worden om ze rijklaar te maken, allerlei huis houdelijke gebruiksartikelen en siervoorwer pen worden langs deze weg afgestoten. Bij de ophalers zijn dan ook een scherp oog en een haarfijne intuïtie nodig om uit te maken wat wèl en wat niet is afgedankt. Het zou immers bijzonder sneu zijn, indien iemand zijn fiets zou kwijtraken na deze argeloos tegen een hoop grofvuil te hebben gezet. En is de volwassen wielrijder wel wijzer, kinderen kunnen vaak zeer onzorgvuldig met hun speeltuig omgaan. Waardevolle dingen die per ongeluk bij het grofvuil (of in de asemmer) belanden, zijn praktisch onachterhaalbaar, wanneer men niet zeer snel alarm slaat. Gebeurt dit voor de aan komst van de wagen op de stortplaats, dan kan de inhoud daarvan terzijde worden gelegd, zo dat de na te zoeken hoeveelheid beperkt blijft. Is de lading inmiddels ,,op de grote hoop te rechtgekomen, dan is de situatie te vergelijken met de naald in een hooiberg, waarbij nog komt, dat het zoeken in een hooiberg prettiger is dan in een berg vuil. Tolerant is men dus wel met het grofvuil, maar er zijn natuurlijk grenzen aan de hoeveelheid en aan de aard. Ergerlijk is, dat een goede ver pakking of bundeling vaak ontbreekt, zodat het afval moeilijk weg te werken is. Bij winderig weer kan het bovendien ,,op drift" raken, eeri euvel, dat zich in het bijzonder voordoet met oud papier, groenteafval en dergelijke. Wat de hoeveelheden betreft overschrijden winkeliers in de binnenstad dikwijls alle normen van de redelijkheid en dit wordt bijzonder gemakke lijk, wanneer de pakken en dozen met afval niet voor de eigen deur, maar op een centraal punt worden samengebracht. Bekende verza melplaatsen zijn de Tontjepijp bij het Naauw en de St. Jacobstraat en de Brol. Men heeft daar wel eens werk van gemaakt, omdat de emballage doorgaans een naam draagt, zodat men weet met welke winkelier men te maken heeft. Het gevolg is geweest, dat dergelijke dozen nu eerst van elke aanduiding van de „afzender" worden ontdaan, voordat ze op het verzamelpunt worden neergezet. Met het ophalen van het grofvuil wordt de Leeuwarders een belangrijke dienst geboden, die zeer gewaardeerd wordt. Bijzonder grote hoeveelheden en grote stukken kunnen altijd op bestelling worden afgehaald, maar dan moet men voor deze bijzondere diensten betalen; voor velen een wat bezwaarlijke bezigheid en daarom gaat het vaak nogal grof met het grof vuil Boven: het voorstuk van een auto en wat losse onderdelen, onverpakt en niet samengebonden. De Reiniging is er wel goed voor. De chaos op de tweede foto is een ergerniswekkend voor beeld van hoe het niet moet. In het winkelcen trum is het gebrek aan zorgvuldigheid een dui delijk aan de dag tredend verschijnsel. De derde foto toont een stilleven, dat op de Nieu- westad het oog streelde. De groentehandelaar, die zijn afval neersmijt op de pijp bij de Nieu- weburen (vierde foto) hoort thuis in de ere divisie troepmakerij. Ten slotte het normale beeld op donderdag bij het Naauw: veelal ano nieme zendingen voor de Reiniging. mm -

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 15