1898 BB—MM BipH 10 Nieuwe Buren Leeuwarden Noordej-wejr. LKEl' WARDEN UAXBJMtS -UXATELRS II ONROERENOE GOEDEREN LEDEN N.B.M. Luilekkerland is op de bovenste foto van deze reeks één van de markante huizen. Op het eind van de Nieuweburen wordt door aanne mer De Vries uit Eestrum op het ogenblik druk gewerkt om Luilekkerland te restaureren tot wat het omstreeks 1900 was: een wat uit de toon vallend rijtje huizen met een opvallend hoog dak. De foto toont dit deel van de Nieuweburen als een druk bewoonde straat, voorzien van „kinderhoofdjes'' en een enkele boom. De bevolking was best bereid voor de fotograaf te poseren. Kwajongens waren wel „in" om hun buren aan 't lachen te krijgen. Wie weet is de jongen die op straat is gaan liggen nu wel een van onze abonnees. Veel verlichting was er in die dagen ook nog niet. Twee gaslantaarns wierpen hier 's avonds een zwak licht. De middelste foto toont het begin van de Nieuweburen bij de Voorstreek. De breedte van de straat tussen de bomen verraadt nog de vroegere aanwezigheid van een gracht. Deze foto van vlak na de eerste wereldoorlog toont de toren van de St. Bonifatiuskerk, die ook nu nog het straatbeeld sterk bepaalt. De „wolkenkrabber" van La Venezia was toen nog niet gebouwd. Op het trottoir staan de bak kerskarren, in afwachting van hun lading. Het koetsje werd op de straat al dwars geparkeerd. Het voorbeeld is later door de automobilisten overgenomen. De derde foto toont de Noorderweg, die ge deeltelijk evenwijdig loopt aan de Nieuwebu ren. De gevelwand is sinds het begin van onze eeuw weinig of niet veranderd. Dat de jonge juffrouw rechts nog met de kinderwagen over de straat loopt is in 1969 bijna niet voor te stellen. Het enige verkeer dat zij er ontmoet is een handkar, die al evenzeer tot het lang zame verkeer kan worden gerekend. Het plant soen van de Arendstuin was toen nog wel wat breder dan nu. Het werd als parkje gebruikt, getuige het ijzeren bord aan de ingang, waar op in ambtelijke termen aan de Leeuwarders van die dagen werd meegedeeld wat ze wel en niet in het park mochten doen. Tussen de hoge bomen door is de schoorsteen van de gasfa briek te zien, die met de komst van het aard gas verdween, evenals de hele gasproduceren- de fabriek.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 10