Stoominrichtingen van het St. Anthoon Rond de eeuwwisseling werden de hierbij afgedrukte foto's gemaakt in het Nieuw St. Anthony Gasthuis. Zij tonen twee inte rieurs uit 1904 van belangrijke „toeleve ringsbedrijven1' van de twee gasthuizen. Links boven het „waschhuis" en rechts de keuken van het soephuis. „Binnenvader" Peters van het gasthuis was niet weinig trots op deze uitrustingen getuige het feit dat hij zichzelf en links ook zijn vrouw op de gevoelige plaat liet vastleg gen temidden van personeel en spullen. Het „waschhuis" bevond zich aan het einde van de hoofdgang van Nieuw St. Anthoon en was een stoomwasinrichting, die enig was in Friesland. Wekelijks werden hier 12 2400 stuks wasgoed verwerkt door vijf vrouwen. Het was de veertiendaagse was van alle bewoners uit beide gasthuizen. Deze spiksplinternieuwe inrichting telde een tweetal wasmachines die door stoom werden aangedreven en het waswater werd door stoom verwarmd. Daartoe was een heel ketelhuis gebouwd in een belen dende ruimte, waar een machinist de scep ter zwaaide. De wasvrouwen gaven door seinen met een elektrische bel aan de ma chinist door waarheen de stoom moest worden geleid. Op dezelfde manier dus als aan boord van een schip: met de tele graaf. Naast de wasmachines stonden daar de blauwkuip, de spoelkuipen en centrifu ges. Ook toen al kreeg men de was in vijf minuten winddroog. Op de droogzolders werd gedroogd, gevouwen en gestreken. De gasthuisbewoners kregen hun wasgoed dan op donderdag terug. Deze zeer moderne wasserij was in de plaats gekomen van de traditionele was- kuipen, waaraan twaalf vrouwen twee aan twee op het wasgoed stonden te schuieren tot het schoon was. Vader Peters schreef hierover dat het vooral bij de winterdag „als in een Londensche mist gehuld" erbij lag. Voor spoelen en wringen was men twee volle dagen bezig. Een ander vertrek, de keuken, was in 1904, toen de foto werd gemaakt, ook pas ver-

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 12