Het gaat soms grof met het grofvuil „Tuinafval, emballage en dergelijke grove stof fen moeten behoorlijk samengedrukt en gebun deld, in afmetingen van ten hoogste 20 x 50 x 100 cm worden aangeboden. Uiteraard kunnen slechts hoeveelheden van beperkte omvang worden meegenomen. Dit afval enz. wordt een maal per week opgehaald, gelijktijdig met een van de twee wekelijkse emmerledigingen". Dit zijn in net, ambtelijk proza samengevat de richtlijnen waaraan u zich dient te houden bij het aanbieden van het zogenaamde grofvuil, dat eenmaal per week wordt opgehaald. U ziet, dat het nogal precies komt met de afmetingen van de mee te nemen pakken of stukken, doch anderzijds is de Reiniging geen instituut, dat gedreven wordt door lieden, die het grofvuil met de maatlat op zijn toelaatbaarheid contro leren. Maar er moeten nu eenmaal grenzen zijn, want het materieel kan niet alles verwer ken. Een fiets zonder wielen kan in de wagen, maar een fiets met wielen is te groot. Overigens hoort een oude fiets helemaal niet bij het grofvuil thuis, maar wat wil men? Laat de Reiniging het ding staan, dan zal de eige naar meestal niet meteen proberen om het ding op een andere legale manier kwijt te raken. Het komt in een sloot of gracht of op een on bebouwd stukje land terecht en daar moet de gemeente toch weer te eniger tijd voor het wegruimen zorgen. De mannen van de grofvuilophaaldienst zijn derhalve lankmoedig bij het beoordelen van wat wel en wat niet mee kan. Ledikanten, matrassen, spiralen tafels, stoelen, oude was machines (zonder motor) gaan, als het even kan, mee. Een oud aanrecht kan niet in de wagen en een oude closetpot mag er niet in. Soms kan men die in de gewone vuilniswagen kwijt, zo niet, dan moeten deze stomme getui gen van menselijke nood eenzaam aan de straatkant achterblijven. Het grote aanbod van grofvuil is een wel vaartsteken. Knappe meubeltjes, fietsen waar van alleen de banden even opgepompt moeten De bovenste foto toont goed samengebonden grofvuil, dat in deze vorm gemakkelijk mee genomen kan worden. Daaronder: een oude stoel, die men toch eigenlijk wel even in elkaar had kunnen slaan, verlevendigt de collectie. Op de derde foto: een oude fiets als afdanker tje. De wielen zijn gelukkig gedemonteerd. Volgende foto: tuinafval is welkom, mits ver pakt of goed samengebonden. Aan dit laatste lijkt hier wel wat te mankeren. Ten slotte: een keurige stoel is afgekeurd voor de huishoude lijke dienst. Enig sloopwerk zou ook hier aan te bevelen zijn geweest. ■mtwe: r» éP*?

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 14