Kermis officieel open Eeuwenlang is de Leeuwarder kermis geopend, zonder dat de gemeentelijke autoriteiten zich daarbij lieten zien. Ker mis was immers voor de „gewone man de hooggeplaatsten konden het niet met hun waardigheid verenigen zich temid den van dit luidruchtig vermaak op te houden. De overheid werd ter plaatse slechts gerepresenteerd door politiedie naren, die het kermisgedoe met strenge ogen aanzagen en een zuiver gevoel hadden voor de graad van irivolileit, die onder deze bijzondere omstandigheden toelaatbaar was. Het jaar 1969 zal dan ook te boek blijven staan als een mijlpaal in de kermishisto- rie. Voor het eerst zaten een loco-burge meester en twee wethouders, gesecun- deerd door enige ambtenaren, op draai- molenpaarden. Dit gebeurde in het kader van de officiële opening van de kermis op zaterdagochtend, voorafgegaan door een gemeentelijke ontvangst in de pof fertjeskraam van de firma Beekveld, waarbij alle exploitanten aanwezig wa ren. Bij de rondgang over de kermis werd van verschillende attracties gebruik ge maakt. Begonnen werd met de achtbaan van Van der Honing. De snelle afdaling werd met gemengde gevoelens onder gaan. Wethouder Ten Brug vond één keer meer dan genoeg, maar kreeg zijn geestelijk en lichamelijk evenwicht spoe dig terug in de botsautootjes. In deze attractie ontstond menige botsing tussen de leden van het college, omdat de heren Tiekstra en Ten Brug principieel een linkse koers volgden en hun collega Heetla de rechterzijde prefereerde. „Geisterburg", oftewel het spookhuis, maakte met zijn geraamten en geestver schijningen op dit gezelschap minder in druk dan het geval zou zijn geweest in dien men uit het duister een welgekozen serie ministers en hoge departements ambtenaren had laten opdoemen. Bijzondere lichamelijke vaardigheid, scherpte van oog en hand, eisten het hoofd van Jut en de schiettent. De sla gen, door loco-burgemeester Tiekstra aan Jut toegebracht, ontlokten ferme knallen aan het apparaat, tot grote be wondering van de omstanders die niet hadden gezien, dat het stootijzer tot mi nimale hoogte was gedaald. Bij het schie ten was wethouder Ten Brug duidelijk favoriet. De aanwezige autoriteiten kregen niet alleen oliebollen en een zakje nougat. Ze ontvingen ook een zuurbalvan bijzon der grote afmetingen. Gemeentelijk com mentaar: wanneer we die dingen bij het begin van de vergadering aan de raads leden geven, dan zullen de discussies aanzienlijk worden bekort. Na de openingsklap op de kop van Jut waagden de drie wethouders zich in de achtbaan. Alles liep goed ai maar een beetje pips zagen ze wel. Loco-burgemeester J. Tiekstra en wethouder J. ten Brug zitten voorzien van gewonnen rozen klaar om de „Geisterburg'' binnen te rijden. De zonnebril kan er in een spookhol wel bij af...

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 10