KLEEDKUNST 5 V.irt oudWigennto finds 1855 DAMES-EN HERENMODE ','npauwB leeuwarden BIJ DE VOORPAGINA: Midden in de stad, tussen oud- en nieuw bouw, staat aan de Jelsumerstraat nog de boerderij van boer Alvis. Met waterpomp, melkbussen, kunstmest en een loopeend een echt landbouwersbedriji. Het water van de Kleine Wielen, met op de achtergrond het kampeerterrein. en tentbezitters zozeer van node hebben om zich in dit stukje gedeeltelijk kunstmatige natuur behaaglijk te voelen. Ook hier is druk met zand gewerkt om sloten en greppels te doen verdwijnen; er is voor een goede drai nage gezorgd en de bij de camping behorende bebouwing nadert zijn voltooiing. Volgend jaar kunnen hier 200 tenten en 50 caravans een plaats vinden; het kampreglement is er al, zodat het ook aan de papieren begeleiding niet hoeft te ontbreken. Hoe fors de zaken ook worden aangepakt, toch zullen er nog heel wat jaren verlopen, voor en aleer het hele plan werkelijkheid is geworden. Dit geldt zeker, wanneer we ook kijken naar de Grote Wielen, waar de natuur wel zeer vriendelijk te werk is gegaan, maar mensen handen en machines toch heel wat zullen moe ten verbeteren, om niet alleen het water, maar ook het land voor de recreatiebezoekers toe gankelijk te maken. Het land ligt namelijk zeer laag en loopt derhalve gemakkelijk onder water. Ook hier zullen derhalve aanzienlijke grondverplaatsingen nodig zijn, waarbij een grote behoefte aan zand ontstaat. Mogelijk zal een gecombineerde zandwinning voor de Grote Wielen en voor de stadsuitbreiding de beste oplossing zijn. Hoe dit zij, het kost veel tijd en veel geld om aan de oostkant van Leeuwarden een recreatie gebied tot stand te brengen, dat aan de toe komstige behoeften van de stad en zijn omge ving kan voldoen. Men schat, dat in het jaar 2000 dertigduizend mensen tegelijk dit gebied zullen opzoeken, wanneer het weer daartoe noodt. De „groene ster" is daarop wel be rekend, maar hoe zal het zijn met het verkeer, dat dan sterk onder de druk van deze re creërende massa komt te staan? Intocht en vooral uittocht verlopen voor het grootste deel in dezelfde tijd; wat het vertrek betreft neemt men aan, dat ongeveer tweederde deel der bezoekers gelijktijdig naar huis gaat. Of onze goede Groningerstraatweg daar, zelfs in een vierbaansuitvoering tegen bestand is, valt te betwijfelen, vooral wanneer men denkt aan het feit, dat deze hele massa in de normale verkeersstroom moet worden ingevoegd. Voor de ontwerpers en de uitvoerders van het „Leeuwarder Bos" is de tijd voor zorgeloze recreatie stellig nog niet aangebroken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 5