BRIEF VAN EEN DOCHTER AAN HAAR MOEDER De oude Schaverneksbrug verdween in 1961 De (toen nieuwe) Hermesbrug in oktober 1961 Leeuwarden, 21 september 1963 Lieve Moe, Kees en ik zijn naar de Frisiana geweest. Een hele middag en avond. Kees had een snipperdag genomen, want in één avond kon je alles niet bekijken. Eigenlijk ook niet in een middag en een avond, maar 's morgens konden we geen oppas voor Pimmetje krij gen, dus vandaar. We hadden de Friesland hal nog niet eerder gezien, want we komen niet zo vaak in het westen meer, nu Jan en Alie naar Goutum zijn verhuisd. Maar dat is een verschrikkelijk, kolossaal ding, der tigduizend vierkante meter stond in een fol dertje en als daar een tentoonstelling in is, dan loop je van voor naar achter en van achter naar voor en zo maar verder. Ik had mijn platte schoenen (je weet wel, die lichtgrijze van de uitverkoop) aange trokken, maar je zag ook heel wat vrouwen op naaldhakjes en die liepen ten slotte te kreupelen en ze bleven met de hakjes ste ken in de stenen van Jerusalem. Die stenen lagen in de kerkelijke stand, zal ik maar zeggen. Er was van alles te zien, dat kan ik je niet helemaal vertellen. Een heleboel stamboekkoeien. Eigenlijk vind ik een koe maar een eng beest, maar deze waren erg mooi en ook erg nuttig, want ze werden gemolken en dan ging de melk meteen naar een melkmachine. Dat kon je ook helemaal bekijken, hoe ze kaasmaken en zo. Je mocht ergens anders stukjes kaas proeven en die werden aangeboden door dames in nieuw- iries costuum, schattig gewoon, zoiets zou ik ook best willen hebben. En een eindje verder was een kikvorsman aan het duiken. Gewoon, zodat je het allemaal kon zien, want hij zat in een soort aquarium en daar spartelde hij wat in rond. Ik zei tegen Kees, dat ik ook wel in die bak wou, vanwege de warmte, want het was erg benauwd en Kees zei, dat er dan vast nog meer mensen zou den blijven staan kijken. Er waren ook zee honden in een kuip met water en die had den geen last van de warmte. En wat we nog verder gezien hebben: oude kamers met oude meubels en mensen in de kleren van vroeger. Erg mooi, maar je kon er haast niet bijkomen. Het was trouwens overal ver schrikkelijk druk, op een gegeven ogenblik was ik Kees kwijt en het heelt een hele poos geduurd voordat ik hem bij de Sociale Waarden terugvond. Daar was ook een plag genhut, een heel klein huisje waar de men sen vroeger in leefden. Dat kun je je niet voorstellen, zelfs wanneer je in een flatje zit. In ieder geval hadden ze in zo n huisje maar weinig vitrage nodig, want de raam pjes waren erg klein. En alle mensen daar maar doorheen kijken in het donker van de huisjes. Een gek gezicht. We zijn Peter en Froukje ook nog tegengekomen en die had den ook zo verschrikkelijk gesjouwd en in de restaurants was nergens plaats vanwege de drukte. We zijn met elkaar op de terp geweest en daar waren oudheden te zien uit de middeleeuwen, maar door de zere voeten hebben we er niet zo erg meer van genoten. Toen zijn we maar naar huis ge gaan, maar eerst wou Peter bij de elfsteden- rijders zien, omdat hij zelf ook noren heeft en daar was het zo verschrikkelijk druk, dat je aan de ene kant bijna in het riet terechtkwam en aan de andere kant tussen de beelden van de Friese kunstenaars. Net een beeldenstorm. Het was, alles met el kaar, machtig mooi en het mag jujlie wel spijten, dat je dit niet hebt gezien. Je liefhebbende dochter met zere voeten- Anna. (september 1963)

Leeuwarder Gemeenschap | 1969 | | pagina 15