De was is hier wit In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv Even de vinger opsteken 3 De meeste gemeentebesturen doen hun uiterste best om elders belangstel ling te wekken voor hun gebied. De motieven zijn gevarieerd; doel kan zijn de bevordering van het toerisme, maar ook kan op groot wild worden gejaagd en dan denken we speciaal aan het aantrekken van industrieën. Met woord en beeld trachten zij een indruk en dan uiteraard een goede indruk van hun gemeente te geven. Feitelijke informatie en reclame lopen daarbij gemakkelijk door elkaar; we kennen zelfs een speciale vouwblad- en brochuretaai, die de klank van de loftrompet doet aanzwel len tot een groot aantal krachtige fanfares. De oude binnenstad is „histo risch" en bovendien „pittoresk", wat „schilderachtig" betekent, maar dat kunnen we maar beter vergeten nu de schilderkunst zich al lang niet meer bezighoudt met het afpersen van oogstrelende lieflijkheden. Voor de mo derne ontwikkeling zijn de adjectieven „dynamisch" en „spectaculair" niet van de lucht. Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 18e jaargang no. 4 april 1969 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 40222 Abonnementsprijs 5,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden We kunnen ook voor Leeuwarden goed uit de weg met deze ingrediënten. Leeuwarden immers is een stad met een historisch centrum, waarin we tal van pittoreske toestanden aan treffen. En hebben we hier niet in onze nieuwe stadsdelen de woningbouw, de industrieterrei nen enzovoort, die afzonderlijk en in vereniging getuigen van een spectaculaire uitbreiding, die een sterke dynamiek verraadt? Welzeker, dit alles is geheel in overeenstemming met de waarheid en met de werkelijkheid. Het bezwaar is evenwel, dat men met evenveel recht het zelfde van tal van andere steden kan zeggen. Alle steden van enige importantie dragen de romantische sporen van hun verleden en alle hebben ze zich beijverd om in de breedte en in de hoogte te bouwen. Nu moeten we eigenlijk proberen Leeuwarden propagandistisch boven „de concurrentie" uit te tillen. Het gevaar is, dat we daarbij de me thoden gaan volgen van de wasmiddelenfabri kanten, die elkaar proberen te overtroeven met kreten omtrent de ongehoorde witkracht van hun produkten. Zoeken we het niet in deze richting, dan kunnen we ook proberen traditio nele misvattingen omtrent Leeuwarden en Fries land uit de weg te ruimen. Dat is eigenlijk een veel aardiger en effectiever bezigheid dan het krampachtig zoeken naar superlatieven, die naar de normen der waarheidsliefde al gauw uit de hand lopen. Wat mankeert er, om een modewoord te ge bruiken, aan de „image" van Leeuwarden en Friesland? Een vervelende gedachte is, dat het hier in het noorden van het land veraf en koud zou zijn, gerekend naar de maatstaven van „alle man van Neêrlands stam" buiten de eigen a Zuiderplein 35, Leeuwarden - Tel. 26041 SHV energiegroep provincie. Het is wel te begrijpen hoe deze gedachten elders in het land hebben kunnen ontstaan. Op ons halfrond is het noorden de richting van de kou, omdat het de kant van de noordpool uit is en de naam Friesland heeft een extra-koude klank. Weerbestendige meteo rologen weten wel, dat de atmosferische toe standen zich lang niet altijd naar het beginsel van het koele noorden gedragen, metar hun stem reikt niet ver. Bovendien doen we hier zelf braaf mee aan het verbreiden van verkil lende ideeën omtrent Friesland. Doet op dit punt de elfstedentocht ons niet duidelijk de das om? Dit is hèt grote evenement, waardoor Friesland nationaal en zelfs internationaal in het centrum van de belangstelling wordt ge plaatst. Deze grote schaatsmarathon lokt in het hartje van zeer strenge winters duizenden naar onze provincie. Ze kunnen met of zonder het elfstedenkruisje terugkeren, maar zeker verlaten ze Friesland met de herinnering aan een landsdeel, waar men keihard moet vechten tegen de ongunst van het klimaat. Het gaat met de elfstedenrijders als met de poolreizigers van vroegeï. Shackleton, Amundsen en al die anderen die hun leven op ijzige vlakten hebben gewaagd, waren bezeten van de strijd tegen de barre natuur, maar ze hebben nooit overwogen zich aan de pool te vestigen Dergelijke ervaringen werken lang na en ze strekken zich ook uit tot hen, die middels de pers, de radio en de televisie met dit heroïsche gebeuren in kennis worden gesteld. Het is ove rigens ver van ons om het weren van deze nieuwsbrengers bij de elfstedentochten te be pleiten. Wel zouden we willen, dat een zomers evenement op evenveel belangstelling aan spraak zou kunnen maken, opdat ook wijd en zijd wordt verbreid, dat Friesland zich anders kan presenteren dan als een poolgebied. Wan neer in de zomer de zoele wind over ons uit gestrekte merengebied strijkt, dan is dit land heel anders. Gelukkig hebben we dan het sküt- sjesilen, dat steeds meer in de belangstelling komt te staan, ook buiten Friesland. Er schijnt nog een andere reden te zijn waarom Friesland en Leeuwarden moeilijk bereikbaar zijn, maar we betreden hiermee wel het terrein der particuliere filosofieën. Elk op een deug delijk onderzoek steunend bewijs daarvoor ont breekt, maar het papier van de Leeuwarder Gemeenschap is geduldig. Friesland behoort tot het noorden des lands en op de kaart is dit de bovenkant. Dat is natuurlijk niet meer dan een aanwendsel; men had vroeger ook kunnen af spreken de kaarten precies andersom te teke nen, dus met het zuiden aan de bovenkant. Wie zegt dat dit niet ter zake doet, die vergeet, dat van beneden naar boven een moeilijker bewe ging is dan van boven naar beneden. Het eer ste is klimmen, het andere is afdalen. Welis waar ligt het Koninkrijk der Nederlanden keu rig horizontaal, maar ons beeld van het land is niet dat van de werkelijkheid, die alleen voor ruimtevaarders te overzien is. Wij stellen ons de kaart voor ogen en dan eist een reis naar het noorden voor de meeste Nederlanders wel degelijk het beklimmen van het pad om hoog. We zitten dus wet een aantal legenden, die twee gemeenschappelijke kenmerken hebben: ze berusten op niets en ze hebben een lang leven. Maar legenden hebben één gelukkige eigenschap: ze zijn niet bestand tegen de leiten. Die zijn er in overvloed, ten gunste van Leeu warden en Friesland. Wanneer we onze was buiten hangen, dan is het geen vuile was. Ze is gewoon wit en witter hoeft het niet. wie nog gading maakt naar een of meer nummers van de jaargang 1967 der Leeuwarder Gemeenschap. Wij kwamen in het bezit van nog enige losse exemplaren, maar de jaargang is niet meer in z'n geheel te krijgen, omdat januari en februari ontbreken. Jaargangen vóór 1967 zijn geheel uitverkocht. Vooral onze abonnees buiten Fries land wordt aangeraden direct even een briefkaart op de bus te doen, an ders zijn hun oud-stadgenoten hun voor en missen zij deze laatste ge legenheid om hun oude jaargang nog te completeren. Per exemplaar 45 ct. ADMINISTRATIE.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 3