3) V-let vroegere iaconeóóenl\uió augustus PROGRAMMA FRIESE ZIEKENOMROEP Het artikel „Ziekenverpleging in het begin van deze eeuw'' met foto's van het Diaconessen- huis in het meinummer was voor mij een ver rassing. Ik zag het meteen: daar stond ik voor het fornuis. In die jaren was ik er hoofd van de keuken. De juffrouw bij de deur was mijn assistente, haar naam weet ik niet meer en of ze nog leeft? Ze was niet inwonend en kwam 's morgens om half negen, 's Morgens om zeven uur begon ik met de voorbereidingen. Er moest per dag heel wat klaargemaakt worden. Voor de afdelingen mannen, vrouwen, interne afde ling en barak besmettelijke ziekten ging het eten om twaalf uur de keuken uit. Voor de eetzaal (zusters en personeel) om één uur en half twee. De dieetlijst hangt aan de schoor steen, iedere morgen nieuwe lijsten van de af delingen. 's Middags om half vijf eten voor de „klas", elke dag verschillend: soep, vlees, groen te en toetje. Voor de andere afdelingen was er dan nog zoete pap en „süpengroattenbrij" (karnemelksepap met gort), die gekookt werd in die grote pot midden op het fornuis. Juf Tui- ninga was de huismeesteres en had de leiding over de huishoudelijke afdeling, zoals linnen kamer, brood en provisie en eetzaal. Dat was ook een heel stuk verantwoordelijk werk! En dan de kritiek! 't Waren moeilijke jaren, 1914-1918, maar na de wapenstilstand werd het wel beter. We waren al blij als we weer eens een extra portie vlees kregen, bijvoorbeeld van een smokkelpartij. Daar zorgde dokter Uffelie dan voor. De Spaan se griep is er in die tijd ook nog geweest, ge lukkig bleef ik er buiten. Met veel genoegen heb ik in gedachten die tijd nog eens doorgemaakt. Er zat toch ook wel veel gezelligs in, met zo n groot kolenfor- nuis. Een groot verschil met tegenwoordig en dan de werkdagen van zeven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Verder het salaris. Ik begon met tweehonderd gulden in het jaar en ik geloof, dat ik het tot vierhonderd heb ge bracht. We hadden om de veertien dagen een vrije zondag en de laatste tijd om de veertien dagen een vrije middag. Deze foto is genomen zomer 1919. Ik was toen 25 jaar en nu ben ik 75 jaar. Mijn man is ver leden jaar mei plotseling overleden. We woon den hier toen twaalf jaar en van tevoren waren we hier alle jaren met vakantie, zodat we al Epenaren waren. Nu nog iets over de röntgenafdeling. Dr. Kui pers, vroeger Noordersingel, en mijn man, die toen chef-monteur was bij de firma Troelstra aan de Voorstreek, hebben samen de eerste opnamen gemaakt met het röntgentoestel. De gevolgen daarvan waren nu juist niet zo pret tig. Dr. Kuipers leek een wrak geworden te zijn, als je hem met zijn vrouw zag lopen. Of het uitsluitend door die bestralingen is geko men, dat weet ik niet, maar het heeft er vast geen goed aan gedaan. Mijn man kreeg opeens haaruitval. De ene helft van zijn hoofd werd kaal, zodat de andere helft moest worden bij geschoren. Dat was me wat. Gelukkig is na verloop van tijd de haargroei weer begonnen en kwamen de blonde krullen terug. Mijn man is later bij het onderwijs gegaan. De m.t.s. moest toen nog opgebouwd worden, met al de laboratoria en het instrumentarium daar voor. De direkteur, mijnheer Michell toen, was een vooruitstrevend man, zodat mijn echtge noot veel medewerking van hem had. Door zelfstudie bij de P.B.N.A. heeft mijn man zich opgewerkt van amanuensis tot assistent-leraar en voor de scheepswerktuigkunde, elektro, ook tot leraar. Ik vond het ontzettend leuk, dat u deze foto's in de L.G. geplaatst heeft. Het blad wordt veel gelezen en 't is ook gezellig, met al die oude stadsfoto's en, niet te vergeten, „onder het klokje". Van vele familieleden heb ik nu al bericht gehad en het blad is ook al naar Nieuw-Zeeland. Mevr. T. DE RUITER-WIELSMA „De Polle", Hagedisweg 8, Epe Trijntje Wielsma, 25 jaar oud, aan het fornuis in de keuken van het Diaconessenhuis. 1. Beatrixoord Appelscha Grabbelton 2. Beatrixoord Haren 4. Parkherstellingsoord 5. Diaconessenhuis 6. St. Bonifatiushospitaal 7. Stadsziekenhuis 8. Beatrixoord Appelscha 9. Beatrixoord Haren Mozaïek 11. Parkherstellingsoord 12. Diaconessenhuis 13. St. Bonifatiushospitaal 14. Stadsziekenhuis 15. Beatrixoord Appelscha 16. Beatrixoord Haren Lichte muze Twintig minuten voor kleuters. Twintig minuten voor tieners. 1. Nieuws uit de zieken huizen. 2. Gesprek met ir. J.J. H. Vegter, rijksbouw meester. 3. Leeuwarder Accor deon Ensemble o.l.v. Piet de Vries. 4. Persoonlijke noot, groeten aan patiënten. 5. Vrijz. Herv. kerkkoor o.l.v. Hans de Groot. Muziek van klassieke meesters in driekwarts- en andere opgewekte maten. 19. Diaconessenhuis 20. St. Bonifatiushospitaal 21. Stadsziekenhuis 22. Beatrixoord Appelscha 23. Beatrixoord Haren 25. Parkherstellingsoord 26. Diaconessenhuis 27. St. Bonifatiushospitaal 28. Stadsziekenhuis 29. Beatrixoord Appelscha 30. Beatrixoord Haren 4 x M Verjaardagen Muziek Menu voor Moderne Mensen. Muziek en felicitaties voor de patiënten die in augustus jarig zijn. Een en ander verzameld door het verplegend personeel. Uitzendingen: Parkherstellingsoord: maandag 11.00 uur. Diaconessenhuis: dinsdag 16.30 uur. St. Bonifatiushospitaal: woensdag 16.00 uur. Stadsziekenhuis: donderdag 19.15 uur. Beatrixoorden: ingevoegd in intern programma.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 20