B.H.V. nieuwd. Het is een plaatje van „de soep uitdeling aan behoeftigen" die al sinds 1800 in het St. Anthony Gasthuis plaats vond. Gedurende de wintermaanden steeds beginnend tegen Kerstmis en eindigend omstreeks half maart of bij aanhoudende kou enige weken later. De foto toont de nieuwe soepketel (geheel rechts) waarin 2300 porties of 2400 liter iedere dag werden gekookt op stoom. Het was de z.g. Rum- fordsche soep die bestond uit „vleesch ter grootte van een vingerlid", soepbeenderen, gort, savoyekool, uien, zout, peper en nagelgruis. Het geheel werd een voedzame, gebonden soep „in tegenstelling tot hotel soep", zo schrijft vader Peters zelf. Per dag werden gemiddeld 1800 porties van 1,1 liter uitgedeeld. De hierbij afge drukte foto toont zo n dagelijkse uitdeling, waarbij er grote drukte heerste bij het nieuw St. Anthoon. Geheel rechts staat de chef-kok aan de goot. Hij zorgde voor een continue bevoor rading van soep uit de kookketel naar de kleinere kuipen. Twee koks verzorgden de uitdeling. Een van hen hanteerde de sleef van 1,1 liter, de tweede had een sleef van tweemaal deze inhoud. Achter de deur in de schaduw zit „de prikker", de man die de taak had de soepabonnementen af te prikken en daarna hardop voorlas op hoe veel porties de soephalers recht hadden. Deze laatsten werden overeenkomstig be diend. De soepuitdeling behoorde altijd te gebeu ren onder het toeziend oog van een voogd van het St. Anthoon, maar op de dag waarop deze foto werd gemaakt, was hij kennelijk vervangen door vader Peters. De goede weg naar voordelig autorijden gaat naar het SUPER BENZINE NORMAAL BENZINE AUTO DIESELOLIE service-station aan de Oostersingel Kwaliteit en service 1 00% Onze smeerbrug en auto-wasserettes (f.2- per wasbeurt) zijn exclusief in Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 13