1898 Luisteren naar en praten met de noordelijke Leeuwarders inas Teneinde de burger meer het gevoel te geven bij de zaken van het stadsbestuur betrokken te zijn, worden van tijd tot tijd contactavonden gehouden, ook wel „hea rings'" geheten, omdat iets in het Engels altijd mooier en belangrijker klinkt dan in onze eigen taal. Een eerste ervaring daar mee werd opgedaan, toen het stadhuis werd opengesteld voor hen, die belang stelden in de Leeuwarder stadhuisplannen. Daar kwamen heel wat mensen op af en velen van hen getuigden ter plaatse van hun instemming met of afkeuring van de daaromtrent bij b. en w. levende gedach ten. Die gedachten waren, zoals men zich zal herinneren, ook bij het gemeentebe stuur niet eensluidend, waarbij aan de ene kant de voorstanders stonden van uitbrei ding aan of bij het oude stadhuis, aan de andere kant bevond zich de voorstander (enkelvoud) van een radicale verplaatsing. Wat levert nu zo n samenspraak met be langstellende burgers op? Nauwelijks een vast omlijnde conclusie, mag men wel zeg gen, want het beginsel „zoveel hoofden, zoveel zinnen" blijkt bij een dergelijke gelegenheid bijzonder van toepassing te zijn. Dat is wel jammer, want een gemeen tebestuur zou nu juist zo gebaat zijn met het aan het licht komen van een algemeen aanvaarde gedachte, zonder dat deze ove rigens tot in alle details uitgewerkt zou hoeven te zijn. Dat zat er dus met de be spreking van de stadhuisplannen jammer genoeg niet in. Van zeer recente datum zijn de besprekin gen, die het gemeentebestuur heeft ge- voerd met de bewoners van Lekkumerend en Bilgaard. Twee avonden stpnden de wethouders J. Tiekstra en J. ten Brug in „Open Hof" de bewoners van deze noor delijke stadswijken te woord, om te ver nemen welke wensen en klachten daar leven en het gemeentelijke beleid, waar nodig, toe te lichten. Tot hulp en steun bij dit laatste was een select groepje ambte naren mede aanwezig. De eerste avond (Lekkumerend) verliep zeer tam. Het toch wel min of meer ver wachte offensief tegen het gemeentebe stuur bleef uit, door een gebrek aan strijd bare manschappen en door een tekort aan explosieve middelen. Wethouder Tiek stra, die het voorzitterschap voerde, kon een aantal blindgangers gemakkelijk on schadelijk maken. Van gemeentelijke zijde was het meer een parade van de troepen dan het betrekken van de stellingen. De Bilgaarders bleken de avond daarna een heel wat militanter groepje te vormen. Hun aantal en hun geladenheid waren aan zienlijk groter dan met de Lekkumerenders het geval was geweest. Waarover spraken zij, die 250 daar in „Open Hof"? Om te beginnen moet worden geconstateerd, dat slechts een beperkt aan tal der aanwezigen het woord voerde en enkelen van hen deden dit herhaaldelijk. Wethouder Tiekstra dirigeerde dit gemeng de koor met grote lankmoedigheid en tikte alleen de ergste wanklanken af. Daar komt men natuurlijk altijd voor te staan bij een dergelijke gelegenheid. In sommiger oog doet een gemeentebestuur niets, behalve de dingen die het verkeerd doet. Commu nicatie met deze groep is moeilijker dan contact met de maan; er zijn geen gemeen schappelijke uitgangspunten en dus is er ook geen weg naar een gemeenschappe lijke conclusie. Maar er komen bij zo n gelegenheid ook tal van dingen naar vo ren, die op een afstand bekeken (dus bij voorbeeld uit het stadhuis) van futiele aard zijn, maar essentieel geacht kunnen worden voor de buurtbewoners, wier leven nu eenmaal sterk wordt beïnvloed door een samenstel van kleinigheden: een trot- toir dat niet is doorgetrokken, een lastige verkeerssituatie enzovoort. Op dit punt vooral hebben deze contactavonden stellig hun nut bewezen. Een onderwerp, dat welhaast onvermijde lijk aan de orde kwam was het gevaar van het verkeer, vooral voor kinderen. Spe ciaal de aanwezigheid van de ringweg levert op dit punt onrustwekkende proble men op. Het is goed daar voortdurend op te wijzen, opdat de aandacht hiervoor niet verslapt. Niets wordt zo gauw genegeerd dan een gevaar dat voortdurend dreigt. Het verkeer heeft in onze moderne samen leving de plaats ingenomen van de be smettelijke ziekten van vroeger. Maar ook hier blijkt, hoe gemakelijk de reële pro bleemstelling moet wijken voor de loze kreten. „Moeten er eerst doden vallen, voordat het gemeentebestuur iets doet?" zo werd er geroepen. Dat is de gebruikelijke verschuiving van de verantwoordelijkheid, bij voorkeur in de richting van de over heid. Het zijn de weggebruikers, die in eerste en laatste instantie moeten zorgen voor een maximale veiligheid, speciaal voor de kinderen. Maar wat leert de prak tijk? De duidelijk voorgeschreven maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur wordt op de ringweg massaal overschre den. Ook dat kwam in de vergadering naar voren, in de trant van: „Nou ja, die 50 kilometer, daar trekt toch niemand zich wat van aan". Dus moet de gemeente enz. enz. Natuurlijk mag de gemeente de ogen niet sluiten voor de realiteit, zelfs wanneer die realiteit afwijkt van de door haar gestelde regels, maar realiteitsbesef is ook van de andere kant nodig. Die rea liteit is: vertrouw uw kinderen niet toe aan het mededogen van de gemotoriseerde weggebruikers, want dat mededogen komt pas als het te laat is 3 IMKELAAXS-IAXAIiURS N ONNOtflEMX OOC0EMM UBIM Hl* Maandblad, onder auspiciën van de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 18e jaargang no. 7 juli 1969 Redactiecommissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pastoor H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Adres redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 40222 Abonnementsprijs 5,00 per jaar Gironummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 3