loge ge- laatste stad m toegeno- van de nmenoin Het kan kantoor dat er Ook de arlinger :ht ove irden in ners van uitzicht i kleine ior hoge weinige Mdehove e iloog- ïa's aan treft, zijn gemaakt vanaf die Nieuwe Toren in het jaar 1877, toen de fotografie nog in de kinderschoenen stond. De Nieuwe Toren werd zeven jaar later afgebroken en nooit weer opgebouwd. Het is dus niet mogelijk om vanaf dezelfde plaats deze stadsgezich ten nogmaals te fotograferen. Zij bieden een curieus beeld op de stad. Het was een vrouw die deze stadsgezichten op de ge voelige plaat heeft vastgelegd: mej. G. H. Matthijssen, dochter van een bekend Leeu warder portretschilder, die nog als kamer dienaar bij koning Lodewijk Napoleon in dienst is geweest. Juffrouw Matthijssen was in Leeuwarden „onderwijzeres in de teeken kunst" en „photographiste". In deze laatste hoedanigheid beklom zij in 1877 op 47-jarige leeftijd de toren op het Klokplein en kiekte in vijf richtingen de Leeuwarder binnen stad. Zij noemde het resultaat „vogelper spectief van Leeuwarden", dat we hierbij afdrukken. Linksboven zien we het stadhuis op de achterkant met het gehele dak van de raad zaal en het klokketorentje, waarin in 1915 het carillon van de Nieuwe Toren werd op gehangen om in 1943 weer verwijderd te worden. Verder zien we op deze foto de Oldehove en op de voorgrond links de Westerkerk in de Bagijnestraat. Tegen de horizon tekenen zich de silhouetten van drie molens af. Rechts de molen op het bol werk bij de Oldehove, waar nu nog het molenaarshuisje staat, links de molen bij de Westerplantage en de molen op de hoek van de Molenstraat en de Westersingel. De foto linksonder toont een blik in de richting van het paleis van justitie, waar van de daklijst is te onderscheiden. Op de voorgrond de Sint Jacobstraat met daar achter een deel van de gevelwand van de Nieuwestad met, duidelijk zichtbaar, het dak van het waaggebouw. Op de foto rechtsboven staan een tweetal kerken. De Grote Kerk met het karakte ristieke torentje en de „nieuwe roomse kerk" op de hoek van de Bontepapesteeg en de Speelmanstraat. Op de voorgrond zijn een aantal gevels te zien van de toen nog niet gedempte Eewal. De foto rechts in het midden toont een unieke blik op de Berlikumer Markt tussen Groentemarkt en Weaze. De nauwe ingang van de Oude Oosterstraat staat er op en ook het, bijna onveranderd gebleven, pand op de hoek van de Weaze en de Ossekop. Over de huizen heen is het „nieuwe tucht huis" te zien, dat toen nog een heel andere gedaante had dan de tegenwoordige straf gevangenis. De laatste foto, rechtsbeneden, toont ons een blik in noordelijke richting. Boven alles uit, vaag tegen de horizon, is de kazerne te zien. De kazerne was in die dagen een splinternieuw gebouw als gelijkvormige op volger van de in 1860 uitgebrande kazerne. Op de voorgrond loopt de Poststraat uit op de blinde muur van een thans verdwenen gebouw: De Nieuwe Doelen. Ook is een stukje gevelwand van de Voorstreek op de kiek gekomen, maar het was mej. Matthijs sen nog niet mogelijk om de toren van de Bonifatiuskerk te fotograferen, want die kwam pas in 1884 gereed. In dat zelfde jaar verdween dus ook de Nieuwe Toren, die als standplaats van de „photographiste" dienst deed. Jarenlang had de toren in de Hoogstraat 86 cm uit het lood gehangen (de Oldehove hangt he den ten dage 1.50 meter uit het lood!) zon der gevaar op te leveren voor de omge ving.' Een storm op 14 december 1883 deed de toren echter nogmaals 2V2 cm uitwijken en dat werd de omwonenden te gortig. Zij schreven het gemeentebestuur met het ver zoek de gevaarlijke toren te slechten. Er werd een onderzoek ingesteld en de ge meenteraad besliste met algemene stemmen voor de afbraak, die 880,kostte. In 1884 was de Nieuwe Toren, die nooit door een nieuwe werd vervangen, tot de laatste steen afgebroken. Het 34 klokken tellende carillon staat nog altijd, sinds 1943, in de kelders van het stadhuis. Misschien zal het eens weer in Leeuwarden te horen zijn.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 13