1898 1Chellema ZZN MAKELAARSKANTOOR mm iitu*i*FG 9 m jimutjAAPCf* KUNSTMARKT OP DE LANGE PIJP maakt met nog een ander dienstbetoon van het Rode Kruis. Bij bijna iedere massale or ganisatie zijn ze wel betrokken, de mensen van de Rode Kruis Colonne. Men komt ze tegen op sportevenementen van de invaliden- sportvereniging D.O.V., bij een concours hip- pique of bij de avondvierdaagse. Deze in grijs uniform gestoken Colonne-leden (uit een gift van het Koninklijk Huis konden de groene, „militaire", uniformen worden verwisseld voor een sympatieker grijs) vallen pas dan op wanneer er iets aan de hand is. 28 helpers en zo'n 40 helpsters, allen in het bezit van het officiële E.H.B.O.-diploma verlenen eerste hulp waar dit gewenst is. Een belangrijk aandeel in het jaarlijks slagen van de boottocht voor chronische patiënten met de „Henri Dunant" heeft deze Rode Kruis Colonne ook. Door hun opleiding, niet alleen door het volgen van een EHBO-cursus maar ook hun ervaring als helpsters in zie kenhuizen zijn zij de aangewezen mensen om die boottocht te doen slagen. In de rampen regeling voor Leeuwarden heeft de colonne samen met Bescherming Bevolking en het garnizoen Leeuwarden een specifieke taak. De Rode Kruis Colonne kan nog steeds meer vrijwilligers gebruiken. Een opvoedende taak heeft het Rode Kruis en dus ook de afdeling Leeuwarden zich ge steld in het Jeugd Rode Kruis. Dit is geen organisatie met leden, maar van tijd tot tijd wordt er een beroep op de jeugd gedaan zich in te zetten voor het Rode Kruis-werk. Dat komt te pas bij de koopavonden voor invali den, maar vaker nog doet men een beroep op de schooljeugd wanneer er landelijk weer acties op touw zijn gezet. Zo voert het Rode Kruis regelmatig speelgoedacties, waarbij meegebracht of zelfgemaakt speelgoed wordt verzameld en wordt bestemd voor andere kinderen, waar ook ter wereld, die dit speel goed niet bezitten. Voor bejaarden en chro nische zieken, die aan een vaste plaats (en dat is meestal hun bed) zijn gekluisterd wor den nieuwjaarskaarten zelf gemaakt en ver stuurd naar deze zieken. Het zijn meestal dubbele kaarten waarvan de kinderen de andere helft teruggestuurd krijgen. Zo lokt de ene reactie de andere uit en het voornaamste doel van het Rode Kruis: de kinderen op voeden in het werk van de organisatie, is bereikt. „Wie eenmaal met het werk van het Rode Kruis in aanraking komt wordt erdoor ge grepen", beweert mevrouw Wip met stellig heid. En dat moet ook wel want het werk van het Rode Kruis vraagt niet alleen veel vrij willige krachten maar het vraagt ook veel geld om dat vele werk door te laten gaan. Wie dat beseft zal de jaarlijkse collecte aan de deur en op straat niet overslaan. Nog beter kan hij zich aanmelden als donateur van het Rode Kruis (en dat kan gemakkelijk door een telefoontje of een bezoekje aan het bureau op de Willemskade) want juist door die vaste inkomsten kan de afdeling Leeuwarden haar werkterrein nog meer uitbreiden. Dat de Leeuwarders het Rode Kruis niet ver geten blijkt wel uit de inhoud van de lektuur- huisjes die bij de Vrouwenpoortsbrug en bij het station zijn neergezet. Enige cijfers? Het afgelopen jaar bracht men 2586 boeken naar deze lektuurhuisjes en aan tijdschriften brach ten de Leeuwarders 6943 kilogram binnen. Men beperkt zich met deze anonieme giften niet tot Donald Duck of andere onschuldige

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 6