lOO-jarig' IKoilc Kruis actiever ilnu ooit. HM! Binnenkort zullen weer een aantal jongeren zorgen dat een paar honderd invaliden een plezierige koopavond beleven in het waren huis van Vroom en Dreesmann. Die koopavond voor invaliden, vorig jaar voor het eerst door de afdeling Leeuwarden van het Rode Kruis in samenwerking met het warenhuis georga niseerd, staat of valt met de medewerking van velen. De jongeren van het Jeugd Rode Kruis zorgen dat de gehandicapten langs de vele afdelingen worden gevoerd. Het perso neel en de directie van het warenhuis zorgen voor het volop functioneren van het koop apparaat en zonder al die particulieren, die de invaliden van en naar huis vervoeren zou zo'n koopavond niet mogelijk zijn. Het is het Rode Kruis dat voor een perfecte organisatie instaat. Het is één aspect van deze internationale organisatie, die inmiddels honderd jaar oud is. Een initiatief wat wel aanspreekt en waarover men uit de krant kan vernemen. Er wordt door het Rode Kruis echter nog zoveel meer gedaan, dat de publiciteit niet altijd haalt. Een vorige keer schreven we over de activi teiten van honderd jaar geleden. De Leeuwar der afdeling leverde in de vorige eeuw ook al een belangrijke bijdrage aan de internationale hulpverlening en doet dat nog steeds. Maar plaatselijk gebeurt er tegenwoordig zoveel meer dan in die eerste dagen. In het oog springt allereerst de bloedtrans fusiedienst, waarmee veel Leeuwarders in de goede zin te maken hebben. In de Friese hoofdstad zijn namelijk ruim drie en een half duizend donors, die jaarlijks hun litertje bloed aan het Rode Kruis afstaan. Dat betekent dat deze dienst aan de vraag van de drie Leeu warder ziekenhuizen en ziekenhuis „Sions- berg" in Dokkum kan voldoen. De dienst kan overigens altijd donors gebruiken. Het bewa ren van afgestaan bloed is nu zover dat de bloedbank, een onderdeel van de bloedtrans fusiedienst, het onbeperkt houdbaar kan op slaan. Deze dienst is ondergebracht in het Provinciaal Laboratorium voor de Volksge zondheid aan de Jelsumerstraat en bedruipt zichzelf. Dat betekent dat aan ziekenhuizen geleverd bloed tegen „kostprijs" de deur uit gaat en deze kostprijs wordt ieder jaar zo vastgesteld dat men de voorzieningen van de eigen dienst hieruit kan betalen. Wat krijgt de donor voor zijn menslievende daad terug? Op het bureau van het Rode Kruis aan de Willemskade vertelt mevrouw E. Wip-Walthaus hierover: „Tweemaal per jaar roepen wij de donors op voor een keu ring. Die is wel zo uitgebreid dat het voor de mensen aantrekkelijk is. Niet alleen het bloed wordt gecontroleerd maar de gehele gezond heidstoestand. Er zijn ook mensen die het geven van een half litertje bloed per jaar er varen als een opluchting. Vroeger werkten de chirurgijnen ten slotte ook veel met ader latingen-" Het kantoor heeft er overigens de drukte van met de hele administratieve rompslomp, maar niet het kantoor alleen. Een team van 12 keuringsartsen, 3 analisten en de helpsters van de Rode Kruis Colonne weten twee avonden in de week bij de keuringen in het St. Bonifatiusziekenhuis ook wel wat zij te doen hebben. In hetzelfde gebouw aan de Jelsumerstraat zit nog een dienst van het Rode Kruis die heel belangrijk werk doet, al zijn het voornamelijk de patiënten die hiervan weten. Het is de trombosedienst, die per jaar 2100 patiënten elke maand oproept voor een stollingsbepa ling en uit de uitkomsten de medicijnen bepaalt. Een zeer belangrijke medische voor ziening die werkt met de bijdragen van de ziekenfondsen en verzekeringen. Hierbij hoort ook het huisbezoek, dat wordt afgelegd bij patiënten die niet zelf in staat zijn de dienst te bezoeken. Een ander aspect van het uitgebreide scala van diensten die het Rode Kruis de zieke mens in Leeuwarden en omstreken biedt is de Welfare. Met mejuffrouw Rozema in vaste dienst en een groot aantal vrijwilligsters kan dit welfare-werk onder chronische, thuislig- gende en in ziekenhuizen verblijvende pa tiënten, worden verricht. Het welfare werk stamt uit Engeland, waar men oorlogsslacht offers thuis aan het werk zette met allerlei creatieve bezigheden. Handwerken, breien, pitrietvlechten, schilder- en mozaïekwerk zijn bezigheden die een belangrijke taak hebben bij de arbeidstherapie van de patiënt of die alleen maar patiënten ergens mee bezig doet zijn. Via artsen, revalidatiecentra en bejaar dentehuizen wordt het Rode Kruis op de hoogte gebracht van patiënten, die dit werk zouden kunnen gaan doen. Ongeveer 45 vrijwilligsters bezoeken nu regelmatig zo'n 60 patiënten en de resultaten liggen hoog opgetast in het kantoor aan de Willemskade; allerlei begerenswaardige hand werken, pitrietproducten en wandlappen. Op stands van het Rode Kruis op vele tentoon stellingen probeert men tegen een zacht prijs je deze arbeidsintensieve producten te ver kopen. Dat moet ook wel want alle grond stoffen voor de patiënten worden door de af deling betaald en zo langzamerhand neemt het welfare-werk een flink deel van de inkom sten in beslag. Iedereen heeft verder wel eens kennis ge-

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 5