15. Besluit van Ged. Staten aangaande het instellen van een onderzoek naar wat in 1832 en 1833 alhier bij het heersen der cholera is verricht, en de daarbij verkregen uitkomst. Gesteld in handen van Waller en De Wal om bericht in de volgende vergadering. 30-8-1848, 8. Missive van Majoor, Garnizoenscommandant, aangaande te nemen voorzorgen in het belang van het garnizoen alhier, ingeval de cholera in Nederland mocht doordringen Gesteld in handen van Waller en de Secretaris ter gelijktijdige behandeling van het reeds in handen gesteld besluit van Ged. Staten. (Prov. Blad N70)13-9-1848, 18. Besluit van Ged. Staten aangaande te nemen maatregelen tot verpleging van choleralijdersvooral van onvermogenden25-10-1848, 2. Mededeling door Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzichtdat zich hier ter stede de Aziatische braakloop heeft geopenbaard. Verzocht wordt te berichten of er maatregelen zijn getroffen om bij eventuele uit breiding te voorzien in de verpleging der lijders, vooral die uit de behoeftige volksklasse Is reeds gevolg aan gegeven. 25-10-1848, 16. Mededeling door B. en W. dat zij in overleg met de Commissie voor het Stads Ziekenhuis en Stads Armvoogdij hebben besloten om, bij eventueel uitbreken van de cholera, het tegenwoordige Burger Ziekenhuis voor deze lijders te bestem men, zowel voor burgerlijke als militaire. Het zal dan worden ontruimd, en de patiënten worden ondergebracht op de ziekenzalen van het Stads Armhuis. R9-11-1848, 8. Mededeling door de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzicht, dat op 3-11-1848 zich alhier een nieuw geval van Aziatische cholera heeft voor gedaan: bij een jongen van 10 jaar, die de daarop volgende nacht is overleden. 15-11-1848, 12. Missive van A. Frijda, Med. Doctor, in antwoord op Missive dezerzijds 27-10-1848, NI24/460, waarin een beroep wordt gedaan op hem als geneesheer bij het zich eventueel vertonen vari de cholera. 15-11-1848, 15. Missive van President Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzicht, en missive dezer commissie aangaande de alhier ontstane Aziatische braakloop, en de dientengevolge te nemen maatregelen. Is reeds gevolg aan gegeven. (Missive dezerzijds N124/577). 19-6-1849, 9. Missive van Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzicht aangaande het ontstaan der cholera alhier, en de te nemen maatregelen daartegen. B. en W. hebben het volgende gedaan: 1. Stads Ziekenhuis ingericht tot cholera-hospitaal 2. Stads geneesheren en heelmeesters gemachtigd om, zo nodig, behoeftige cholera lijders op stadskosten te verzorgen. 3. Maatregelen getroffen voor de wijze van overbrenging dezer lijders naar het hospitaal 4. Deksel beschikbaar gesteld voor lijders, die niet kunnen worden vervoerd. R28-6-18494. Verdere mededelingen van B. en W. van het door hen verrichte. Op 10-7-1849 heeft conferentie plaats gehad met PI. Geneeskundige Commissie. 1. Hier is besloten aan de geneesheren mede te delen, dat lijken van choleralijders, die thuis niet in een afzonderlijk vertrek kunnen worden opgebaard, tegen be smettingsgevaar het vertrek voor schijndoden op de Begraafplaats moeten worden vervoerd, om daar onder toezicht gedurende ten minste 36 uren (de tijd door de Wet bepaald), te worden bewaard voor de teraardebestelling. 2. Verder is besloten de geneesheren mede te delen dat tot desinfectie van kle ding en beddegoed van choleralijders een inrichting gemaakt is in huis B 112. Desnoods kan voor het vervoer der kleding over hulp beschikt worden. 3. Commissaris van Politie verzocht om tijdens kermis toezicht te houden, spe ciaal tot het rein houden der stad. 4. Daar dikwijls 's nachts geneeskundig hulp nodig is, en de geneesheren niet dag en nacht klaar kunnen staan, is door B. en W. in een conferentie met de ge neesheren La Faille, Gescher, Ledder, Schreuder, Adema en Frijda, besloten om in het politiebureau naast de Hoofdwacht van 's avonds 11 uur tot 's morgens 6 uur door een dezer geneeskundigen wacht zal worden gehouden. De eerste: La Faille, was hiertoe niet bereid wegens leeftijd en zwakke gezond heid, de laatste, Frijda, om andere redenen niet. Tengevolge van de ziekte is financiële hulp nodig. In een conferentie met de diverse Armbesturen is besloten de doctoren te ver zoeken de gezinnen op te geven, die hulp nodig hebben. Verder is door B. en W. schriftelijk aan verschillende inwoners om hulp verzocht. Er is een bedrag van 3379,61 toegezegd. Verder is de keur tegen onrijpe vruch ten gepubliceerd. R4-8-1849, 12.

Besluiten Leeuwarden 1811-1850 (Repertorium de Roos) | 1811 | | pagina 15