agboek IN HARLINGEN 10 APRIL 1 Een deel van het plafond komt naar beneden in de zaal van de Klanderij, waar het tournooi om het Nederlandse schaakkam pioenschap wordt gehouden. Niemand wordt getroffen, maar de rust in de zaal wordt deerlijk verstoord. 1 Brouwers N.V. Stalinrichtingen vijftig jaar. Direkteur S. J. Brou wers biedt het hele personeel, met echtgenoten (pl.m. 90 per sonen), een vierdaagse vliegreis naar Spanje aan. Vertrek 16 mei. 2 De 21-jarige verpleegster van het Bonifatiushospitaal Gea Dijkstra vindt bij Goutum het eerste kievitsei in de gemeente. Samen met haar collega, de 25-jarige Jannie Wildschut, die haar bij het eier- zoeken vergezelde, biedt zij het ei aan de burgemeester aan. 2 Kinderen van elf lagere scholen planten bomen aan de rand van de toekomstige camping Kleine Wielen. 4 In de Vrije Evangelische kerk aan het Molenpad wordt een orgel in gebruik genomen, dat gekocht is van de Amsterdamse zuster- gemeente van de Weteringkerk. Het oude Leeuwarder orgel gaat naar Oude Pekela. 4 Groep van veertig leden van de Leeuwarder zwemvereniging Orca vertrekt voor een trip van een week naar het Britse Nor folk. 4 Mr. J. Meursing, rechter in de rechtbank te Amsterdam, benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. 4 Op 87-jarige leeftijd overleden de orgelbouwer-adviseur J. R. Groustra. 6 Zwitserse brassband uit Winterthur-Brugg komt in Leeuwarden aan voor een bezoek aan Friesland. De leden zijn gasten van „Soli Deo Gloria Het verblijf hier duurt tot en met 10 april. 6 Bij een frontale botsing in de nacht van 5 op 6 april op de weg van Leeuwarden naar Groningen onder Burum, wordt de 43-jarige mej. Anna H. de Jonge uit Leeuwarden zo ernstig gewond, dat zij enige uren later in het Bonifatiushospitaal overlijdt. Mej. De Jonge was werkzaam bij de administratie van de Lijempf. 6/7 Warmste paasdagen sinds 1952, zonnigste sinds 1949. Tempera turen boven 20°. 7 De internationale rashondententoonstelling (op tweede paasdag) in de Frieslandhal, georganiseerd door de kynologenclub Fries land, levert de eerste prijs op voor de foxterrier Conock Caroline van W. Urmston te Breda. 7 De 46-jarige K. Machiela, werkzaam bij de P.T.T., in zijn woning in de Anemoonstraat om het leven gekomen door kolendamp vergiftiging. 8 Zes kerken en een school open voor kledinginzameling van Leeu warder hervormde jeugddienstcommissie. Resultaat is teleur stellend. 8 Gemeenteraad geeft de Crematoriumvereniging Nederland toe stemming voor het bouwen van een crematorium ten zuiden van Goutum. Nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen vastgesteld. 9 Begin van een tweedaags bezoek aan Friesland van de ambassa deur van Indonesië, brigade-generaal Taswin Almalik Natadin- grad. 9 Een dertienjarige jongen, uit Leeuwarden afkomstig maar verblij vend in een inrichting in Zutfen, schiet met een repeteerbuks van het dak van de Willem Lodewijkschool aan de Druifstreek op twee dames die over het Blokhuisplein lopen. Zij worden beiden niet ernstig gewond. De jongen was ingebroken in de bovenverdieping van de school, waar het schietlokaal is van de vereniging „De Vrijheid". Daar had hij het wapen gevonden. 10 Begin van het eerste klasse driebandentournooi biljarten om het kampioenschap van Nederland in Tivoli aan de Huizumerlaan. 11 Burgemeester Brandsma ontvangt van een groep scholieren uit alle delen van het land, gasten van het gemeentebestuur en van de V.S.F. onder auspiciën van de Stichting Contact Bedrijfsleven- onderwijs, een jonge bok, als dank voor het aangenaam verpozen. De bok was op de veemarkt gekocht. 11 Tot opvolger van wijlen mr. N. Heemskerk tot deken van de Orde van Advocaten gekozen mr. B. P. van der Veen. 11 De Aldgillis-priis van het Delftse studentengezelschap „Aldgillis" wordt uitgereikt aan de heer G. F. Kooyman, direkteur van V.V.V.-Friesland. 11 Burgemeester Brandsma opent het nieuwe gebouw van de Friese Boeren- en Tuinders-Onderlinge (F.B.T.O.) aan de Lange Markt straat. 12 Hans Ree wint het Friesche Vlag-schaaktournooi om het lands kampioenschap. 12 Vernieuwd hotel „De Kroon" geopend, na een ingrijpende restauratie. 12 Aftredende voorzitter van de Nederlandse Dirigenten Organisatie, de heer Willem Zonderland te Leeuwarden, benoemd tot ere voorzitter. 12 In het Bonifatiushospitaal overleden de heer J. P, Beeling, bekend antiquair met een internationale faam. Hij werd 76 jaar. 14 Gedeputeerde J. Spiekhout opent officieel het cobaltbestralings- centrum van de Stichting Kankercentrum Friesland in het Diako- nessenhuis. 15 Burgemeester en wethouders besluiten met onmiddellijke ingang de wandelzone Voorstreek--KeldersOver de Kelders op te hef fen, nu op korte termijn de vereiste voorzieningen voor deze zone niet kunnen worden getroffen. 16 Lunato-kermis op het Cambuurplein begonnen. 16 Burgemeester Brandsma ontvangt bij de V.S.F. de tweemiljoenste in dit bedrijf geproduceerde stofzuiger. Daarbij kreeg de burge meester twintig stofzuigers, die hij een zelfgekozen bestemming mag geven. 16 Mr. J. Meursing, voorheen rechter in de rechtbank te Rotterdam, geïnstalleerd als raadsheer in het gerechtshof. 16 Gedeputeerde P. van der Mark opent het Frysk Letterkundich Museum en Dokumintaesjesintrum in de Grote Kerkstraat. De openingsbijeenkomst werd gehouden in de Provinciale Biblio theek. 16 V.S.F.-employé Pieter Veenstra (32) ontvangt drieduizend gulden voor zijn idee omtrent een nieuwe bevestigingsmethode voor stofzuigeronderdelen. 17 Staatssecretaris Van Son spreekt op een bijeenkomst ter herden king van het vijftigjarig bestaan van V.V.V.-Friesland. 18 Echtpaar Weidema ontdekt bij thuiskomst twee jongens in de woonkamer van hun huis aan de Meidoornstraat. Het waren de scholieren F. H. (15) en E. van der M., die door de politie werden opgehaald. Ze bleken in tal van scholen en in het kantoor van het P.E.B. te hebben ingebroken. 18 De heer F. W. Steenhuisen (75), oud-burgemeester van Franekera- deel, valt in Aldlanstate, waar hij woonde, van een trap en overlijdt aan het bij die val opgelopen hoofdletsel. 19 Schoolvoetbaltournooi geëindigd. 19 In de nacht van 18 op 19 april wordt de 24-jarige chauffeur-mon teur G. M„ na zich in bar La Bella aan wangedrag schuldig te hebben gemaakt, door de politie ingerekend. Hij ontsnapt aan de politieauto door de achterruit in te slaan en vlucht op sokken naar de Brol. Daar gaat hij gewillig met twee agenten mee. 19 Zwembad 't Nijlan (met gas verwarmd water) open. 22 Koninklijk Verbond van Ondernemers congresseert in Leeuwarden. Ontvangst door het gemeentebestuur. 27 Waterpolo-interland in zwembad Nijlan tussen Nederland en Rus land. Organisatie: de Leeuwarder zwem- en polovereniging „Orca". 27 Ambassadeur van Israël, de heer Shimson Arad, brengt een twee daags (27 en 28 april) bezoek aan Friesland. 28 Te Groningen overleden de heer H. Tolman (74), oprichter van het Leeuwarder autobedrijf LABO. 28 Leeuwarder raad draagt de voorbereiding van verschillende be stemmingsplannen op aan particuliere bureaus. De heer D. C. Stigter, die naar Haarlem vertrekt, neemt afscheid van de raad. 28 Jhr. E. C. Storm van 's-Gravesande neemt afscheid als direkteur van de I.W.G.L. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 1 december 1929 werd hij onderdirekteur en in 1935 direkteur. 28 M.K.V., de rooms-katholieke voetbalvereniging Met Kracht Voor uit, veertig jaar. 29 Tetman de Vries ridder in de orde van Oranje Nassau, evenals wethouder J. Tiekstra. Mr. dr. K. de Vries, direkteur van de Fryske Akademy, officier in de orde van Oranje Nassau. 30 Koninginnedag begint, als gewoonlijk, met een aubade in de Prin sentuin. In het maartnummer van de L.G. plaatsten wij drie reproduk- ties van prentbriefkaarten, die herinneren aan het koninklijk bezoek in 1905. De eerste foto (de koningin in Fries costuum verlaat de trein) werd niet in Leeuwarden, maar op het station in Harlingen gemaakt. Het is de heer A. E. Hannema uit Marssum, die ons hierop attendeert.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 10