Naar schatting een derde van de Leeuwarder stadsbevolking maakt momenteel gebruik van de diensten van de rioolwaterzuiverings installatie aan de oostrand van de stad, bij de Potmarge. Dat zijn de bewoners van het stadsdeel ten zuiden van de spoorlijn naar Gro ningen, met uitzondering van de industrieterreinen in het zuidwesten. Deze pas begonnen gemeentelijke dienstverlening is overigens niet rechtstreeks voor de betrokkenen te bespeuren. Het in de woning aanwezige beginpunt van de riolering is immers hetzelfde gebleven en wat zich verder ondergronds afspeelt met het rioolvuil, dat ont trekt zich aan het oog (en ook aan de neus) van het grote publiek. Anders is het evenwel gesteld met het eindpunt der riolen. Tot voor kort was dit ook voor dit stadsdeel het open water en de massale toevoer van vuil tast vanouds de bekoorlijkheid van kanalen en grachten zeer wezenlijk aan. Daar komt dan nog bij, dat de kwade dampen, die als gevolg hiervan vooral op warme dagen uit het water opstijgen, niet alleen onaangenaam, maar ook de gezondheid benadelend zijn. Tot het vaste klachtenstramien der Leeu warders behoren dan ook vanouds de troe belheid en de kwade geur van het gracht water, een euvel, dat met de groei van de stad in niet geringe mate is toegenomen. De nu practisch voltooide aanleg van de afvalwaterzuiveringsinstallatie is dan ook een noodzakelijk kwaad, wanneer we let ten op de daaraan bestede vijftien miljoen gulden; een noodzakelijk goed is deze voorziening wanneer we denken aan de verhelderende werking die zij onze wate ren zal doen ondergaan. Kijken we verder in de toekomst, dan zal een snelle en doel treffende zuivering van het afvalwater zelfs een onontbeerlijke zaak worden. De behoefte aan leidingwater neemt steeds meer toe, door het grotere waterverbruik per persoon en door de groei van de be volking. Onze waterleiding kan in de he dendaagse behoefte nog redelijk voorzien door bij Noordbergum diep uit de grond te putten. Zulk water heeft een langdurig, zuiverend bezinkingsproces ondergaan en is dus met een beperkte bewerking ge schikt voor de kraan te maken. Het staat echter wel vast, dat we in de toekomst een beroep zullen moeten doen op zogenaamd oppervlaktewater. Zouden we dan uit sterk verontreinigde bronnen moeten putten, dan komen we dieper in de zuiveringsellende te zitten dan het geval is wanneer we het afvalwater in redelijk gezuiverde toestand op onze kanalen en meren loslaten. Vandaar die afvalwaterzuiveringsinstalla tie, waarvan de kosten vijftien miljoen hebben bedragen (en dan komen daar nog verscheidene miljoenen bij voor de bijbe horende rioleringswerken). Wie de Tjalk straat uitrijdt, die vindt de installatie aan de rechterkant, terwijl men een eindje verderop terecht komt op het terrein waar vanouds de tonnetjes in bassins worden leeggekiept. De afvalwaterzuiveringsinstallatie is een inrichting die de leek sterk in het onge wisse laat omtrent zijn technische bedoe- Vervolg op pag. 14 In het warmtecentrum wordt U Warmtewijzer warmtecentrum Friesland nv Het rioolwater komt in deze installatie binnen in de pul van het vijzelgemaal, van waaruit het met vijzels wordt om hoog gebracht. Zitten er grote stukken in het afvalwater, dan worden deze fijn gewreven ol stukgestampt. Zuiderplein 35, Leeuwarden - Tel. 26041 SHV energiegroep

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 11