Fa.Adema's Bouwbedrijf Verlengde Schrans 74 - Leeuwarden - Telefoon 20014, b.g.g. 26938 BUNGALOWBOUW VERBOUW ONDERHOUDSWERK bijvoorbeeld admiraal Tom Pouce, of op zijn Nederlands Jan Hannema. Volgens een adver tentie arriveerde deze „kleinste der thans le vende menschen" in een prachtige „miniatuur equipage" op de kermis. De over hem vermelde bijzonderheden waren: „30 jaar oud, 11 Ned. ponden zwaar en 7 Ned. palm lang, spreekt Fransch, Duitsch, Italiaansch en Hollandsch (zijne moedertaal) en bezocht meest alle hoven van Europa". Voor de prijs van ƒ0,25 le rang en f 0,10 2e rang kon men de kleine man be zien. Nog wel dient opgemerkt te worden, dat „weeshuizen en andere liefdegestichten, onder geleide van de Bestuurder" vrije toegang hadden. Op de kermis van 1869 bevond zich ook de antipool van admiraal Tom Pouce, namelijk „De reus Anak, de grootste reus der wereld, bijgenaamd de koning der reuzen". Dit brok vlees van 400 pond, met een lengte van 2 Ned. el en 45 duim was al voor een kwartje te be zichtigen. Iets kleiner was de vrouwelijke col lega van Anak, mejuffrouw Angèle, „Reuzin uit het Zwarte Woud". Zij mat „slechts ruim twee Ned. el, maar aan haar lengte paarde zij „een schoonen, goed geproportionneerden ligchaamsbouw, een bevallig uiterlijk en de sierlijkste houding". Zeer de aandacht verdiende ook het „Phéno- mène der kinderen, Marie". Volgens een strooi biljet mocht men dit „kleine, schoone, buiten gewoon dikke, 51 ponden wegende, 11 maan den oud zijnde kindje" met het volste recht noemen „de parel der zuigelingen". Bezoekers van de kermis werd toegeroepen: „Komt! ziet en oordeelt! Schenk die kleine dikke Marie, met hare kleine handjes en voetjes, hare dikke geplooide armpjes en beentjes een bezoek en neem van haar een vriendelijk lachje mede Verder kon men tijdens de kermis nog terecht bij de heer L. Xlaflaire, die met zijn „exposi tion de Nouveautés" op het plein voor het paleis van justitie stond. Verdeeld over 40 ver schillende afdelingen vertoonde hij meer dan 5000 beweegbare beelden, opgesteld in tafe relen, waaronder bijvoorbeeld een tafereel van de strijd van de Nederlanders tegen Garribal- disten, waarin men „zelfs kon ontwaren eenen Pieter Janzoon Jong uit Lutjenbroek, in Noord Holland, die 14 Garribaldisten doet sneuvelen met de kolf van zijn geweer". Het Théatre Mechaniek, staande op de „Koe markt", gaf per avond drie voorstellingen. Om 6 uur vertoonde men voor „kinderen en dienst boden en die geen tijd hebben om de Avond- Voorstelling bij te wonen" gecostumeerde ma rionetten. Om 8 uur volgde het „théatre de metamorphosen" en om 10 uur „de reis door Parijs". In de „Salon des Variétés en Egyptisch toover- paleis, staande met een smaakvol ingerigte Loge in het Zaailand" trad tweemaal per dag de heer D. Bamberg jr. op om met zijn goochel toeren" het publiek te vermaken en den roem zijner familie te blijven ophouden Tenslotte gaf de Leeuwarder Courant nog het advies aan allen „die inderdaad iets schoons wilden zien en tevens eenig begrip van de wonderen der schepping erlangden" een be zoek te brengen aan de bovenzaal van Het Fries koffiehuis aan de Wirdumerdijk om daar „de aanschouwelijke voordragten van den heer Maju over de bouw der insecten, planten enz., doormiddel van een zon-microscoop van 1000 tot 10.000 maal vergroot, bij te wonen. Al de bovengenoemde zaken zult u in 1969 levergeels op de kermis zoeken. Eén zaak is er echter nog steeds te vinden. Op de Leeuwar der kermis kan men nog altijd terecht voor een portie poliertjes. Ook in 1869 zocht men daar niet tevergeefs om. Per advertentie in de Leeu warder Courant recommandeerde de heer G. Visser zich aan „tot het leveren van fijne Gro ninger wafelen en poffertjes. Daar hij in zijn vak ervaren is en zijn gebak ten allen tijde met Frieschen Boter gebakken wordt, twijfelt hij geenszins of zijn geëerde Begunstigers van het vorig jaar zullen hem ook weder dit jaar gunst en recommandatie verlenen. Daar de bediening binnen zijne kraam alleen door zijn kinderen geschiedt, kan men van eene nette bediening verzekerd zijn". H. TEN HOEVE Alhier te bezichtigen „De Wildeman". Hij komt uit de diepste oerwouden van Afrika. De directie heeft kosten noch moeite gespaard om u deze bezienswaardigheid te bieden. Een soort voorloper van „Geisterburg"een spook verschijnt ten tonele. Het was de Geest van Maju".

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 7