Goutum wordt aantrekkelijk woondorp 8 De maquette die het toekomstige Goutum verbeeldt. Linksboven de bestaande weg met slinger naar rijksweg 32. Veel Leeuwarders hebben de afgelopen jaren hun al of niet comfortabele huis in de stad verlaten om te gaan wonen in de dorpen in de omgeving van de stad. De groei van dorpen als Hardegarijp en Stiens zal zeker niet on opgemerkt zijn gebleven. Giekerk en Oenkerk zijn ook twee dorpen, dicht bij de stad, die een ongekende groei hebben doorgemaakt en de laatste paar jaar meer zijn gegroeid dan tientallen jaren daarvoor. Het zijn vooral oud- Leeuwarders, de nieuwe bewoners van deze dorpen. Het buiten wonen in een landelijke omgeving werd hun in de stad niet geboden en dus lieten ze huizen bouwen in wat bos rijker streken. Woningen in Hardegarijp en Stiens lagen beter in de prijs en dus vertrok ken ook hierheen tal van stadgenoten. Zij ble ven meestal wel werken in de stad, zodat de reiskosten van de kostwinner, tweemaal per dag, en van de overige familie enige keren per week, eigenlijk bij de huur- of koopprijs zouden moeten worden opgeteld. Voor de bewoners van de Friese hoofdstad die de sprong naar een dorp op het platteland nog niet hebben aangedurfd, schept Leeuwar den binnen enkele jaren een aantrekkelijk alternatief. Op het stadhuis ligt nu het bestem mingsplan Goutum ter inzage. Op papier ge heel gereed en visueel vervat in een maquette blijkt het dorp ten zuiden van Leeuwarden een zonnige toekomst tegemoet te gaan. Eigen lijk tegen de stad aan heeft het dorpje nog niets verloren van zijn agrarisch karakter. Met een karakteristieke kerk en terp als duidelijk centrum, bezit Goutum lintbebouwing langs de Goutumerdyk, de Buorren en de Tearnser- dyk. Er wonen nu nog geen 600 mensen in dit buitendorp van de gemeente Leeuwarden met in totaal 164 woningen, maar dat gaat binnen enkele jaren drastisch veranderen. Wat niet gaat veranderen is dat Goutum in de toekomst een dorp zal blijven. Een dorp temidden van het groene land en geen buiten wijk van Leeuwarden. Dat dorpskarakter blijft gehandhaafd door aan de bestaande bebou wing alleen maar toe te voegen en niets af te halen. Dat betekent ook dat de fraaie bomen langs de Buorren blijven staan, dat de brede strook groen tussen het dorp en het Van Ha- rinxmakanaal groen blijft en dat ook het tuin bouwcentrum tussen rijksweg 32 en het dorp blijft bestaan. Slechts zeven huizen van de be staande voorraad dienen te worden gesloopt om de aansluiting met de nieuwbouw mogelijk te maken. Goutum behoudt dus het oude maar krijgt er heel wat van het nieuwe bij. Vanuit de drie belangrijkste wegen: Goutumerdyk, Buorren en Tearnserdyk worden een zestal wooneen heden met elk 65 woningen ontsloten. In totaal worden 391 nieuwe woningen aan de bestaan de 164 van Goutum toegevoegd. Het dorpska rakter impliceert voor deze nieuwbouw natuur lijk alleen laagbouw. De maquette laat de ver schillende woontypen al zien. Het worden 79 vriistaande eengezinshuizen en bungalows, 62 dubbele eengezinshuizen en 250 aaneenge- bouwde eengezinshuizen, waarvan er 16 zijn bestemd voor bejaarden. Volgebouwd zal Goutum 548 huizen tellen met een bevolking die dan verdrievoudigd zal zijn: 1750. Huizen kunnen tegenwoordig niet meer zonder garage, vandaar dat er in het nieuwe plan 147 autoboxen zijn geprojecteerd en de eigenaars van alleenstaande of dubbele een gezinshuizen kunnen op hun eigen grond nog eens 244 garages laten zetten. Niet alleen over dekt, maar ook in de buitenlucht kunnen de automobielen staan. In het plan is plaats ge maakt voor ongeveer 300 parkeerplaatsen. Goutum zal voor deze verdrievoudiging van zijn bevolking een aantal nieuwe voorzienin gen moeten krijgen. Ook daaraan is gedacht. Tussen de bestaande bebouwing en de terp is een terrein voor bijzondere bebouwing ge reserveerd. Er wordt gedacht aan één of meer scholen, aan een gymnastieklokaal, een dorps huis, een kruisgebouw en aan winkels. Hier door krijgt het bescheiden dorpscentrum van nu ook meer allure en kunnen de huidige be woners gaan mee profiteren van de uitbrei ding van hun dorp. Direct ten noorden van deze toekomstige voorzieningen komt een sportveldencomolex dat ligt in de onmiddel lijke nabijheid van de bestaande ijsbaan. Het dorpskarakter van de plaats zal bij alles wat blijft ook gekenmerkt worden door de boerde rijen die er nu al zijn en in het plan zijn be waard en ingepast. Het aantal winkels in het dorpscentrum zal niet zo erg groot zijn. De makers van het plan zijn er vanuit gegaan, dat Goutum dicht bij de stad ligt en de stad heeft een volledig koop centrum. Wellicht zal er een supermarkt ko men die aan de directe vraag van de bewoners tegemoet kan komen. Alles wat er aan woningbouw in Goutum zal verrijzen zal in de particuliere sektor worden uitgevoerd. Dat betekent dat particulieren grond kunnen kopen om daarop een eenge zinshuis of bungalow te zetten. Dat zij samen met anderen een dubbelwoning kunnen bou wen op gekochte grond. Particuliere beleggers

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 8