjes. Op de rechterpagina drie afbeeldingen van be langrijke vertrekken in een ziekenhuis. Boven aan de onmisbare operatiekamer in vroeg- twintigste eeuw stijl. Op de glanzende vloer de operatietafel, verstelbaar aan hoofd- en voeten eind met daarboven de schaars licht gevende gaslampen. Verrijdbaar zijn de tafeltjes in deze kamer en ook de stellage met het instrumen tarium voor een bloedtransfusie en verrijdbaar zijn ook de twee schalen. Een instrumenten- kast en planken met ontsmettende vloeistoffen en watten maakt de kamer tot een hoogst mo derne operatiekamer. Onontbeerlijk in een ziekenhuis is natuurlijk ook het laboratorium met apotheek. In deze dagen nog gecombineerd met het kantoor. U ziet hier ook de, waarschijnlijk enige, telefoon. Een wandtoestel met spreek- en ontvangtoeter. Tenslotte de keuken van het ziekenhuis, waar men het op dit moment bijzonder druk heeft. Links snijdt een hulp in de huishouding het vlees voor, de dames in het midden lopen met kannen koffie. De „keukenmeester'' heeft zo juist de broodtrommel geopend. Het gezonde tarwebrood en enkele krentebollen liggen ge reed om gesmeerd te worden. Het meisje rechts, tenslotte, maakt al toebereidselen voor de warme maaltijd: zij schilt aardappelen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 16