Oordeel over Leeuwarden De heer Frits Sipma, 55 jaar oud, emi greerde in 1947 als één van de eerste Nederlanders naar Australië. Hij heeft daar goed geboerd en is nu voor en kele weken naar ons land teruggekeerd. Bij zijn broer in Giekerk heelt de heer Sipma een gastvrij onderkomen gevon den. De „Leeuwarder Courant'' van 20 sep tember bevat een interview met de nu Australische heer Sipma, die een groot deel van de wereld heelt verkend: Midden-Amerika, de Verenigde Staten, Canada. Het is derhalve niet mis, wan neer het interview in de „Leeuwarder Courant" begint met- „Leeuwarden is de lelijkste stad die ik ooit gezien heb." En deze uitspraak is ook nog goed voor een tweekoloms bovenkop. Natuurlijk is de heer Sipma mis met deze uitspraak over Leeuwarden. Wan neer hij in het bijzonder in Midden- Amerika en de Verenigde Staten goed heeft rondgekeken, dan heeft hij daar steden ontmoet die, vergeleken met élke Nederlandse stad, een verschrik- Concours-hippique in de Frieslandhal op 3, 4 en 5 oktober. king zijn, planologisch zowel als so ciaal. Niettemin mag de heer Sipma zijn opvatting over Leeuwarden wor den gegund en hij mag deze zelfs ver breiden waar hij kan. We leven in een vrij land. Het doet evenwel vreemd aan, dat een zo sterk in Leeuwarden en in Friesland geworteld persorgaan als de Leeuwar der Courant" aan deze baarlijke onzin op een geheel ongenuanceerde wijze uiting geeft. Het zou niet zo erg zijn, wanneer het lezerspubliek besefte slechts te maken te hebben met de op vatting van een geslaagde emigrant. Maar het publiek analyseert niet. Het zal, indien het van deze mededeling iets vasthoudt, menen, dat Leeuwarden inderdaad een zeer beroerde stad is. Hetzelfde doen de fabrikanten van af- wasmiddelen, die een willekeurige me vrouw via de t.v. laten vertellen, dat haar handen en nagels zo gaaf blijven, wanneer ze de afwas doet in hun sopje. Maar daar gaat het er om dat middel te verkopen. Hier wordt alleen maar bereikt, dat de verkoopbaarheid van het eigen gebied met voze middelen wordt verkleind. Leeuwarden is echter ook de stad van de „Leeuwarder Courant". Leonda 1969" was een afkorting van Leeuwarder Onderwijs Dag 1969, onder welke naam op zaterdag 20 september een show van mogelijkheden bij het openbaar en daaraan verwant onderwijs werd gegeven in vier scholen in het Nijlan. De veronderstelling van de organisatoren, de „Ver. v. Openbaar Onderwijs" en de „Alg. Bond v. Onderwijzend Personeel", dat er in Leeuwarden behoefte bestaat aan voorlichting aan hen, die een keuze moeten maken uit de vele vormen van onderwijs, is door de mas sale opkomst der bezoekers, naar schatting wel 10.000, op deze middag nadrukkelijk onder streept. Er was zoveel te zien dat algemeen de tijds duur (van 2 tot 6 uur) te kort werd gevonden. Men moest een keus maken en zo verdeelde zich het publiek over de vier scholen, die samen een door vlaggen versierd tentoonstel lingsterrein vormden. Uiteraard trokken die takken van onderwijs de meeste belangstelling die zich voor demonstra tie het best lenen, zoals het technisch en het nijverheidsonderwijs. Maar ook het buitenge woon onderwijs, dat alleraardigst naar voren kwam, trok veel publiek. Een openbaring was de stand van de Vijverschool, waar het l.e.a.o. werd gedemonstreerd in een modern toegerust „kantoor". Opvallend was de interesse van de ..teeners en de „twens" en de om het uur herhaalde modeshow door leerlingen van de Leeuwarder Huishoudschool was telkenmale overvol.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 11