De namen in Bilgaard Wanneer u niet achter het net wilt vissen, dan verdient het aanbeveling nu reeds uw zomerverblijf op de waddeneilanden voor het volgende jaar te reserveren. Lekker in de zon, op het warme strand, met de ver koelende zee vlak daarbij. Weet u nog van de afgelopen zomer? Dat is nog maar een paar maanden geleden en tegelijk zeer lang geleden. De wereld is nu zeer kil en guur. Het is vroeg donker en het regent vaak. Een en ander is een gevolg van de scheve stand van de aardas op het vlak, waar langs het door ons bewoonde hemel lichaam om de zon draait. Een geruststel lende verklaring voor een op zichzelf on rustbarend feit, dat zo'n klein beetje méér of minder zon ons klimaat zo volkomen uit zijn voegen kan lichten. Het weerover- zicht van het K.N.M.I. voor de televisie brengt voortdurend allerlei ingewikkeld heden met depressies, fronten en zo ter sprake, om ons duidelijk te maken waar om het weer beter of slechter zal worden. Al deze wijsheden worden opgelepeld met een zo sterk gekruid wetenschappelijk sausje, dat het lijkt alsof elke t.v.-kijker een jarenlange studie in de meteorologie heeft gevolgd. Maar wij zeggen u: laat u niet van de wijs brengen, want het komt allemaal van die scheve aardas. Die garan deert ons de zomer, de herfst, de winter en de lente. En daarom verdient het nu reeds aanbe- Een lezer, de heer C. H. Ingwersen, die in De Kei woont, heeft ons gevraagd een verklaring te geven voor de op het eerste gezicht wat vreemde namen, waarmee de wijk Bilgaard is versierd. Wij voldoen graag aan dit verzoek en beginnen dan met de informatie, dat men hiervoor de namen van Friese waterschappen heeft gebruikt. Verder zit er een alfabetische volgorde in de namen van de wijkeenheden: van west naar oost eerst voor de eenheden vlak ten noorden van de Dammelaan en dan in dezelfde richting voor die noordelijk daarvan. Zo krijgen we: „De Anjen", waterschap in de gemeente Kollumerland en Nieuwkruisland met als hoofdplaats Kollum; „De Bird", waterschap in de gemeente Idaar- deradeel met als hoofdplaats Grouw; „De Duif", waterschap in de gemeente Op- sterland met als hoofdplaats Beetsterzwaag; „De Fennen", de naam van het waterschap is volledig „De Fennen en de Hoogfenne" in de gemeente Dantumadeel met als hoofdplaats Murmerwoude; „De Gealanden", waterschap in de gemeente Smallingerland met als hoofdplaats Drachten; „De Hooidollen", waterschap in de gemeen ten Dantumadeel en Kollumerland en Nieuw kruisland met als hoofdplaatsen Murmer woude en Kollum; „De Jokse", waterschap in de gemeenten Idaarderadeel (met als hoofdplaats Grouw) en Leeuwarden; „De Kei", waterschap in de gemeenten Gaasterland en Hemelumer Oldeferd met als hoofdplaatsen Balk en Koudum; „De Meenthe", waterschap in de gemeente Weststellingwerf met als hoofdplaats Wolve- ?a; Ook andere namen in de wijk zijn ontleend aan waterschappen in Friesland: „Dammelaan" komt van het waterschap „De Dammelaan" in Dantumadeel met als hoofd plaats Murmerwoude; „Wollegaast", waterschap in de gemeenten Doniawerstal, Gaasterland, Lemsterland, Slo ten en Wymbritseradeel. De hoofdplaats van Doniawerstal is Langweer, van Lemsterland is dit uiteraard Lemmer en Wymbritseradeel ligt in de omgeving van Sneek, waar het gemeentehuis staat; „Ludinga", waterschap in de gemeenten Frane- keradeel, Harlingen en Wonseradeel met als hoofdplaats Witmarsum; „Brandemeer", waterschap in de gemeente Lemsterland; „Luchtenrek", waterschap in Ooststellingwerf met als hoofdplaats Oosterwolde; „Eeskwerd", waterschap in de gemeente Hennaarderadeel met als hoofdplaats Wom- mels. Als kanttekening hierbij past de opmerking, dat het „laan" van Dammelaan dus geen achtervoegsel is om aan te duiden, dat we hier met een weg hebben te maken, zoals duidelijk het geval is met Julianalaan. „Dammelaanweg" of „Dammelaanstraat" zou eigenlijk het consequente vervolg op de naam van het waterschap hebben moeten zijn. Maar voor het gewone gebruik zou dat wel wat dubbel-op aandoen veling vooruit te zien naar de zomer, die volgens de regelen van de kosmische wet matigheid zal komen. Maar we moeten eerst nog wel door de donkerste tijd van het jaar. De veelbezongen en veel gefo tografeerde romantiek daarvan wordt meestal in de binnenstad gelokaliseerd, omdat die al zoveel seizoenen over zich heen heeft zien gaan. Niets belet ons even wel u bij deze gelegenheid de elementen duisternis en regen te presenteren middels een beeld van het nieuwe Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 20