lie lieuweitad een eeuw geleden Een hoogst curieuze en zeer oude foto van de Nieuwestad bieden wij u op deze pagina. Op het origineel, dat in het Fries Museum aan wezig is, wordt vermeld, dat de opname is gemaakt door de firma Rooswinkel en Co. te Amsterdam. Waarom begaf de heer Rooswin kel, dan wel zijn Co, zich naar het verre Leeuwarden om hier (o.a.) deze foto te ma ken? Waarschijnlijk omdat hij daar brood in zag en dat zal wel een gevolg zijn geweest van het feit, dat de fotografie hier in die tijd nog niet of nauwelijks werd beoefend. Af beeldingen als deze werden veelal door plaat selijke boekhandelaren aan de man gebracht en de bekendste specialist op dit gebied was Wopke Eekhoff, boekhandelaar en archivaris van de gemeente. Zijn zaak was op de hoek van dc Wirdumerdijk en de smalle Peperstraat, zodat we wel kunnen zeggen, dat de fotograaf voor en met de rug naar het pand van Eekhof heeft gestaan. Het interesseert ons natuurlijk te weten in welk jaar de fotograaf deze opname heeft gemaakt. Daarover bestaat geen zekerheid, maar enkele details maken het wel mogelijk te bepalen vóór welk jaar dit is gebeurd. Rechts zien we een stukje van een voetbrug over de gracht van de Nieuwestad, leidend naar het Herewaltje. Dat bruggetje is in 1870 verdwenen en de foto dient dus een vroeger jaartal te dragen. Dat de Waag hier is voor zien van een brede, op pilaren rustende, luifel sluit hier wel bij aan, maar die is tot na 1870 blijven bestaan. In 1786 werd de oorspronke lijke houten hangluifel vervangen door deze brede overkapping, die tegemoet kwam aan de gestegen behoefte aan ruimte voor de bo ter- en kaashandel. Bij de restauratie in de jaren 1884-1890 kwam voor deze luifel de tegenwoordige in de plaats, die naar de vorm overeenkomt met die van voor 1786. De Waag raakte als handelscentrum voor boter en kaas buiten gebruik, toen in 1880 de Beurs gereed was gekomen. De gevels aan weerskanten van de Nieuwestad geven weinig aanwijzingen omtrent de datering. Winkels waarvan het ontstaan of het verdwijnen zou kunnen wor den nagegaan vinden we niet; de foto toont zeer duidelijk dat de Nieuwestad toen nog vrijwel uitsluitend woonstraat was. Slechts één pand (derde van rechts, met klokgevel) laat iets zien van een uitstalkast. We moeten het er dus op houden dat deze foto van vóór 1879 is en dus minimaal honderd jaar geleden werd gemaakt. Het fotografeerde men toen? Dat ging in de zestiger jaren van de vorige eeuw met zogenaamde natte collo- diumplaten. Deze platen moesten ter plaatse worden gegoten (emulsie op glasplaat) en in natte toestand belicht. Daarna diende ook het ontwikkelen nog te geschieden voordat de plaat was opgedroogd, omdat de gevoeligheid van het fotografisch materiaal anders sterk terugliep. Met die gevoeligheid was het toch al niet zo bijster goed gesteld en de lenzen waren veel minder lichtsterk dan de tegen woordige. De schaarse voorbijgangers, drie in getal(!), zullen dan ook wel op verzoek van de fotograaf even doodstil zijn blijven staan. Het gebruik van natte platen maakt een rela tie tussen de fotograaf en Eekhof f extra waarschijnlijk. De platen zullen dicht bij de plaats van de opname binnenshuis zijn gegoten en ontwikkeld. Wat is waarschijnlijker dan dat dit bij deze bekende boekhandelaar ge beurde? De omslachtige werkwijze bij het fotograferen verhoogt ons respekt voor het vakmanschap van de maker. De foto is fraai van scherpte en de gebruikte lens had de eigenschappen die we nu aan een „groothoek" toekennen. Anders was zo'n ruime fotografische blik niet met één opname mogelijk zijn geweest. Dat de fotograaf rechts een kras op het negatief heeft veroorzaakt vergeven we hem graag.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 19