Te Swichum, vlak ten zuiden van Leeu warden bij Wirdum, heeft tot omstreeks 1920 (sommigen noemen het jaartal 1913) gestaan het Aytta Godshuis. Het was een tehuis voor zeven bejaarden van onbe sproken gedrag, uit Swichum, de omrin gende dorpen of Leeuwarden afkomstig. Zij konden, na voor het bewonen van het Godshuis te zijn uitverkoren door de be woner van het Aytta-huis, levenslang staat maken op vrij wonen, brood en turf, ter wijl ze bovendien nog elk jaar 20 goud guldens kregen. Als tegenprestatie moes ten ze de kerkdiensten „ter lafenisse van 's stichters ziele" bijwonen. Die stichter was Viglius ab Aytta, of op z'n Fries Wigle van Aytta, in 1507 op Barrahuis geboren als zoon van Folkert van Aytta en Ida Hanija. Vader Folkert kon zich maar moeilijk verzoenen met de lees- en leergierigheid van zoon Wigle, die de schapen door dure gewassen liet lopen, omdat hij zo hoog nodig boeken en brieven moest lezen. Een goede boer stak niet in de jongen, maar gelukkig was oom Berent Ducke van Aytta, wonend op Voor een goed belegd broodje: "De Leeuwarder BROODJESWINKEL" Nieuwe Oosterstraat 2 Telefoon 26335 Ook voor bruiloften en partijen Geopend: maandags t/m zaterdags van 9.30 uur tot 7.00 uur 's avonds Ayttahuis, er van overtuigd dat er een goede toekomst voor hem was weggelegd, mits hij de gelegenheid kreeg te leren. Dat gebeurde hier en in het buitenland. In Valencia werd Viglius doctor in de rech ten, hij werd hoogleraar te Bourget en Padua en bracht het tenslotte tot presi dent van de Geheime Raad der Nederlan den en zegelbewaarder van de keizer. Na de dood van zijn vrouw (1552) verkoos hij een kerkelijk ambt. Hij werd proost van de St. Bavo in Gent en stierf in 1577 te Brussel. Uit dankbaarheid voor de hem door zijn oom gegeven opvoeding liet hij het Aytta Godshuis stichten. Dat heeft als zodanig waarschijnlijk tot 1818 bestaan en daarna raakte de doelstelling zozeer op de achter grond, dat omstreeks 1870 de bewoners niet meer 20 gulden per jaar kregen, maar twintig gulden huur per jaar moesten be talen. Hierbij drie foto's van dit oude Aytta Godshuis. Op één daarvan ziet men de situering ten opzichte van de kerk. Wljbrand da Geeststraat 33a Leeuwarden Telefoon 24763

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 11