Fa.Adema's Bouwbedrijf B.H.V. II Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK De goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het SUPER BENZINE NORMAAL BENZINE AUTO DIESELOLIE service-station aan de Oostersingel Kwaliteit en service 1 00% Onze smeerbrug en auto-wasserettes (f.2- per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden en er werd een onderzoek ingesteld. De verschillende spoorwegmaatschappijen Staats spoor, Centraalspoor en Rijnspoor maakten het genereuze gebaar goederen voor het Rode Kruis gratis te vervoeren. Voortaan wist men waar men terecht kon. In Leeuwarden was er niet alleen een aanbod van geld en goederen ten behoeve van het werk aan het front, maar er boden zich ook helpers aan. De eerste Leeuwarder die op eigen verzoek en kosten de reis naar een ambulance in Luxemburg maakte, was Gerrit Kramer, chirurgijn en vroedmeester die aan Over de Kelders woonde. Al spoedig volgden er meer. De Leeuwarder mejuffrouw G. H. Matthijssen wilde wel als verpleegster naar het front en een week later ontving men be richt van een zekere Van der Scheer die ook al assistentie wilde verlenen. Het Leeuwarder bestuur kon niet een, twee, drie „ja" zeggen maar legde de verzoeken om uitzending voor aan het hoofdcomité, dat de bemanning van de ambulances regelde. Er vertrokken successievelijk tien personen in to taal. Eerst naar Saarbrücken, Düsseldorf en Mannheim, later ook naar Versailles, La Chapelle en Balan, Metz, Bordeaux, Le Havre en Rijssel. Er gingen ruim tweehonderdvijftig Nederlanders met deze expeditie mee. De antecedenten van de Friezen die zich aan meldden, werden door bestuursleden naarstig onderzocht en de uitkomsten doorgegeven naar Den Haag, waar een keuze werd gemaakt. Wie wel naar het strijdtoneel vertrok, was de heer J. Plet, chirurgijn en oogarts, verbonden aan de Leeuwarder straf gevangenis. Een gunstige beslissing van de minister deed hem spoedig de trein nemen. Niet alleen voor de buitenlandse strijders op het terrein van de oorlogshandelingen ver richtte de Leeuwarder afdeling goede dien sten. Een verzoek van de officier van gezond heid van het Leeuwarder garnizoen om 2000 sigaren ten geschenke te geven aan het Nederlands gemobiliseerde leger aan de grenzen werd ingewilligd. De sigaren, die uit een gift van mr. W. W. Buma werden bekostigd, waren bestemd voor „Ligt zieke militairen" van het Leeuwarder bataljon. Iedereen werkte mee in die eerste en drukke jaren van de Leeuwarder afdeling van het Rode Kruis. Advertenties in de Leeuwarder Courant waarin oproepen om geld, goederen en mensen werden gedaan, behoefden niet te worden betaald, mits ze maar éénmaal werden geplaatst. Er werd in deze spannende dagen van september 1870 wekelijks door het bestuur vergaderd. De heer Van der Wielen stelde zijn zalen voor dit doel en voor alle andere activiteiten van de vereniging gratis beschik baar. In dezelfde maand reisde voorzitter mr. Engelen naar de Rijnstreken om met eigen ogen het werk van het Nederlandsche Roode Kruis aan het front te beoordelen. Hij schreef zijn bestuur een brief uit Heidelberg, waarin hij vol lof was over het goede werk van de Nederlanders. Er arriveerde ook een brief uit Sedan van de vroegere gevangenisarts Plet. Ook hij berichtte uitvoerig over zijn werk zaamheden. Beide brieven werden gekopieerd en langs de leden van de afdeling gestuurd. Toen kwam in oktober 1870 plotseling een rondschrijven van het hoofdcomité, waarin een tijdelijke staking van de zendingen werd aangekondigd. Het Nederlandse volk had zo veel geofferd dat men er in Den Haag geen weg meer mee wist. Er was van alles genoeg: mensen, geld en goederen. Mochten er uit het buitenland nieuwe hulpkreten komen dan zou men dit op tijd laten weten. In die maand was bewezen dat het Nederlandsche Roode Kruis gesteund door het gehele Nederlandse volk een instelling was geworden die een volwaar dig hulpverleningsapparaat had opgebouwd. Naar later zou blijken zou nog vaak een beroep op deze instelling worden gedaan. De afdeling Leeuwarden ging zich inmiddels bezinnen op een goede belegging van de kasgelden en de opslag van de gegeven materialen. Begin 1871 keerden de chirurgij- nen Kramer en Plet in Leeuwarden terug. De eerste van het oostelijke front, de laatste uit Frankrijk. Voorzitter Engelen stelde het be stuur voor deze beide heren te belonen met een „heel kundig instrument" als bewijs van erkentelijkheid. De secretaris van de vereniging maakte hiertegen echter bezwaar. Dominee Proes vond, ddt zo'n geschenk niet uit de kas betaald mocht worden en om de kosten nu door de acht bestuursleden te laten dragen ging hem te ver. Toch besloot men de beide heren elk een ingelijste plaat cadeau te doen, waaraan ieder na verkiezing meebetaalde. Met het aflopen van de Frans-Duitse oorlog waren de eerste twee rumoerige jaren van de Leeuwarder afdeling voorbij. Men ging zich nu toeleggen op de ledenwerving en ook het vrouwencomité kreeg een eigen functie. Vele jaren later toen het uitbreken van wat de eerste wereldoorlog zou worden, dreigde, waren de activiteiten van de afdeling Leeu warden vele: het organiseren van verpleeg stercursussen trok 430 belangstellenden, van wie 120 werden toegelaten. Leeuwarder art sen en apothekers gaven deze cursussen in de ziekenhuizen, het militair hospitaal en in de huishoudschool. In de toelatingseisen voor de opleiding stond de waarschuwing „één avond verzuim van de cursus sluit verdere toegang uit!" De cursus startte 10 augustus 1914, precies zes dagen na het begin van de eerste wereldoorlog. De activiteiten van het Rode Kruis laaiden weer hoog op. Een inzameling in de vierde week van augustus bracht in Leeuwarden ƒ2509,77 en een halve cent op. Padvinders stelden zich beschikbaar voor eventuele ambulancediensten en op verzoek van Den Haag werd er op papier een ziekenhuis ingericht. Alle Leeuwarder geneesheren, apothekers en winkeliers in specifieke verpleegmiddelen werd gevraagd op te geven, wat er in tijd van nood bij hen te verkrijgen was en wat dit zou kosten. Apotheker Uffelie liet in een brief aan het bestuur weten dat het erg moeilijk was om aan verbandstoffen te komen, maar een week later berichtte hij in geval van nood over 100 windsels, 10 x 250 gram watten en 5 x 500 gram watten te beschikken, die hij bij geval gratis ter beschikking zou stellen. De gasfabriek liet weten benodigde gasfornuizen gratis in bruikleen te willen afstaan. In een gebouw aan de Kruisstraat naaiden avond aan avond vrijwilligsters matrashoezen van ongebleekt katoen, die bij aflevering in de manege aan de Arendstuin werden gevuld met stro. Ook in deze eerste wereldoorlog werd weer een beroep gedaan op het Rode Kruis zoals dat steeds in geval van oorlog was gebeurd. Steeds kon men rekenen op de steun van particulieren. Steeds verder groeide de orga nisatie tot een wereldomvattende instelling. De afdeling Leeuwarden heeft daar in het verre verleden tot aan de dag van vandaag zijn belangrijke rol in gespeeld. i

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 9